Google, Android mobil işletim sisteminin bir sonraki büyük sürümü olan Android 15’i bu yıl piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kod adı Vanilyalı Dondurma olan Android 15, cihaz güvenliğinde önemli iyileştirmeler, kameralar, GPU’lar, ekranlar ve yapay zeka için uygulama optimizasyonları ve bir dizi yeni kullanıcı odaklı özellik getirecek. Yeni bir rapor, bir sonraki büyük Android sürümünün yenilenmiş bir masaüstü modu deneyimine de sahip olacağını iddia ediyor.

Android işletim sistemi zaten bir masaüstü modu içeriyor – ilk olarak Android 10’da tanıtıldı – ancak deneyim, özellikle kullanıcı tarafında arzu edilen çok şey bıraktı. Android masaüstü modu, kullanıcıların birden fazla pencereyi sorunsuz bir şekilde yönetmesine olanak tanıyan birkaç temel özellikten yoksundur. Bir göre rapor Android Authority’den gelen açıklamaya göre Android 15, masaüstü moduna büyük iyileştirmeler getirerek bilgisayarlarda Windows veya MacOS’a benzer bir kullanıcı deneyimi sunacak.

Android 14 QPR3 Beta 2.1 güncellemesinden elde edilen masaüstü modu deneyimini temel alan rapor, Android 15’e gelen gelişmiş modun yeni özelliklerini detaylandırıyor. Bulgulara göre yeni masaüstü modunda pencere yönetimi çok daha akıcı bir deneyim olacak, Kullanıcılar uygulama pencerelerini özgürce yeniden boyutlandırma ve hareket etme olanağına sahip oluyor.

Raporda paylaşılan masaüstü modu deneyimine ilişkin bir videoda, dokunulduğunda veya tıklandığında kullanıcıların pencereye tam ekran, bölünmüş olarak erişmesine olanak tanıyan kompakt bir menü ortaya çıkaran, üst kısmında bir seçenekler çubuğu bulunan tam ekran uygulama pencereleri görülebilir. ekran veya serbest biçim modları. Serbest biçim modunda, uygulama penceresi serbestçe hareket ettirilebilir, yeniden boyutlandırılabilir ve ekranın kenarlarına yapıştırılabilir. Uygulama penceresi aynı zamanda ekranı kapla ve kapat düğmeleri ile pencere modu seçeneklerine erişim için bir açılır simge içerir.

Ancak bunlar geleneksel masaüstü deneyiminin yerini almaya yeterli değil. Birden fazla pencere sorunsuz bir şekilde yönetilebilse de henüz bir görev çubuğu bulunmuyor. Diğer birçok temel masaüstü özelliği de hala eksik. Google’ın gelişmiş masaüstü modunun ne zaman başlayacağına dair resmi bir açıklama yok, ancak modun bu yılın sonlarında Android 15 ile birlikte piyasaya sürülmesi beklenebilir.

Geçen hafta bir rapor, Android 15’in yeniden tasarlanmış durum çubuğu simgeleriyle ve hızlı ayarlar menüsü düğmeleri için dokunsal geri bildirimle gelebileceğini iddia etti. Android’deki durum çubuğu simgeleri on yıldır büyük ölçüde değişmeden kaldı.

Geçen ayki başka bir raporda, Android 15 güncellemesinin Pixel telefonlar için web kamerası moduna yeni bir HQ düğmesi getireceği ve kullanıcıların web kamerası videosu için yüksek kaliteli modu açmasına olanak tanıyacağı söylenmişti. Pixel telefonlarda sunulan web kamerası modu, Android telefonunuzu web kamerası olarak kullanmanıza olanak tanır.


Google I/O 2023’te arama devi, ilk katlanabilir telefonunun ve Pixel markalı tabletinin piyasaya sürülmesinin yanı sıra, bize sürekli olarak yapay zekaya önem verdiğini söyledi. Bu yıl şirket, uygulamalarını, hizmetlerini ve Android işletim sistemini yapay zeka teknolojisiyle güçlendirecek. Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: Spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8