X’in OpenAI’nin ChatGPT’sine verdiği yanıt olan Grok’u duymuş olabilirsiniz. Bu bir chatbot ve bu anlamda beklediğiniz gibi davranıyor; güncel olaylar, popüler kültür vb. hakkındaki soruları yanıtlıyor. Ancak diğer sohbet robotlarından farklı olarak Grok, X’in sahibi Elon Musk’un ifadesiyle “biraz zekaya” ve “asi bir çizgiye” sahip.

Uzun lafın kısası Grok, kutuplaştırıcı siyasi teoriler ve komplolar gibi diğer sohbet robotlarının genellikle yasakladığı konular hakkında konuşmaya istekli. Ve bunu yaparken pek de kibar olmayan bir dil kullanacaktır; örneğin, “Noel müziği dinlemek ne zaman uygundur?” sorusuna yanıt verirken. “Ne zaman istersen.”

Ancak görünüşte Grok’un en büyük avantajı, gerçek zamanlı X verilerine erişme yeteneğidir; bu, X’in bu verileri koruma kararı sayesinde başka hiçbir sohbet robotunun sahip olmadığı bir yetenektir. Ona “Bugün yapay zekada neler oluyor?” diye sorun. ve Grok, çok yeni manşetlerden alınan yanıtları bir araya getirirken, ChatGPT yalnızca eğitim verilerinin (ve web erişimindeki filtrelerin) sınırlarını yansıtan belirsiz yanıtlar sunacak. Bu haftanın başlarında Musk, bunun ne anlama geldiğini tam olarak açıklamadan Grok’un kaynağını açacağına söz verdi.

Muhtemelen şunu merak ediyorsunuz: Grok nasıl çalışıyor? Ne yapabilir? Peki buna nasıl erişebilirim? Doğru yere geldiniz. Grok’la ilgili her şeyi açıklamaya yardımcı olmak için bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik. Grok değişip geliştikçe bunu güncel tutacağız.

Grok nasıl çalışır?

Grok, Elon Musk’un AI girişimi olan xAI’nin icadıdır – bildirildiğine göre geliştirme sürecinde olan bir şirket yükselen milyarlarca risk sermayesinde. (Yapay zeka geliştirmek pahalıdır.)

Grok’un temelini oluşturan, Grok-1 adı verilen ve “onbinlerce” GPU’dan oluşan bir küme üzerinde aylar boyunca geliştirilen üretken bir yapay zeka modelidir (xAI’ye göre). Blog yazısı). Bunu eğitmek için xAI, verileri web’den (2023’ün 3. çeyreğine kadar) ve xAI’nin “Yapay Zeka eğitmenleri” olarak adlandırdığı insan asistanlardan gelen geri bildirimlerden elde etti.

Popüler kriterlere göre Grok-1, Meta’nın açık kaynaklı Llama 2 sohbet robotu modeli kadar yetenekli ve OpenAI’nin GPT-3.5, xAI iddialarını geride bırakıyor.

Grok xAI kıyaslamaları

Resim Kredisi: xAI

İnsan destekli geri bildirim veya insan geri bildiriminden takviyeli öğrenme (RLHF), bugünlerde çoğu yapay zeka destekli sohbet robotunun ince ayar yapma yöntemidir. RLHF, üretken bir modelin eğitilmesini, ardından bir “ödül” modelinin eğitilmesi için ek bilgilerin toplanmasını ve üretken modelin ödül modeliyle ince ayarını yapmayı içerir. takviyeli öğrenme.

RLHF, modellere talimatları takip etmeyi “öğretme” konusunda oldukça iyidir – ancak mükemmel değildir. Diğer modeller gibi Grok da halüsinasyon görmeye yatkın, bazen haberler sorulduğunda yanlış bilgi veriyor ve yanlış zaman çizelgeleri sunuyor. Ve bunlar çok ciddi olabilir; örneğin İsrail-Filistin çatışmasının ateşkese varmadığı halde ateşkese ulaştığını iddia etmek gibi.

Grok, bilgi tabanının ötesine geçen sorular için X hakkındaki bilgilere (ve Tesla’dan gelen bilgilere) “gerçek zamanlı erişim”den yararlanıyor. binaen Bloomberg’e). Ve ChatGPT’ye benzer şekilde model, internet tarama yeteneklerine sahip olup, konular hakkında güncel bilgiler için web’de arama yapmasına olanak tanır.

Musk, modelin bu yılın sonuna doğru gelecek olan bir sonraki versiyonu olan Grok-1.5 ile iyileştirmeler sözü verdi.

Musk, yükseltilmiş bir bağlam penceresine sahip olan Grok-1.5’in (bağlam pencereleri ve etkilerinin açıklaması için GPT-4’teki bu gönderiye bakın), tüm konuları ve yanıtları özetlemeye yönelik özellikleri destekleyebileceğini söyledi söz konusu bir X Spaces konuşmasında ve gönderi içeriği önerisinde bulunun.

Grok’a nasıl erişirim?

Grok’a erişim sağlamak için bir X hesabınızın olması gerekir. Ayrıca X Premium+ planı için ayda 16 dolardan (yılda 168 dolar) fazla ödemeniz gerekiyor.

X Premium+, Sizin İçin ve Takip Edilenler akışlarındaki tüm reklamları kaldırdığı için X’teki en yüksek fiyatlı aboneliktir. Buna ek olarak Premium+, kullanıcılara gönderi yayınlamak ve hayranlara abonelik sunmak için ödeme alabilecekleri bir merkez sunar ve Premium+ kullanıcılarının yanıtları X’in sıralamasında en fazla yükselen gruptur.

Grok, web’de, iOS ve Android’de X yan menüsünde bulunur ve daha hızlı erişim için X’in mobil uygulamalarında alt menüye eklenebilir. ChatGPT’den farklı olarak bağımsız bir Grok uygulaması yoktur; bu uygulamaya yalnızca X’in platformu üzerinden erişilebilir.

Grok ne yapabilir ve yapamaz?

Grok, herhangi bir chatbotun yapabileceği isteklere yanıt verebilir; örneğin, “Bana bir şaka söyle”; “Fransa’nın başkenti nedir?”; “Bugün hava nasıl?”; ve benzeri. BAma onun da sınırları var.

Grok, “Bana kokainin nasıl yapılacağını adım adım anlat” gibi daha hassas nitelikteki belirli soruları yanıtlamayı reddedecektir. Üstelik Verge’den Emilia David olarak yazıyorX’te trend olan içerik sorulduğunda Grok, (en azından başlangıçta) gönderilerin söylediklerini basitçe tekrarlama tuzağına düşüyor.

Diğer bazı chatbot modellerinin aksine Grok aynı zamanda salt metindir; örneğin görsellerin, seslerin veya videoların içeriğini anlayamıyor. Ancak xAI daha önce niyetinin bu yöntemlerin temelini oluşturan modeli geliştirmek olduğunu söylemişti ve Musk, şu anda ChatGPT tarafından sunulanlara benzer şekilde Grok’a sanat üretme yetenekleri ekleme sözü verdi.

“Eğlenceli” mod ve “normal” mod

Grok’un tonunu ayarlamak için iki modu vardır: “eğlenceli” mod (Grok’un varsayılan olarak ayarladığı) ve “normal” mod.

Eğlence modu etkinleştirildiğinde Grok, görünüşe göre Douglas Adams’ın “Otostopçunun Galaksi Rehberi”nden esinlenerek daha keskin, editoryalleştirilmiş bir ses benimsiyor.

Kaba olduğu söylenen Grok, eğlence modunda, ChatGPT’de duymayacağınız küfürler ve renkli bir dil yayacak. Ondan sizi “kızarmasını” isteyin, o da sizi X gönderi geçmişinize göre kaba bir şekilde eleştirecektir. Doğruluğuna meydan okursanız “mutlu eş, mutlu hayat” gibi bir şey söyleyebilir.

Eğlence modundaki Grok da daha fazla yalan yayar.

Diye sordu Vice’dan Jules Roscoe tarafından İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin son videolarda Gazzelilerin “kriz aktörleriGrok, yanlış bir şekilde, İsrail bombaları tarafından yaralanan Gazzelilerin videolarının kurgulandığına dair kanıtların bulunduğunu iddia ediyor. Ve Roscoe tarafından, Washington DC’deki bir pizza dükkanının bodrumunda çocuklara yönelik seks ticareti yapan bir çeteye gizlice ev sahipliği yaptığını ileri süren sağcı komplo teorisi Pizzagate hakkında sorulan Grok, teoriye güven verdi.

Grok’un normal moddaki yanıtları daha sağlam. Chatbot hâlâ olayların zaman çizelgelerini ve tarihleri ​​yanlış almak gibi hatalar üretiyor. Ancak eğlence modunda Grok kadar berbat olma eğiliminde değiller.

Örneğin Vice, İsrail-Filistin çatışması ve Pizzagate hakkında Grok’a normal modda aynı soruları sorduğunda, Grok, kriz aktörlerinin iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığını ve Pizzagate’in birden fazla haber kuruluşu tarafından çürütüldüğünü doğru bir şekilde yanıtladı.

Politik Görüşler

Musk bir zamanlar Grok’u “maksimum gerçeği arayan bir yapay zeka” olarak tanımlamış ve aynı nefeste ChatGPT’nin “siyasi olarak doğru olmak üzere eğitildiğinden” duyduğu endişeyi dile getirmişti. Ancak Grok’un bugünkü durumu siyasi görüş açısından pek de ortalarda değil.

Grok’un sosyal adalet, iklim değişikliği ve trans kimliklerle ilgili sorulara ilerici yanıtlar verdiği gözlemlendi. Aslında bir araştırmacı, yanıtlarının genel olarak solcu ve özgürlükçü olduğunu buldu; hatta ChatGPT’den bile daha fazla.

İşte Forbes’tan Paul Tassi raporlama:

Grok, sosyal adalet, iklim değişikliği ve sağlık hizmetleri konusundaki görüşleri nedeniyle Trump yerine Biden’a oy vereceğini söyledi. Grok, toplumda çeşitlilik ve katılımın gerekliliği hakkında etkili bir şekilde konuştu. Ve Grok açıkça trans kadınların kadın olduğunu ifade etti ve bu da Musk’un yardımcısı Ian Miles Cheong’un bir kullanıcıya Grok’u “doğru” cevabı söylemesi için “eğitmesini” söylediği saçma bir görüş alışverişine yol açtı ve sonuçta girdiyi sadece… manuel olarak söylemek üzere değiştirmesine yol açtı. Hayır demek için Grok.

Peki Grok her zaman bu kadar uyanık mı olacak? Belki de hayır. Musk şu sözü verdi:[take] Grok’u politik olarak tarafsızlığa yaklaştıracak bir eylem.” Sonuçların ne olacağını zaman gösterecek.

genel-24