LG Smart TV'nize Hemen Şimdi Yama Uygulamanız Gerekiyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: monticello (Shutterstock)

Son zamanlarda on binlerce LG akıllı TV’de keşfedilen yazılım açıkları, siber suçluların bu cihazları ele geçirmesine olanak tanıyabilir. TV’nizin karanlık ağ ahmakları tarafından vicdansızca ele geçirilen şanssız birkaç kişiden biri olmadığından emin olmak için, cihazınızı hemen güncellediğinizden emin olun.

Salı günü, güvenlik firması Bitdefender şunları yayınladı: güvenlik araştırması LG’nin WebOS TV işletim sistemini etkileyen dört farklı yazılım hatasını ortaya çıkarıyor. Dünya çapında yaklaşık 91.000 cihazı etkileyen hatalar, kötü niyetli bir kişinin, etkilenen cihaza kök erişimi sağlama yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi istilacı ayrıcalık kazanmasına olanak tanıyabilir. Araştırmacılar, WebOS 4’ten 7’ye kadar olan sürümleri etkileyen hataların varsayımsal olarak bir bilgisayar korsanının cihaza yeni bir kullanıcı eklemesine, kendi kodunu yerleştirmesine ve böylece TV’yi “tamamen ele geçirmesine” izin verebileceğini yazıyor. Bitdefender ilk olarak LG’yi bu sorunlar konusunda Kasım ayında uyarmıştı. Gizmodo yorum yapmak için LG’ye ulaştı ve yanıt vermesi halinde bu hikayeyi güncelleyecek.

Ars Teknik yararlı bir şekilde şunu not eder:, bu gibi durumlarda sorun yalnızca TV’nizin ele geçirilmesi olasılığı değildir. Kötü niyetli bir kişi cihazınıza bağlı hesaplara girerse, e-posta hesabı erişimi ve finansal bilgiler de dahil olmak üzere çok sayıda başka kişisel verilere erişebilir. Ayrıca cihazınızı bir kripto madenciliği planına veya bir botnet’e bağlayabilirsiniz.

Bitdefender tarafından sağlanan hata haritasına göre ABD’de yaklaşık 7.000 cihazın savunmasız olduğu görülüyor. Etkilenen cihazların çoğunluğu Güney Kore ve Hong Kong’un yanı sıra İsveç’te bulunuyor.

Cihazınızın güvende olduğundan kesinlikle emin olmak için TV’nizi en son yazılım sürümüne güncellediğinizden emin olmalısınız. LG bir yama yayınladı 22 Mart’taki son güncellemenin bir parçası olarak güvenlik sorunları için. Çoğu LG cihazının bu güncellemeyi otomatik olarak indirmesi gerekirdi. Bununla birlikte, WebOS TV’nin en son sürümüne sahip olduğunuzdan kesinlikle emin olmak istiyorsanız, LG’nin talimatlarını takip edin Ayarlar > Destek > Yazılım Güncelleme’ye gidin ve “Güncellemeleri Kontrol Et”e tıklayın. Eğer varsa “İndir ve Yükle”ye basın. İşte bu; tek yapmanız gereken bu. Şimdi akışa geri dönelim.genel-7