M. Emmet Walsh, aşağıdaki gibi filmlerdeki enfes ve aşağılık performanslarıyla izleyicilerin favorisi haline gelen kurnaz karakter oyuncusu Kan Basit, Bıçak Sırtı, Brubaker Ve Pislik, öldü. 88 yaşındaydı.

Uzun süredir menajeri olan Sandy Joseph, Walsh’un Salı günü St. Albans, Vermont’ta öldüğünü söyledi. Hollywood Muhabiri. Ölüm nedeni kalp durmasıydı.

Kendine özgü hantal formu ve komik konuşmasıyla Walsh ideal bir yardımcı oyuncuydu. Dengesiz bir mizah anlayışı ve inatçı bir sinirlilik ustası olarak, insanlığın karanlık köşelerinde yer alan rollerde ustalaştı. Kiminle oynarsa oynasın renkli bir etki yarattı.

Nicolas Rapold, “İkinci muz işinde mükemmel bir eski profesyonel olan Walsh, sizinle başka bir şey arasında duran ve bunu bilen o koca piçin sırıtışıyla 109 filme damgasını vurdu ve bu sayı artmaya devam ediyor” dedi. yazdı aktörün 2011 profilinde LA Haftalık.

Aynı yazıda IMDb’de 220’den fazla jenerik alan Walsh oyunculuğa yönelik felsefesini şöyle özetledi: “M. Emmet Walsh’u görmenizi istemiyorum. Bir çöp toplayıcıyla ya da Princeton’ın başkanıyla falan görüşmeni istiyorum. … Ben herkesi yaparım. Ayrıca çok iyi oynuyorum.”

Heybetli yapısıyla Walsh sıklıkla otorite sahibi biri olarak görülüyordu. Orduda askere alma çavuşunu oynadı Alice’in Restoranı (1969), bir gardiyan Küçük Büyük Adam (1970), bir doktor Havaalanı ’77 (1977), Dustin Hoffman’ın saldırgan şartlı tahliye bürosu pantolonu indirilmiş halde yakalandı Düz Zaman (1978), yozlaşmış bir kereste tüccarı Brubaker (1980), polis şefi yaratıklar (1986), Vali Milagro Fasulye Tarlası Savaşı (1988) ve bir şerif Acı Hasat (1993).

Walsh aynı zamanda mütevazi spor yazarı Dickie Dunn rolündeki galibiyet performanslarıyla da sevgiyle hatırlanıyor. Tokat Atışı (1977), amansızca çılgın keskin nişancı Steve Martin’e kurşun sıkmaya kararlıyken Pislik (1979) ve Michael Keaton’ın sponsoru olarak Temiz ve Ayık (1988).

Belki de Walsh’un yeteneklerini, Walsh’un vicdansız özel dedektifi Loren Visser kadar iyi temsil eden bir karakter yoktu. Kan Basit (1984), Coen kardeşlerin ilk uzun metrajlı filmi. Aldatan bir eşi ve onun sevgilisini suçüstü yakalamak için tutulan Visser, sonunda ihanete uğrar ve müvekkilini öldürür, kasasını boşaltır ve cinayetin suçunu karısına atar.

Hiçbir telafi edici katılımcının olmadığı bir hikayede, Visser açık ara en kınanacak olanıdır ve filmin 2000’de yeniden canlanan incelemesinde Roger Ebert, Walsh’tan “pisliğin şairi” olarak bahsetmiştir.

“Her zaman sen [have to] karakter için işe yarayacak bireysel bir şey bulmaya çalışın,” Walsh söylenmiş Gardiyan 2017’de. “Eğer kötü adamı oynuyorsan, kötü adamı oynamazsın. … Visser kendisinin özellikle kötü ya da şeytani olduğunu düşünmüyor. Yasal olanın eşiğinde ama tüm bunlardan çok keyif alıyor. Fazladan para kazanmaya çalışan ve ticari girişimlerinde normalde gittiğinden biraz daha ileri giden basit bir adam.”

Walsh, en iyi erkek başrol dalında Spirit Ödülü’ne layık görüldü. Kan Basit. Coenler daha sonra oyuncuyu başka bir gösterişli rol için geri getirdiler; Arizona’yı Yükseltmek (1987).

Visser olmasa bile Walsh, Ridley Scott’ın filmindeki Bryant rolüyle hatırlanacak. Bıçak Sırtı (1982). Tipik bir Walsh karakteri gibi Bryant, Rick Deckard’ı (Harrison Ford) emeklilikten çıkarıp, serbest kalan biyomühendislik ürünü kopyaları avlayan bir uzman olarak görevine devam etmeye zorlayan inatçı bir polis yüzbaşısıdır. “Sana ihtiyacım var Güvercin. Bu kötü bir şey, hatta daha da kötüsü,” diyor sıkılı dişlerinin arasından. “Eski blade runner’a ihtiyacım var. Senin büyüne ihtiyacım var.”

2017 yılında yapılan bir röportajda Hollywood MuhabiriWalsh kendisine bunun sorulduğunu söyledi Bıçak Sırtı şimdiye kadar yaptığı diğer filmlerden daha fazla. “Biz vurulduk [Los Angeles’] Union İstasyonu,” diye hatırladı. “Her şeyi köşedeki küçük bir ofiste ayarladılar ve trene binmek için gelen yolcular nedeniyle sabah beşte yola çıkmak zorunda kaldık. Bütün bunların neyle ilgili olduğunu gerçekten anlayıp anlamadığımı bilmiyorum.”

Bitmiş filmi ilk kez gördükten sonra Walsh, bu düşünceye sahip tek kişinin kendisi olmadığını fark etti. “Hepimiz orada oturduk ve bitti. Ve hiçbir şey,” dedi histerik bir şekilde gülerek. “Ne söyleyeceğimizi, düşüneceğimizi veya yapacağımızı bilmiyorduk! Ne halt ettiğimizi bilmiyorduk! Anlayan tek kişi Ridley’di.”

Michael Emmet Walsh, 22 Mart 1935’te Ogdensburg, New York’ta doğdu. Babası gümrük memuruydu.

Vermont, Swanton’da büyüyen Walsh, New York, Potsdam’daki Clarkson Üniversitesi’ne kaydolmadan önce New Hampshire’daki Tilton Okulu’na gitti ve burada geleceğe yönelik bir eğitim aldı. Düğüm İnişi yıldız William Devane. (1998’de Clarkson, Walsh’u saygın Altın Şövalye Ödülüyle onurlandırdı.)

Walsh, 1958’de pazarlama alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve New York’a taşındı. Üç yıl sonra Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi’ne katıldı ve sanatını Kuzeydoğu’da yaz tiyatrosunda ve bölgesel tiyatroda icra etmeye başladı.

Walsh bir bölümde göründü Doktorlar 1968’de Broadway’deki ilk çıkışını bir yıl sonra dramada yaptı. Bir Kaplan Giyer mi? Kravat? Al Pacino ve Hal Holbrook’un da dahil olduğu bir kadroda. 1973’te, Jason Miller’ın orijinal yapımı olan George Sikowski rolünde Charles Durning’in yerini aldı. O Şampiyonluk Sezonu.

Filmde adı geçmeyen bir figüran olarak ilk çıkışını yaptıktan sonra Gece Yarısı Kovboyu (1969), Walsh aşağıdaki gibi dikkate değer özelliklerle ortaya çıktı: Serpico (1973), Kumarbaz (1975), Zafere Bağlı (1976), Sıradan insanlar (1980), Kırmızılar (1981), Toplama sırası (1982) ve İpek ağacı (1983).

Kan Basit bir dönüm noktası oldu.

Walsh, Teksas’ta bir film çekiyordu ve Austin’deki iki kardeşin bir araya gelmeye çalıştığı bağımsız bir projeden haber aldı. Rolü Panama takım elbiseli ve şapkalı bir Sydney Greenstreet tipi olarak tasavvur eden özel dedektif karakteri ilgisini çekti. Yatırımcıları ikna etmek için çektikleri bir tanıtım fragmanını izledikten sonra imza attı.

Joel ve Ethan Coen, oyuncularına yön verme konusunda storyboard’lardan ve ışıktan yoğun bir şekilde yararlanırken, Walsh acemi film yapımcılarına ne yapması gerektiğinden emin değildi. O beklemiyordu Kan Basit kariyeri üzerinde büyük bir etkisi olacak.

“Bu olaydan sonra aylarca onlardan haber alamadım. Walsh, filmin açılışı için beni New York’a uçurmaya yetecek kadar paraları olmadığını söyledi. “Üç ya da dört gün sonra Los Angeles’ta açıldığında gördüm ve ‘Vay canına!’ dedim. Aniden fiyatım beş kat arttı. Ben herkesin istediği adamdım.”

Walsh’un komedi konusunda bir yeteneği vardı, görüldüğü gibi Soğuk hindi (1971), Dev Olabilir (1971), Tavşanınızı Tanıyın (1972), Naber doktor? (1972), Uzun Son Aşkta (1975), İkinci Cadde Tutsağı (1975), Pittsburgh’u Kurtaran Balık (1979), Fletch (1985), Okula dönüş (1986), Vahşi kediler (1986), Hiçbir Yerde Kamp Yapma (1994), En iyi arkadaşımın düğünü (1997) ve Kranklarla Noel (2004). Ve o bir şekilde ortaya çıktı huysuzca rol Bıçaklar Çekildi (2019).

Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olarak da meşguldü (Ken Burns’ün 1990 belgesel dizisi) İç savaş1999’lar Demir dev) ve televizyonda konuk oyuncu olarak (Ailedeki herkes, Demir tarafı, Bonanza, Bob Newhart Gösterisi, Rockford Dosyaları, Prairie’deki Küçük Ev, Ev Tadilatı, Bilinmeyen dosyalar, NYPD Mavi, Frasier, İmparatorluk Ve Adil Değerli Taşlar).

Walsh hiç evlenmedi. O gibi koymak 2015’teki bir röportajda, “Başka bir oyuncuyla evlenirsen her zaman rekabet olur. Ve eğer bir ‘sivil’ ile evlenirseniz, ne yaptığınızı ve neden örneğin Nova Scotia’ya birkaç aylığına seyahat etmek zorunda olduğunuzu anlamıyorlar. Ayrıca benim harika bir av olduğumu düşünecek kadar aptal bir kadınla hiç tanışmadım!

İki yeğeni hayatta kaldı.sinema-2