GOES-16 ve Sentinel-3 uyduları, 8 Nisan’da Kuzey Amerika’daki güneş tutulmasını belgeleyerek hava durumu üzerindeki etkisini araştırdı. Kredi: ESA, Veri: NOAA

8 Nisan’da meydana gelen tam güneş tutulması Kuzey Amerika’nın bazı kısımlarını kararttı; GOES-16 olayı yakalayarak atmosferik etkilere ilişkin bilgiler sundu.

8 Nisan’da Kuzey Amerika’yı kasıp kavuran bir tam güneş tutulması, kıtanın bazı kısımlarının karanlığa gömülmesiyle birlikte Güneş’i bir anlığına kapattı. 36.000 km (22.000 mil) uzakta yörüngede dönen sabit uydular, nadir görülen gök olayının görüntülerini yakaladı.

Geostationary Operasyonel Çevre Uydusu (GOES-16) tarafından çekilen bu görüntüler, ayın yaklaşık sabah 10’dan akşam 5’e kadar Kuzey Amerika boyunca hareket eden gölgesini yakaladı. EDT (16:00 – 23:00 CEST.)

Tam güneş tutulması, Ay, Güneş ile Dünya arasına girdiğinde ve Güneş’in koronası olarak bilinen görünür bir ışık halkası dışında, kısa bir süre için Güneş’in yüzünü kapattığında meydana gelir.

Ay’ın gölgesinin Dünya yüzeyindeki izi, bütünlüğün yolu olarak adlandırılıyor ve Kuzey Amerika kıtasını, Meksika’dan Kanada’nın en doğu ucuna kadar uzanıyordu.

GOES serisi, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) arasında ortak bir geliştirme ve satın alma çabasıdır (NOAA) Ve NASA. Serinin ilki olan GOES-16 (GOES-East) uydusu, Dünya’nın batı yarım küresinin sürekli görüntülerini ve atmosferik ölçümlerini sağlıyor ve uzay havasını izliyor.

Doğu Pasifik Üzerinde Güneş Tutulması

8 Nisan’da Kuzey Amerika’yı kasıp kavuran bir tam güneş tutulması, kıtanın bazı kısımlarının karanlığa gömülmesiyle birlikte Güneş’i bir anlığına kapattı. Copernicus Sentinel-3 misyonu, Deniz ve Kara Yüzey Sıcaklığı Radyometresi (SLSTR) ile tutulmanın görüntülerini yakaladı. Bu görüntü 19:45 CEST (17:45 UTC) itibarıyla alınmıştır. Kredi: ESA tarafından işlenen, değiştirilmiş Copernicus Sentinel verilerini (2024) içerir

Copernicus Sentinel-3 misyonu aynı zamanda Deniz ve Kara Yüzey Sıcaklığı Radyometresi (SLSTR) ile tutulmanın görüntülerini de yakaladı (yukarıya bakın).

Tutulma aynı zamanda Ay’ın gölgesi geçtiğinde hava durumuna ne olacağını araştırmak için bir laboratuvar görevi de görüyor. Gölge, hava sıcaklıklarının düşmesine neden olur ve bulutların farklı şekillerde gelişmesine neden olabilir. GOES, Sentinel-3 ve diğer uydulardan gelen veriler artık bu etkileri araştırmak için kullanılıyor.uzay-2