Yapılar yayınlandığında söz sahibi olan farklı telefon üreticileri ve operatörler olduğu göz önüne alındığında, Android güncellemeleri bazen sıkıntılı olabilir. En son özellikleri veya güvenlik yamalarını istediğinizde her şey büyük bir karmaşa yaratır. Google bunu Mainline adlı bir projeyle düzeltiyor, ancak bu proje nedeniyle dün yayınlanan en son Android 15 Beta 1’e güncellenenler için NFC’nin bozuk olduğu görülüyor.

Bunların hepsi Android uzmanı Mishaal Rahman tarafından çok detaylı bir şekilde belgelendi. Android Başlıkları dün bir yazıda. Görüyorsunuz, Mainline’ın arkasındaki fikir basit: Google, Android’in belirli bölümlerini alıyor ve bunları küçük uygulamalar gibi paketliyor. Telefonun OEM’inin bir güncelleme yapmasını beklemek yerine, bu parçalar doğrudan Google Play Store aracılığıyla güncellenir. Bu, biz kullanıcılar için daha hızlı güncellemeler ve daha hızlı güvenlik düzeltmeleri anlamına geliyor. İyi haber, değil mi?

Bununla birlikte, temassız ödemelerden ve hızlı veri aktarımlarından sorumlu teknoloji olan NFC’nin, Mainline modülü haline gelmek üzere olduğu görülüyor. Android15. Bir süre önce bu ima edilmişti, ancak şimdi Rahman buna dair bazı sağlam kanıtlara sahip olduğunu belirtiyor.

Bu NFC değişikliği iyi bir şey çünkü Google’ın güncellemeleri ve Android’in bilinen parçalanma karmaşasını kolaylaştırmaya kararlı olduğunu gösteriyor. Bu, gelecekte Android’in daha da kritik kısımlarının bu şekilde ele alındığını görebileceğimizin bir işareti. Fakat Android15 Hala yeni olduğundan bazı Pixel telefonlarda NFC’nin çalışmayı durdurmasına neden olan bir sorun var. Bu, elbette, artık size varsayılan temassız ödeme uygulamanız olma seçeneğini isteyen ve sunan Google Cüzdan uygulamasında sorunlara neden oldu.

İyi haber şu ki, Google artık uygulamayı kolayca güncelleyebilir ve bozuk olanı fazla sorun yaşamadan düzeltebilir – ya da öyle umuyoruz. Bu durum tüm Pixel cihazlarını etkilemiyor ve yalnızca beta test kullanıcılarını etkiliyor Android15yani etki çok büyük olmamalıdır. Umarım bu beta sürümünü günlük sürücünüzde çalıştırmıyorsunuzdur… değil mi?telefon-1