TechCrunch Mobility haftalık ulaşımla ilgili her şeye adanmış haber bülteni. Haber bültenini her hafta sonu gelen kutunuza almak için buradan kaydolun – sadece TechCrunch Mobility’ye tıklayın. Ücretsiz abone olun.

Tekrar hoş geldiniz TechCrunch Mobilite — ulaşımın geleceğine ilişkin haberler ve görüşler için merkezi merkeziniz. TechCrunch Mobility’nin son sayısında tekerleklerin yerinden çıkmaya başladığını yazdığımı hatırlayın. Fisker otobüs? Şeyh. Onlar yaptı mı.

Size yetişmek için: Fisker, 18 Mart’ta üretimi altı hafta süreyle duraklattığı ve yalnızca 121 milyon dolarlık nakit ve nakit benzerlerinin bulunduğunu, bunun 32 milyon dolarının kısıtlı olduğunu veya hemen erişilemeyeceğini belirten bir uyarı yayınladı. Şirket, dönüştürülebilir tahviller ve başka bir otomobil üreticisi ile potansiyel bir ortaklık yoluyla 150 milyon dolarlık bir sermaye akışına güveniyordu. Fisker ile Nissan olduğu bildirilen büyük otomobil üreticisi arasındaki müzakereler başarısızlıkla sonuçlandığında ve üstü açık senet anlaşmasını tehlikeye attığında, bu umutlar benzine batırılmış bir bez parçası gibi hızla kül oldu.

Hisseler %28 düştü, ticaret durduruldu ve son darbe olarak New York Borsası Fisker’i borsadan çıkarmak için adımlar attığını söyledi.

Bunların hepsi şirket içindeki daha büyük bir sorunun belirtileri; TC muhabiri Sean O’Kane’in ortaya çıkardığı özellikle utanç verici bir sorun da dahil. Özet: Fisker, teslimatları artırırken milyonlarca dolarlık müşteri ödemelerinin izini geçici olarak kaybetti ve bu durum, Aralık ayında başlayan ve tamamlanması aylar süren bir iç denetime yol açtı.

Tamam, iflas eden EV girişimi de dahil olmak üzere geri kalanına geçelim Gelenler varlıklar sona erdi, başlangıçta bir profil İyon çanı geri dönüştürülmüş silikon pil malzemeleri yoluyla EV menzilini artırmayı ve 1 milyar dolarlık bir artışı umut ediyoruz. Lucid.

Küçük bir kuş

göz kamaştırıcı kedi kuş yeşil

Kurucular, yatırımcılar, mühendisler, politika uzmanları ve diğerleri bize bir şeyler anlatıyor. Ve biz, doğrulanabilir bilgileri iletmek için buradayız. küçük kuşlar bizimle paylaştılar.

Bizim için bir ipucunuz var mı? E-posta Kirsten Korosec [email protected] adresinden veya Sean O’Kane [email protected]. İsimsiz kalmayı tercih ediyorsanız, bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayınSecureDrop’u içerir (talimatlar burada) ve çeşitli şifreli mesajlaşma uygulamaları.

Haftanın anlaşması

istasyona para vermek

Bugünlerde bir EV startup’ında yönetici olmak kolay değil. Fisker’daki insanlara sorun. (Üzgünüm, çok erken mi?)

Elektrikli araç startuplarındaki iflasların ve diğer kötü olayların ortasında, bir miktar olumlu haber de vardı. LucidKendi içinde zorluklar yaşayan Suudi Arabistan, en büyük mali destekçisi Suudi Arabistan’dan 1 milyar dolar daha topladı. Ayar Üçüncü YatırımSuudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun bir iştiraki olan Lucid, 1 milyar dolar değerinde Lucid hissesi satın almayı kabul etti; bu, Krallığın mevcut yaklaşık %60 hissesine eklenecek.

1 milyar dolarlık destek çok büyük bir para, ancak araçları tasarlamaya, üretmeye, satmaya ve bakımını yapmaya çalışıyorsanız bu uzun sürmez. Bu, Lucid’e önemli bir sermaye tamponu sağlar; ancak varoluşsal krizini sonlandırmıyor. Şirket, hayatta kalmayı ve büyümeyi umuyorsa, bir sonraki aracı olan Gravity SUV’u başarılı bir şekilde pazara sunmalı ve mevcut Air sedan için yeni işler yaratmalı.

Dikkatimi çeken diğer fırsatlar…

Cyvl.aiBelediyelerin ve inşaat mühendisliği firmalarının ulaşım altyapısının koşullarını takip etmelerine yardımcı olan Boston bölgesi girişimi, Companyon Ventures liderliğinde Argon Ventures, Aero X Ventures ve Alumni Ventures’ın katılımıyla 6 milyon dolar topladı. Mevcut yatırımcılar MassVentures, Launch Capital ve RiverPark Ventures da katıldı.

KorBirleşik Krallık’ın ilk tamamen elektrikli şehirlerarası otobüs ağlarından birini inşa eden İskoç girişimi, Inven Capital liderliğindeki A Serisi turda 14 milyon dolar topladı. Yatırımcılar 2150 ve AENU da katıldı.

İyon çanıTechCrunch’ın özel olarak edindiği bilgiye göre, silikon malzemesinin mevcut rakiplerden daha ucuz olacağını ve EV pillerindeki menzili artırmaya yardımcı olacağını söyleyen tohum aşamasındaki bir girişim, fiyatlandırılmamış 3,9 milyon dolarlık bir tohum uzatmasını kapattı. Dynamo Ventures ve Trucks VC tura liderlik etti.

Demir Çoban KöpeğiKomisyoncular ve müteahhitler için kamyon taşımacılığı yazılımı geliştiren bir girişim olan , SJF Ventures liderliğindeki Grand Ventures, Supply Chain Ventures ve inşaat sektöründeki diğer stratejik ortakların katılımıyla düzenlenen B Serisi turda 10 milyon dolar topladı.

Önemli okumalar ve diğer bilgiler

ADAŞ

Tesla’nın ABD’deki her müşteriye, uyumlu donanıma sahip bir arabaya sahip olmaları koşuluyla, 12.000 $’lık Tam Otomatik Sürüş Beta sürücü destek sisteminin bir aylık ücretsiz deneme sürümünü verecek. Şirketin ayrıca CEO Elon Musk’un talebi üzerine potansiyel alıcılara yeni bir Tesla satın almadan önce yazılımın bir demosunu verilmesini zorunlu kıldığı bildiriliyor. Görünüşe göre Tesla, otomotiv satışlarından elde edilen kârlar azaldıkça çekebileceği başka bir finansal araç olarak FSD’ye yöneliyor.

Elektrikli araçlar, şarj ve piller

Varış gelişmiş üretim ekipmanları da dahil olmak üzere varlıklarının bir kısmını sattı Kano, elektrikli araçlar üretmeye ve satmaya çalışan başka bir mücadeleci girişim. Bunu uyduramazsınız millet!

ABD Çevre Koruma Ajansı duyuruldu yeni emisyon standartları ABD’de 2027’den 2032’ye kadar satılan ağır hizmet araçları için, yeni ağır kamyonların yaydığı kirlilik miktarını giderek sınırlayacak bir düzenleme. Düzenlemeler teknik olarak Çevreyi kirletmeyen bu ağır kamyonların elektrikli olmasını zorunlu kılmayın ve bunun yerine üreticilerin, hidrojenle çalışan yakıt hücreleri, daha iyi yakıt verimliliği veya başka bir alternatif yakıt yoluyla standartları nasıl karşılayacaklarına karar vermelerine izin verin. Ancak birçok kişi bunun akülü elektrikli ağır hizmet kamyonlarında artış anlamına geleceğine inanıyor. Bu kuralın potansiyel etkisini düşünün: Ağır kamyon kategorisi, teslimat kamyonları, çöp kamyonları, kamu hizmet kamyonları, transit, servis ve okul otobüslerinin yanı sıra çekici-römorklu kamyonlar gibi mesleki araçları da içeren 100’den fazla araç türü için geçerlidir. .

Araç içi teknoloji

GM Şirketin yazılım ve dijital hizmetler çabalarının bir parçası olan bir yöneticiyi daha kaybetti. GM’nin yazılım ve hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı olan eski Apple yöneticisi Mike Abbott’u hatırlarsınız. istifa etti sağlık sorunları nedeniyle bu ayın başlarında. Nordstrom Rack’in çevrimiçi işinin eski başkanı olan ve yeni dijital iş ekibinin başına geçmek üzere 2021’de GM’ye katılan Edward Kummer artık aramızda değil. Detroit Haberleri bildirdi.

Bu haftanın tekerlekleri

Land Rover Defender 110-x

Resim Kredisi: Kirsten Korosec

İçten yanmalı motorlu araçları nadiren test ederim, ancak bu hafta bir aracın direksiyonunda birkaç yüz mil geçirme şansı bulduğumda bir istisna yaptım. 2024 Land Rover Defender 110 X-Dynamic SE. Ve teknik olarak arkadaşlar, bu altı silindirli Hafif Hibrit Elektrikli Araç aktarma organına sahip, yani bu yine de geçerli, değil mi?

Land Rover Defender ile olan deneyimim yalnızca onlarca yıllık gövde üzeri gövdeli modellerde oldu. Bu yüzden Land Rover’ın resmi olarak 2020’de geri getirdiği modern versiyona nihayet sahip olmayı sabırsızlıkla bekliyordum. Fiyatı 88.000 doların biraz altında olan ve bazı pahalı yükseltmeler ve 22 inç jantlar içeren benim kullandığım model muhtemelen şu model için uygun: varlıklı şehirli müşteri. Ancak farklı lastiklerle bu alüminyum monokok yapı Defender, arazi koşullarının üstesinden kesinlikle gelebilir. Toprak yollarda oynadım – kaya taraması yok – ve çamaşır tahtası arazisinde bile gıcırtı, tıkırtı veya tıkırtı olmadan gayet iyi idare etti.

Gelişmiş sürücü destek sistemini, özellikle de sürücünün uyarlanabilir hız sabitleyiciyi nasıl devreye soktuğunu sevmedim. Ancak hoşuma giden pek çok özellik vardı; bunlar arasında çok sessiz sürüş, uyarlanabilir havalı süspansiyon, siyah üzerine beyaz boya parlak ayrıntılar, işlevsel bir arka kapı ve ulaşılması kolay yedek lastik, saklanacak hava soğutmalı bölme yer alıyor. atıştırmalıklar serin ve faydacı işlevi sağlam, yüksek kaliteli malzemelerle birleştiren bir iç tasarım.

O iç mekan hakkında son bir söz; burada devasa bir ekran bulamazsınız. Ancak düğmeler ve düğmelerle karıştırılmış teknolojiyle ilgili ayrıntılar var. Benim versiyonumda kablosuz bir şarj cihazı ve yolcu tarafındaki gösterge paneli de dahil olmak üzere çok sayıda şarj cihazı bağlantı noktası vardı. Ve kullanıcı arayüzü aslında oldukça iyi.

Beğendiğim özelliklerden biri, Apple CarPlay ile Sirius XM radyo veya yerel istasyonları içeren yerel bilgi-eğlence sistemi arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmamı sağlayan, medya geçişindeki açılır menüydü. Bu önemsiz görünebilir, ancak son zamanlarda CarPlay ile yerel sistem arasında geçiş yapmayı çok karmaşık hale getiren bir dizi EV’de bulundum.genel-24