Tushar Mehta / Dijital Trendler

Telefonunuz çaldığında “Bilinmeyen Arayanın” göründüğünü görmek biraz rahatsız edici olabilir. Çoğumuz, şansımızı deneyip bu aramaları cevaplayıp cevaplamamamız veya sesli mesaja göndermemiz konusunda hiçbir zaman tam olarak emin olamıyoruz.

Sonuçta, karşı taraftaki kişinin telefonla pazarlamacı mı olduğunu, otomatik arama mı, iş arkadaşı mı, alışılmadık bir yerden arayan bir arkadaş mı yoksa aile üyesi mi olduğunu asla bilemezsiniz.

Bu bilinmeyen aramalarla ne yapacağınız konusunda size herhangi bir tavsiyede bulunamasak da – bu “aramayı” kendiniz yapmanız gerekecek – telefonunuzun Bilinmeyen Arayan’ı göstermesinin tam olarak ne anlama geldiğini anlamanıza ve umarız aklınızı başınıza almanıza yardımcı olabiliriz. biraz daha rahatız.

Bilinmeyen Arayan ne anlama geliyor?

Bilinmeyen Arayandan gelen aramayı gösteren iPhone 14 Pro Max.
Jesse Hollington / Dijital Trendler

“Arayanın Kimliği Yok” veya “Özel Numara”dan farklı olarak “Bilinmeyen Arayan” terimi genellikle tam olarak ne söylediği anlamına gelir: Telefonunuzun kimin aradığı hakkında hiçbir fikri yoktur.

Telefon hizmetinizin Arayanın Kimliğini de içerdiğini varsayarsak, bu bilgi eksikliği muhtemelen telefonunuzun ötesine geçerek ister mobil operatör ister geleneksel sabit hat şirketi olsun telekom sağlayıcınıza kadar uzanır. Kısacası telefonunuza ulaşılamadığı için arayan kişi hakkında bilgi verilmiyor.

Ne yazık ki bunun birkaç nedeni olabilir. Bu sadece bir ağ hatası veya yolun herhangi bir yerindeki bir aksaklık olabilir. Bazen, arayan kimliği bilgileri, iade adresi etiketinin postadaki bir zarftan düşmesi gibi, nakliye sırasında kaybolur.

Daha sıklıkla, farklı telekomünikasyon ağları arasındaki uyumluluk sorunudur. Örneğin, sizi bir VoIP uygulamasından arayan biri, doğru arayan kimliği bilgisini veya herhangi bir arayan kimliği bilgisini sağlayamayabilir. Profesyonel, iş sınıfı VoIP hizmetleri genellikle müşterilerinin arayan kimliğini göndermesini gerektirir, ancak daha küçük olanların çoğu bunu yapmaz.

Yurt dışından (Kuzey Amerika dışından) gelen aramalar da sorunlu olabilir, çünkü tüm yabancı telefon ağları arayan kimliğini operatörünüzün almayı beklediği şekilde sunmaz. Bazı operatörler, size işe yaramaz bir numara dizisi sunmak yerine, geçersiz olduğunu düşündükleri arayan kimliği bilgilerini çıkaracaktır.

Bilinmeyen Arayanın kim olduğunu bulabilir misiniz?

Bildirim rozetini gösteren Telefon uygulamasına sahip iPhone 14 Pro Max.
Jesse Hollington / Dijital Trendler

Çoğu zaman bilinmeyen bir arayanı kolayca tanımlayamazsınız. Yukarıda açıkladığımız gibi bu mesaj genellikle arayan kimlik bilgilerinin orada olmadığı ve orada olmayanı bulamayacağınız anlamına gelir.

Ancak telefonunuzda arayan kimliği bilgilerinin eksik olması, operatörünüzün aramanın nereden geldiğini bilmediği anlamına gelmez. Telefonunuzun ekranında gösterilmek üzere tasarlanan arayan kimliği bilgilerine ek olarak, telekomünikasyon ağları aynı zamanda arayan numaralarını da “Arayanın Kimliği” olarak bilinen bir teknik kullanarak iletir. otomatik numara tanımlama (ANI).

ANI, izleme ve faturalandırma amacıyla ağlar arasında dahili olarak kullanılır; genellikle son kullanıcılara sunulmaz. Ayrıca arayan kimliğinden farklı olabilir. Örneğin, birden fazla hattın olduğu bir işletmede ANI, çağrının geldiği gerçek hat olurken, arayanın kimliği genel bir müşteri hizmetleri numarası veya bir çalışanın masasına giden doğrudan bir numara olabilir.

Operatörünüzün bu ayrıntıları size vermesi pek mümkün olmasa da, yalnızca istemeniz durumunda, bilinmeyen bir numaradan gelen biri tarafından ciddi şekilde taciz ediliyorsanız, kolluk kuvvetlerine başvurabilirsiniz; çünkü kolluk kuvvetleri, operatörünüzün sahip olduğu her türlü bilgiyi cep telefonu numarası aracılığıyla talep edebilir. Soruşturma ve yasal kanallar onlara açıktır.

Apple iPhone 15 Plus'ı tutan bir kişi kamerayı gösteriyor.
Andy Boxall / Dijital Trendler

Telekom sağlayıcınıza bağlı olarak, genellikle son aramaya geri dönüş olarak bilinen bir özelliği kullanarak bilinmeyen bir arayanı geri arayabilirsiniz. Bu, cep telefonlarında nadiren bulunsa da, çoğu Kuzey Amerika sabit hat sağlayıcısı, numarayı aramanıza izin verir. *69 Alınan son aramayı geri aramak için.

Çoğu durumda bu, arayan kimliği kasıtlı olarak engellendiğinde bile işe yarar; size numarayı söylemeyecek, ancak geri arayacaktır. Bilinmeyen arayanlarla uğraşırken bu daha çok uzak bir ihtimal ama denemeye değer. Birisi geri dönüş çağrısına cevap vermediği sürece pek bir şey öğrenemeyeceğinizi unutmayın.

Play Store ve App Store’daki düzinelerce uygulama, bilinmeyen arayanların kim olduğunu bulmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bu senaryoda bunlarla zaman kaybetmeyin çünkü hiçbiri “Bilinmeyen Arayanın” telefon numarasını bulmanıza yardımcı olamaz. Bu bilgi kesinlikle mevcut değil ve onların bu bilgiye erişmelerinin sihirli bir yolu da yok; en azından operatörünüzün ağına yasa dışı bir şekilde sızmadan.

Bir masanın üzerinde Google Pixel 5.  Telefonun ön kısmını ekranı açık halde görüyoruz.
Joe Maring / Dijital Trendler

Bunun yerine, bilinmeyen numaraları tespit ettiğini iddia eden daha saygın uygulamaların çoğu, arayan kimliğinizde görünen, tanınmayan numaralardan gelen aramalarla adların eşleştirilmesinden bahsediyor. Bu uygulamalardan bazıları çevrimiçi veritabanlarını ve ters sayı aramalarını kullanarak oldukça iyi çalışıyor. Ancak çoğu zaman bu numaraları Google’da arayarak kendi başınıza bazı ipuçları elde edebilirsiniz.

Son olarak, aşağıdaki gibi uygulamalar Tuzak Çağrısı Bilinmeyen arayanların belirlenmesine yardımcı olabilir; ancak yalnızca onları önceden bu aramaları kesecek şekilde ayarlamanız durumunda. Bu hizmetler reddedilen çağrıları kendi telefon ağları üzerinden yönlendirir, böylece arayanın kimliği mevcut olmadığında bile ANI’yi okuyabilirler. Aylık abonelik ücretleri ve bazı olası gizlilik sorunları göz önüne alındığında, sırf merakınızı gidermek için muhtemelen buna değmezler, ancak biri sizi rahatsız ediyorsa yardımcı olabilirler. TrapCall, engellenen çağrılarla (“Arayanın Kimliği Yok” veya “Özel Numara”) çok iyi çalışır, ancak yakalanması için herhangi bir arayan bilgisi olmayabileceğinden, bilinmeyen kişilerle (“Bilinmeyen Arayan”) karşılaşılabilir veya kaçırılabilir.
genel-19