Unpkg, güç sağlayan bir içerik dağıtım ağı (CDN) 4 milyardan fazla Günlük talep sayısı Cuma sabahı birkaç saatliğine azaldı. Kesinti, açık kaynaklı CDN’yi kullanan binlerce web sitesinin çökmesine neden oldu ve geliştiricilerin bir düzeltme arayışına girmesine neden oldu.

Kesintinin sabah saat 4 civarında başladığı görülüyor. 520 hatası döndürüyor Unpkg’a güç veren Cloudflare’den. Kesintiden etkilenen birçok geliştirici, jsDelivrSitelerini çevrimiçi tutmak için GitHub ve paket yöneticisi npm için başka bir açık kaynaklı CDN olan . Unpkg sabah 9 civarında ET’de tekrar çevrimiçi olmaya başladı. işte o zaman Fly.io Unpkg’ın başlangıç ​​sunucusunun otomatik ölçeklendirme altyapısı sağlamak için kullandığı hizmet, etkilenen siteleri kurtarmak için “bir düzeltme uyguladığını” duyurdu.

Kesinti saatler içinde çözülmüş olsa da bu, gönüllülerin öncülük ettiği kodlama ekosisteminin ne kadar kırılgan olduğunun bir başka örneğini oluşturuyor. Mart ayı sonlarında, bir geliştirici kötü amaçlı bir arka kapı keşfetti veri sıkıştırma aracı XZ Utils’te. Red Hat ve Debian gibi popüler Linux dağıtımları bu aracı içeriyor ve tonlarca sistemi risk altında bırakıyor. Neyse ki kusur, kötü oyuncu harekete geçmeden önce ortaya çıkarıldı. büyük bir siber saldırı gerçekleştirin.

Web’in büyük bir kısmı, ödeme bile almayan geliştiriciler tarafından yürütülen açık kaynaklı projelere bağımlıdır. Yani, eğer bir açık kaynak geliştirici tanıyorsanız, bugün ona bir fincan kahve ısmarlayabilirsiniz.

genel-2