Nintendo, Gamescom 2024’ü atladığını doğruladı. Nintendo’nun geçmişte sürekli olarak etkinliğe katılması nedeniyle bu gelenekten kopuyor.

Nintendo UK, “Gamescom harika bir etkinlik ve her yıl Nintendo’nun katılıp katılmaması gerektiğini değerlendiriyoruz” dedi. Eurogamer. “Tüm açılardan dikkatlice değerlendirdikten sonra Gamescom 2024’te bulunmama kararı aldık. Oyuncular, yıl boyunca diğer etkinliklerde Nintendo Switch oyunlarını deneme fırsatına sahip olacak.”

Nintendo’nun neden Gamescom 2024’ten çekilmeye karar verdiği belli değil. Atlanma duyurusu, Nintendo Switch halefinin gelecek yıl içinde piyasaya sürüleceğine dair söylentilerin ortasında geldi. Son yıllarda Nintendo, kendi özel etkinlikleri sırasında en yeni donanımını duyurdu. Bu yıl Gamescom’u atlama kararının tek seferlik mi yoksa tekrarlayan bir karar mı olacağı bilinmiyor. Sonuçta Nintendo 2013’ten beri E3’e katılmıyor ve bu gösteri artık kalıcı olarak iptal edildi.

Eurogamer, Gamescom 2023’te geliştiricilere Switch’in halefi hakkında kapalı kapılar ardında bilgi verildiğini, dolayısıyla Nintendo’nun herhangi bir sızıntının tekrar meydana gelme olasılığını en aza indirmek istemesinin de mümkün olduğunu bildirdi.

Başlangıçta Nintendo’nun yeni cihazını 2024’te piyasaya süreceği bildirilmişti. Ancak son raporlar bunun dahili olarak 2025’e ertelendiğini ileri sürdü.

2024 yılı için Nintendo Switch’e özel yazılım serisi, geçtiğimiz birkaç yıla kıyasla daha hafif. Şimdiye kadar çoğunlukla Another Code: Recollection, Mario vs Donkey Kong, Paper Mario: The Thousand Year Door ve Luigi’s Mansion 2 HD gibi önceki Nintendo oyunlarının remaster’ları veya yeniden yapımlarından oluşuyordu. Ancak Princess Peach: Showtime ve Endless Ocean: Luminous gibi daha küçük kapsamda da olsa hala yeni oyunlar var. Tabii ki Metroid Prime 4 hala bulunabilecek bir yer değil ve görünüşe göre hala geliştirilme aşamasında.oyun-1