Kısa videoların paylaşıldığı mobil uygulama “TikTok”un “Lite” versiyonunu endişeyle karşılıyorum. », Twitter’da şunu yazdı: Dijitalden Sorumlu Devlet Bakanı Marina Ferrari, 11 Nisan Perşembe akşamı. Android sürümlerinde ByteDance sosyal ağı bir ödül sistemi uyguladı. Kullanıcılar artık videoları izleyerek ve platformda etkileşimde bulunarak hediye kartları ve NFT’lerle değiştirilebilen sanal paralar kazanıyor.

İzleme süresiyle orantılı ücretlendirme mekanizması – her ne kadar bir saatle sınırlandırılmış ve reşit olmayanlar için yasaklanmış olsa da – dijital alanımızda şüpheli bir sapmadır “, Marina Ferrari’ye dikkat çekiyor ve şunu belirtiyor: ” sormak [s]Kullanıcılara sunulan arayüzün mekanizmalarını büyük bir dikkatle incelemek için hizmetler “. Avrupa Birliği’ni de aynısını yapmaya davet ediyor.

TikTok Lite, Mart ayı sonundan bu yana Fransa’da kullanıma sunuldu. Lansmanı, 11 Nisan’da, bir makalenin yayınlanmasının ertesi günü medyada yer aldı. Dünya. Başta ekran başında kalma süresinin artmasıyla ilgili riskler olmak üzere endişeler hemen duyuruldu.

TikTok Lite, video oyunlarını anımsatan bir görev sistemi olarak kullanıcıya her gün hedefler veriyor. Günlük ödül eşikleri belirlenmiş olmasına rağmen kullanım teşviki mevcuttur. Beş dakikalık video izlemek 750 jeton kazanmanızı sağlar, üç videoyu beğenmeniz ise 150… Her 100 jeton bir sent değerindedir, bu nedenle harcayacak bir şeye sahip olmak için izleme süresine ihtiyacınız vardır.

Kumar bağımlılığına kıyasla bir ödül mekanizması

Reşit olmayanlara yönelik yasağın yalnızca madeni paraları kupona dönüştürürken kimlik doğrulaması şeklinde olması, gençler arasında bu korkuları daha da artırıyor olabilir. Görüştüğümüz ergenlik çağındaki kızların da gösterdiği gibi bu pek de caydırıcı değil. RMC.

Deneyeceğiz, bu para kazanmanın iyi bir yolu çünkü kolay ve hiçbir şey yapmıyoruz », yine de şunu belirten iki liseli kızı tanıyın: ” sanki satın alınıyormuşuz gibi ve dahası bizi istemeye sevk ediyor […] Zamanımı bunu yaparak harcamak istemiyorum “.

E-Enfance derneği de TikTok Lite konusunda endişeli. Genel müdürü Justine Atlan birçok medyada yer aldı. Ödül sistemini kumar bağımlılığına benzetiyor. Açık RMCdiye uyarıyor: “Madde bağımlılığına yaklaştık. Ve oraya bağımlılık yaptığını bildiğimiz bir kavramı daha ekliyorlar: para kazanabilmenin heyecanı.” Şu tarihte: Dünyaşuna işaret ediyor: “ ekran maruz kalma süresiyle ilgili son önleme mesajlarıyla karşılaştırıldığında çok çelişkili tedbirler “.

genel-16