Sınırsız Kolye tam olarak “AI” diye bağırmıyor. Yeni cihazın arkasındaki şirketin CEO’su Dan Siroker, Zoom’u bana göstermek için cihazı kaldırırken, yuvarlak, lastik gibi görünen cihaz bana daha çok eski tarz kırpılabilir bir Fitbit’i hatırlatıyor. Ancak Siroker’in bana gösterdiği şey, gömleğinize takılabilen veya boynunuza bir iple takılabilen, duyduğunuz her şeyi kaydetmeyi amaçlayan ve ardından bunu hatırlamanıza ve anlamlandırmanıza yardımcı olmak için yapay zekayı kullanan bir cihazdır.

Limitless Kolye, şirketin bugün piyasaya sürdüğü Limitless sisteminin bir parçasıdır. (Ah, eğer merak ediyorsanız: evet, çok fazla filme bir gönderme.) Siroker’in son yapay zeka ürünü Rewind, bilgisayarınızda çalışan ve her sekmeyi, her şarkıyı, her toplantıyı, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyi hatırlamanıza yardımcı olmak için ekranınızı ve diğer verilerinizi kaydeden bir uygulamaydı. (Şirket ne zaman Sınırsız Kolye ile ilk kez dalga geçti, aslında Geri Sarma Kolyesi olarak adlandırılıyordu.) Limitless’ın da benzer amaçları var, ancak yalnızca bilgisayarınızda çalışmak yerine, bulutta ve gerçek dünyada da veri toplamak ve bunları herhangi bir cihazda kullanımınıza sunmak anlamına geliyor. Tamamen yerel, tek bilgisayar yaklaşımını isteyenler için geri sarma hala ortalıkta; ancak Siroker, platformlar arası fırsatın çok daha büyük olduğunu söylüyor.

Siroker bana “Yapılması gereken asıl iş başlangıçta toplantılarla ilgili” dedi. “Sizi toplantılara hazırlamak, toplantıları yazıya dökmek, size gerçek zamanlı toplantı notları ve toplantı özetleri vermek.” Ayda 20 ABD Doları karşılığında uygulama, bilgisayarınızın mikrofonundan ve hoparlörlerinden ses kaydedecek ve ayrıca e-postanıza ve takviminize erişmesine de izin verebilirsiniz. Siroker, bu kombinasyonla ve sonuçta iş için kullandığınız tüm diğer uygulamalarla Limitless’ın konuşmaları takip etmenize yardımcı olmak için çok şey yapabileceğini söylüyor. Yönetim kurulu toplantısında birisinin bahsettiği yeni uygulama neydi? Shannon bir dahaki sefere hangi restorana gitmemiz gerektiğini söyledi? İki hafta önce tanıştığımızda Jake’le nerede kalmıştım? Teorik olarak Limitless bu verileri alabilir ve istediğiniz zaman size geri vermek için yapay zeka modellerini kullanabilir.

Siroker ve ben, Humane AI Pin’in ilk incelemelerinin çıktığı gün konuşuyoruz ve o, şirketinin yaklaşımını bu her şeyi kapsayan AI araçlarından ayırmaya dikkat ediyor. “Bir mil genişliğinde ve bir inç derinliğinde değil, birkaç şeyi olağanüstü derecede iyi yapmaya çalışıyoruz” diyor. “Biliyorsunuz, tekerleği lazerlerle yeniden icat etmeye çalışmıyoruz.” Planı, kullandığınız tüm uygulamalara entegre olmak ve bu uygulamaların içine Limitless’ı koymak; Tamamen başka bir uygulamaya gitmek yerine Notion’da not alabilmeniz veya Slack’te eylem öğeleri alabilmeniz gerektiğini düşünüyor. “Halihazırda kullanmakta olduğun şeyi göstermeni sağlayabilecekken neden seni bulut tabanlı uygulamamda oturum açmak zorunda bırakayım ki?”

Bana mı öyle geliyor yoksa bu şey küçük bir çift AirPods Max kulaklığa mı benziyor?
Resim: Sınırsız

Ancak sadece birkaç dakika sonra Siroker’in hırsı onu alt eder ve Limitless için çok daha büyük bir gelecek hayal etmeye başlar. (Demek istediğim, bu şeye Sınırsız deniyor – burada “çok fazla yapma” sahte alçakgönüllülüğüne izin verilmiyor.) “Biliyorsunuz, elbette genel eğlenceli gerçekleri, Şaşkınlık, OpenAI gibi şeyleri yapacak” diyor . “Bir sonraki adım proaktiftir, reaktif değil. E-postanıza erişimim var, Slack mesajlarınıza erişimim var; geçmişinizin bağlamının yanıtlamaya yardımcı olabileceği bir mesaj aldığınızda, size o taslağı verebilirim.

Limitless bunu çözdüğünde, aslında sizin adınıza bir şeyler yapan yapay zeka ajanlarıyla ilgili olacağını, böylece Limitless’ın sizin hakkınızda her şeyi bilip sizin için her şeyi yapabileceğini ve her şeyin muhteşem olacağını söylüyor.

Bundan bir dakika sonra Siroker kendini yakalıyor. “Fakat bu çözülmesi çok daha zor bir problem.” Şimdilik toplantılar.

Limitless sisteminin ilk versiyonu kendi başına pek de alışılmadık bir durum değil. Pratik olarak her toplantı aracı, önemli noktaları ve eylem öğelerini çıkarmak için yapay zeka özelliklerini bünyesinde barındırıyor; transkripsiyon uygulamalarının bir düzinesi bir kuruş; Toplantılarınızı biraz daha verimli hale getirmek için ayda birkaç dolar kazanmayı uman koca bir startup endüstrisi var. Siroker, Limitless’ın bunu iyi bir şekilde yapabileceğinden emin çünkü Rewind bir süredir bunu iyi yapıyor ancak sonuçta yapay zekayla tanışmak muhtemelen bir ürün değil, bir özellik.

Ağustos ayında satışa çıkacak olan Limitless Kolye, bazı şeyleri değiştirebilir. 99 dolarlık cihazın her zaman yanınızda olması gerekiyor – Siroker, pilinin 100 saat dayandığını söylüyor – ve kahvehanenin veya oditoryumun geri kalanını değil, sizinle konuşan kişiyi daha net kaydetmek için ışın oluşturma teknolojisini kullanıyor. Kayıt yaparken bir LED yanar ve Sınırsız Sarkıt ayrıca yeni sesleri algılayan ve yazılım, kaydedilmeyi kabul ettiklerini duyana kadar bunları kaydetmeyen bir “Onay Modu”na sahiptir. (Bu modun varsayılan olarak kapalı olduğunu belirtmekte fayda var.) Kaydettiğiniz her şey Limitless’a yüklenir, diğer verilerinizle karıştırılır ve uygulamalar aracılığıyla kullanıma sunulur.

Siroker’a, halihazırda ses kayıt cihazları varken yazılımıyla birlikte çalışacak bir cihaz üretmenin neden buna değdiğini sorduğumda, gerçek dünyadan iyi ses elde etmenin, Zoom çağrılarınız için bir yapay zekadan daha fazlası olmanın anahtarı olduğunu söylüyor. Ayrıca bir kez daha İnsani Yapay Zeka Pinine atıfta bulunuyor – özellikle New York Times’ gözden geçirmek Giyilebilir form faktöründe harika bir şeyler olduğunu söyleyerek sözlerini bitiren ve ürünün gelecekte tekrarlanmasının “belki de kamera ve lazeri olmayan daha ucuz bir ürün” olmasını umut eden ürünün özellikleri. Siroker gülerek gelecekteki bu versiyonun temelde Sınırsız Kolye olduğunu söylüyor.

Hata yapmayın: Limitless kesinlikle Meta, Rabbit veya Humane’den gelen herhangi bir şey kadar tam özellikli ve güçlü, önemli bir AI aygıtı olmayı amaçlıyor. Ancak planımız, harika donanımlarla veya hala uzak bir geleceğin bilim kurgu vizyonuyla yola çıkmak değil. Yapay zekanın çözebileceği bir sorunu seçip çözmek ve sonra başka bir sorunu seçmek. Toplantı hazırlığı anlatılacak en heyecan verici yapay zeka hikayesi olmayabilir, ancak işe yarayan bir hikaye. Ve muhtemelen başlamanın yolu da budur.genel-2