Cannes Yönetmenlerin On Beş Günü bölümü, 2024 festivalinin kadrosunu açıkladı. Bu HayatımMerhum Fransız yönetmen Sophie Fillières’in son uzun metrajlı filmi. Dizide Agnès Jaoui, 55 yaşına geldiğinde kimliği çözülmeye başlayan bir kadını canlandırıyor. Fillières, filmin ana çekimlerini tamamladıktan kısa bir süre sonra öldü ve çocukları post prodüksiyonu tamamladı.

Rekabetçi olmayan kenar çubuğunun özellikler bölümünde dört ABD oyunu var: Tyler Taormina’nın Miller’s Point’te Noel Arifesi, Carson Lund’un Eefus, Hindistan Donaldson’ın İyi bir Ve Gazer Ryan J. Sloan’dan.

Miller’s Point’te Noel ArifesiBaşrollerinde Michael Cera, Elsie Fisher ve Francesca Scorsese’nin yer aldığı film. Ben Shenkman, Gregg Turkington, Sawyer Spielberg, Maria Dizzia ve yeni gelen Matilda Fleming, aile evinde geçirebilecekleri son Noel için bir araya gelen dört nesli takip ediyor. Objektiflik yapan Lund Noel arifesiilk uzun metrajlı filmine şu filmle çıkıyor: EefusKonusu küçük bir kasaba beyzbol takımının son maçını konu alan bir hikaye. İlk gösterimi Sundance’te yapılan Good One’da Lily Collias, James Le Gros ve Danny McCarthy, hafta sonu kamp gezisinde bir geçiş anı yaşayan genç eşcinsel kadının hikâyesini anlatıyor.

Bu yılki iki haftada bir seçilen yönetmenler arasında Fransız yönetmen Patricia Mazuy da yer alıyor. Ziyaret saatleri prömiyeri Cannes kenar çubuğunda yapılacak. Isabelle Huppert ve Hafsia Herzi, hapishanedeki partnerlerini ziyaret ederek bağ kuran iki kadını canlandırıyor. Jean-Christophe Meurisse’in kara komedisi Plastik Tabancalar kapanış gecesi filmidir.

1968 Cannes Film Festivali’ni rahatsız eden ve sonuçta kapatan öğrenci ve işçi protestolarının ardından 1969 yılında Fransız Yönetmenler Birliği tarafından başlatılan Yönetmenlerin On Beş Günü (Quinzaine des cineastes), Cannes Film Festivali’ne paralel uzanan bağımsız bir bölümdür. Cannes’daki ana festival, daha modern ve kışkırtıcı sinemaya odaklanıyor.

Bu yıl ilk kez Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yarışmaya katılan filmlerden birine seyirci ödülü verilecek. Ödül, merhum Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’ın onuruna verildi (Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce – 1080 Brüksel), Chantal Akerman Vakfı’ndan 7.500 € (8.100 $) para ödülü ile destekleniyor ve Cannes’daki ilk izleyici ödülü olacak.

2024 Yönetmenlerin On Beş Günü, 15-25 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Yönetmenlerin On Beş Günü Dizilişi

Yönetmenlerin On Beş Günü 2024 Kadrosu

Gelecek filmler

Bu Hayatım Sophie Fillières (Açılış Filmi) AÇILIŞ FİLMİ

Kendi İmajında ​​(Bir Oğul İmajı) Thierry de Peretti

Miller’s Point’te Noel Arifesi Tyler Taormina

Namibya Çölü Yoko Yamanaka

Öğle vaktinin doğusu Hala Elkoussy

Geceyi Ye Caroline Poggi ve Jonathan Vinel

Eefus Carson Lund

Gazer Ryan J. Sloan

Hayalet kedi anzu Yoko Kuno ve Nobuhiro Yamashita

İyi bir Hindistan Donaldson

Melez Chiang Wei Liang ve Sen Qiao Yin

Ziyaret saatleri Patricia Mazuy

Savanna ve Dağ Paulo Carneiro (Portekiz)

Kardeş Gece Yarısı Karan Kandhari

Eski bir şey, yeni bir şey, ödünç alınmış bir şey Hernán Rosselli

Düşen Gökyüzü Eryk Rocha ve Gabriela Carneiro da Cunha

Hiperborlular Cristóbal León ve Joaquín Cociña

Bilinmeyen Bir Ülkeye Mehdi Fleifel

Diğer taraftan Jonás Trueba (İspanya)

Evrensel dil Matthew Rankin

Plastik Tabancalar Jean-Christophe Meurisse (Kapanış Filmi)

Özel Gösterim

Amerikan Hikayeleri: Yemek, Aile ve Felsefe Chantal Akerman

Kısa filmler

Güneşten Sonra Rayane Mcirdi

Son derece kısa Meryem Tafakory

Kusursuz Kim Lea Sakkal

Les Météos d’Antoine Jules Follet

Dut Tarlaları Nguyễn Trung Nghĩa

Kendi Gölgemiz Agustina Sánchez Gavier

Hareketli Bahçe Inês Lima

Çok Nazik Çalışma Nate Lavey

Toprak Kaçtığında Frederico Lobosinema-2