Reuters rapor edildi Perşembe günü, Google’ın ana şirketi Alphabet’in, 33 milyar doların üzerinde piyasa değeri olan bir CRM ve pazarlama otomasyon şirketi olan Boston merkezli HubSpot’u satın alma olasılığını araştırdığı bildirildi – bu rakam bu raporların üzerine tırmanıyor.

Böyle bir anlaşma gerçekleşirse, mevcut değerin üzerinde önemli bir prim içeren maliyet muhtemelen oldukça yüksek olacaktır. Şirketi satmaya ve arama devinin bir parçası olmaya motive etmek zorundaydı. İki şirketin hâlihazırda bir ilişkisi olduğunu, HubSpot’ta satışları artırmak için Google reklamlarını kullanmaya yönelik bir ortaklığın olduğunu belirtmekte fayda var ki bu bazen böyle bir satın alma tartışmasının başlangıcı olabilir.

Google/Alphabet yıllar boyunca son derece açgözlü davransa da şimdiye kadar yaptığı en büyük anlaşma 2011’de Motorola Mobility için 12,5 milyar dolar harcamaktı. Daha sonra onu sadece 2,91 milyar dolara Lenovo’ya sattı, bu yüzden bu konuda çekingen davranmak için bir nedeni olacaktı. çok daha büyük bir fiyat etiketi. Yakın zamanda yapılan en büyük anlaşma, güvenlik istihbarat platformu için 5,4 milyar dolar harcamayı içeriyordu 2022 yılında Mandiant. Google genellikle 3 milyar doların altında kalıyor, dolayısıyla bu kapsamda bir anlaşma şirket için fazlasıyla uygunsuz olacaktır.

Bunu, çoğu teknoloji şirketinin son yıllarda uyguladığı kemer sıkma programıyla ve Google CEO’su Sundar Pichai’nin Ocak ayında daha fazla işten çıkarmanın geleceğine dair uyarısıyla birleştirdiğinizde, bu, kemer sıkma ortamında pek olası görünmeyen bir anlaşma türüdür. ve eğer bu tür optikler gerçekten önemliyse bunu çalışanlara haklı çıkarmak kesinlikle zor olabilir. Ancak geçen yılın sonu itibarıyla elinde 110 milyar dolarlık devasa bir nakit yığını varken, isterse harekete geçebilecek nakde de kesinlikle sahip.

Şirketin HubSpot’u satın almaya çalışırken karşılaşabileceği bir diğer sorun da büyük anlaşmalara yönelik düşmanca bir düzenleme ortamıdır. ABD, İngiltere ve AB bugünlerde büyük anlaşmaları yakından izliyor. Adobe’nin Figma’yı 20 milyar dolara satın alma girişimi gibi bazıları, rekabet kaygıları nedeniyle bitiş çizgisine ulaşamadı. Alphabet’in bir CRM aracıyla aynı endişelerle karşılaşacağı açık değil. HubSpot, iki iyi sermayeli firma olan Adobe ve Salesforce’un oldukça güçlü rekabetiyle karşı karşıyadır, dolayısıyla bu, Google’a hiçbir şekilde o pazarda kilitlenme sağlamaz, ancak bir risk varsa, buna karşı korunmak için mutlaka bir fesih ücreti söz konusu olacaktır. Şirketin dikkate alması gereken başka bir faktör.

Asıl soru, böyle bir anlaşmanın gerçekleşme ihtimalinin ne olduğu ve bunun şirketlere mevcut ortaklıktan sağlayamayacakları ne sağlayacağıdır. Bir analistin bana söylediği gibi, bu pek olası görünmüyor ama asla bilemezsiniz.genel-24