Oscar’lara giden yolda en önemli duraklardan biri olan Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nin 40’ıncı edisyonu, 4-15 Şubat 2025 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. Perşembe günü duyurulan festivalin dönüm noktasını kutlamak için ekstra programlama için.

SBIFF İcra Direktörü, “40’ıncı yılımıza girerken, başardıklarımızdan gurur duyuyoruz ve önümüzde olanların heyecanını yaşıyoruz” dedi. Roger Durling bir açıklamada söyledi. “Önümüzdeki birkaç ay içinde birkaç sürprizi açıklayacağız.”

Santa Barbara’nın Los Angeles’a olan yakın coğrafi yakınlığı ve (2025’te 11-18 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan) Oscar oylamasının son turuna olan takvimsel yakınlığı göz önüne alındığında, festival her yıl Oscar yarışındaki en büyük isimlerden bazılarını ağırlıyor.

Bu yılın başlarında, festivalin 39’uncusu, diğerlerinin yanı sıra, Oscar kazananların da ilgisini çekti Robert Downey jr., Da’Vine Joy Randolph, Billie Eilish, Finneas, Ludwig Göransson, Emma Thomas, Kordon Jefferson, Justine Triet, Arthur Harari, Jennifer Lame Ve Holly Waddingtonve ayrıca adaylar Ryan Gosling, Bradley Cooper, Mark Ruffalo, Annette Bening, Paul Giamatti, Jeffrey Wright, Amerika Ferrera Ve Lily Gladstone.

2024 festivalinde ayrıca 48 ülkeden 200’den fazla filmin yer aldığı bir program yer aldı; Türkiye, Hindistan, İsrail ve Sierra Leone’den yarısı kadın olmak üzere birçok film yapımcısı bir araya geldi.

2025 festivaline giriş kartları ağustos ayında yüzde 25 indirimli satışa çıkacak. Festival programı ve programı Ocak 2025’te açıklanacak.sinema-2