Amazon’un yapay zeka bulut istemcileri listesinde artık ADP, Delta Air Lines, GoDaddy, Intuit, Pfizer ve Siemens yer alıyor.

Şu anda bulut bilişim, genAI uygulamalarının işletmelere sunulmasına yönelik diğer tüm yöntemlere öncülük ediyor; bunun nedeni özel altyapı oluşturmanın yüksek maliyetidir. Amazon Web Services, Google, IBM, Microsoft ve Oracle, OpenAI’nin Kasım 2022’de ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle büyük bir benimseme fırtınası başlatmasından bu yana yapay zeka bulut tekliflerine milyarlarca dolar yatırım yaptı.

Gartner’ın seçkin başkan yardımcısı analisti Avivah Litan, “Hiper ölçekleyiciler ve mega büyük şirketler dışında hiç kimse çok büyük LLM’leri ve temel modellerini eğitip çalıştırmayı karşılayamaz” dedi. “Maliyetler yüz milyonlarca doları buluyor.”

Litan “büyük” derken, yüz milyarlarca parametreye sahip modellerden, yani 100 milyardan az parametreye sahip modellerden bahsediyordu. Litan, bulut hizmetleri üzerinden sağlanan Yüksek Lisans kullanım maliyetlerinin “kurumlar tarafından nispeten yönetilebilir olduğunu ve şimdilik hiper ölçekleyiciler tarafından da desteklendiğini” söyledi.

Ancak kuruluşlar genAI uygulamalarına yönelik pilot uygulamalarını büyütmeye devam ettikçe bulut hizmetlerinin maliyeti sınırlayıcı bir faktör haline gelebilir. Bunun yerine birçok kuruluş, belirli görevleri yerine getirmeyi amaçlayan daha küçük, şirket içi LLM’leri devreye almayı düşünüyor.

Daha fazla veriyle eğitilmiş, alana özgü daha küçük modeller Sonunda OpenAI’nin GPT 4’ü, Meta AI’nın LLaMA 2’si ve Google’ın PaLM 2’si de dahil olmak üzere günümüzün önde gelen Yüksek Lisans’larının hakimiyetine meydan okuyacak. Ernst & Young Küresel Yapay Zeka Danışmanlığı’ndan Dan Diasio’ya göre daha küçük modellerin belirli kullanım durumları için eğitilmesi de daha kolay olacaktır. Önder.genel-13