Oppo ve OnePlus, yapay zeka (AI) modeli Gemini’nin yeteneklerini cihazlarında kullanmak için Google ile el ele verdi. Ortaklık kapsamında Çinli akıllı telefon markaları, yeni AI özelliklerini tanıtmak için Gemini 1.0 Ultra modelinden yararlanabilecek. Oppo’nun zaten AndesGPT adında kendi yerel geniş dil modeline sahip olması dikkat çekicidir ve bu model sayesinde Çin’deki cihazlarında birden fazla yapay zeka özelliği yayınlamıştır. Marka geçtiğimiz günlerde Reno 11 serisinin AI Eraser özelliğine global anlamda kavuşacağını açıklamıştı.

Duyuru, teknoloji devinin yıllık Google Cloud Next etkinliği sırasında yapıldı ve burada OPPO ve OnePlus Yapay Zeka Ürünleri Genel Müdürü Nicole Zhang şunları söyledi: “Üretken yapay zeka dönüştürücü bir teknolojidir ve OPPO ve OnePlus’ın mükemmel bir şekilde konumlandığına eminim. faydalarını dünya çapındaki kullanıcılara sunmak. Hem Gemini’yi hem de Google Cloud AI’yi akıllı telefonlara entegre etmek için Google ile yaptığımız iş birliği sayesinde ve çeşitli AI deneyimleri için diğer sektör liderleriyle ortaklıklar kurarak, mobil AI yenilikleri alanını önemli ölçüde genişletmekten heyecan duyuyoruz.”

Zhang ayrıca her iki akıllı telefon markasının da kullanıcılarına 100’den fazla yapay zeka tarafından oluşturulan içerik deneyimi sunmayı planladıklarını belirtti. Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik deneyimleri muhtemelen içeriği şu veya bu şekilde birleştiren yapay zeka tabanlı özellikler anlamına gelir. Bu özelliklere bazı örnekler Çağrı Özeti oluşturucu ve AI görüntü oluşturucu olabilir. Oppo’nun bu özelliklerin her ikisini de Çin’de sunması dikkat çekicidir.

Görünüşe göre Google ile yapılan iş birliği Çin dışındaki Oppo ve OnePlus kullanıcıları için olacak. İşbirliğinin detayları şu anda bilinmezken, şirketlerin Portre ışığı ve kilit ekranında şarkı tanımlama gibi Google’a özgü AI özelliklerini akıllı telefonlarına getirmesinin yolunu açabilir. Yapılan açıklamada markalar, geliştirilmeyen özelliklerden bazılarının haber makalelerini özetleme, ses özetleme ve yeni sosyal medya içeriği oluşturmayı içerdiğini söyledi.

İlginç bir şekilde bu hareket, Oppo’nun AI Silgi özelliğini dünya çapındaki Reno 11 serisi akıllı telefonlara getireceğine dair son duyurusuyla aynı zamana denk geliyor. AI Eraser, yerleşik galeri uygulamasında bulunabilen bir fotoğraf düzenleme aracıdır. Kullanıcı arka plandaki herhangi bir nesneyi daire içine aldığında, AI onu işler ve kaldırır, aynı zamanda arka plan öğelerini geri yükler.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8