NASA’nın Europa Clipper Uzay Aracı, yaşamı sürdürmek için doğru koşullara sahip olup olmadığını görmek amacıyla Jüpiter’in uydularından birine gidiyor.

ABD’li uzay bilim insanları Perşembe günü, insanlığın dünya dışı yaşam arayışının bir parçası olarak NASA’nın Jüpiter’in buzlu uydularından birine göndermeyi planladığı gezegenler arası sondayı açıkladı.

Clipper uzay aracı Ekim ayında, güneş sisteminin en büyük gezegeninin yörüngesinde dönen düzinelerce aydan biri olan ve göksel mahallemizde yaşam için bir tünek sunabilecek en yakın nokta olan Europa’ya doğru yola çıkacak.

“NASA’nın anlamak istediği temel sorulardan biri şu: Evrende yalnız mıyız?” Misyonun proje bilimcisi Bob Pappalardo AFP’ye söyledi.

“Eğer yaşam için gerekli koşulları bulsaydık ve bir gün Europa gibi bir yerde gerçekten yaşam bulsaydık, bu bizim güneş sistemimizde iki yaşam örneği olduğunu gösterirdi: Dünya ve Europa.

“Bu, yaşamın evrende ne kadar yaygın olabileceğini anlamak için çok büyük olurdu.”

5 milyar dolarlık sonda şu anda NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda, yalnızca tepeden tırnağa örtü giyen kişilerin erişebildiği kapalı bir alan olan “temiz odada” duruyor.

Önlemler, Dünyadaki mikropların Europa’ya taşınmasını önlemek için sondanın kirletici maddelerden arınmış kalmasını sağlamak içindir.

Clipper, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne nakledildikten sonra Space X Falcon Heavy roketiyle fırlatılacak ve hızlanmak için Mars’ın yanından geçmeyi içeren beş yılı aşkın bir yolculuğa başlayacak.

2031 yılında Jüpiter ve Avrupa’nın yörüngesine girecek ve bilim adamlarının donmuş suyla kaplı olduğuna inandığı ay hakkında ayrıntılı bir çalışmaya başlayacak.

“Kameralar, spektrometreler, manyetometre ve radar gibi cihazlarımız var… buzun içine nüfuz edebilir, sıvı suyu sıçratıp yüzeye geri dönerek bize buzun ne kadar kalın olduğunu ve sıvı suyun nerede bulunduğunu söyleyebilir.” dedi Pappalardo.

Misyon yöneticileri suda yüzen küçük yeşil adamlar bulmayı beklemiyorlar; aslında yaşamın kendisini bile aramıyorlar, yalnızca onu destekleyebilecek koşulları arıyorlar.

Bilim insanları, Dünya üzerindeki ekstrem ortamlardan (kutup buz örtüsünün derinliklerinde yer alan, ışıktan yoksun jeotermal menfezler gibi) minik varlıkların hemen hemen her yerde bulunabileceğini biliyorlar.

Neredeyse Dünya’nın ayı kadar büyük olan Europa’daki koşullar da benzer bir yaşam alanı sağlayabilir ve bu da yalnız olmadığımızı, hatta kendi güneş sistemimizde bile, ümit verici bir olasılık sunabilir.

Europa Clipper’ın proje yöneticisi Jordan Evans, “Eğer yıldızlardan uzaktaki gezegenlerin etrafındaki aylar yaşam barındırabiliyorsa, o zaman güneş sistemi ve evren çevresinde yaşamın tutunabileceği fırsatların sayısı bence dramatik bir şekilde artacaktır” dedi. misyon.

Zorluklar

Bilim kolay değil; Europa’nın etrafındaki güçlü bir radyasyon alanı, ayın etrafındaki her turda 100.000 göğüs röntgenine eşdeğer olacak olan aletleri bozabilir.

Kapsamlı mesafeler, Clipper verilerini geri gönderdiğinde sinyalin Görev Kontrol’e ulaşmasının 45 dakika süreceği anlamına geliyor.

Evans, uzayda bir kez ortaya çıkan devasa güneş enerjisi dizisine rağmen Clipper’ı enerjili tutmanın büyük bir zorluk olacağını söyledi.

“Fırlatmadan hemen sonra (güneş panelleri) 23.000 watt üretiyor… ama Jüpiter’de, güneşten bu kadar uzaktayken, yalnızca 700 watt üretiyorlar” dedi.

“Dünya’nın yakınında 20 eve sürekli elektrik sağlayabilirler. Ve Jüpiter’deyken sadece birkaç ampul ve birkaç küçük ev aleti yeterli.”

Planlaması 1990’ların sonlarında başlayan görevin, Clipper’ın büyük ihtimalle kullanım ömrünün sonuna ulaşacağı 2034 yılı civarında tamamlanması bekleniyor.

Proje müdür yardımcısı Tim Larson, sondanın daha sonra son bir uğrak noktası olacağını söyledi: Jüpiter’in en büyük ayı.

“Bilim görevini tamamladıktan sonra, uzay aracını yok etmek için Jovian sistemindeki diğer cisimlerden birine çarparak sona erdireceğiz” dedi.

“Şu anda planımız Ganymede’e gitmek.”

© 2024 AFP

Alıntı: NASA, Jüpiter’in muhtemelen yaşamı sürdüren ayına giden sondayı açıkladı (2024, 12 Nisan) 14 Nisan 2024’te https://phys.org/news/2024-04-nasa-unveils-probe-bound-jupiter.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1