Spotify, Avrupa Komisyonu’nun, bugün açıklanan 1,84 milyar Euro’luk devasa bir para cezasına karşılık, müzik yayını pazarındaki rekabete aykırı uygulamalardan dolayı Apple’ı sorumlu tutma kararını memnuniyetle karşılıyor. Yayıncı, cezayı, “Apple gibi bir tekelin” bile diğer şirketlerin müşterileriyle nasıl etkileşim kurduğunu kontrol etmek için “gücü kötüye kullanamayacağına” dair bir sinyal gönderen “güçlü bir mesaj” olarak nitelendirdi.

“Bugünkü karar, tüketiciler için daha açık bir internet mücadelesinde önemli bir anı işaret ediyor. Avrupa Komisyonu (AK) sonucunu açıkça ortaya koydu: Apple’ın tüketicilerle iletişimi sınırlandıran davranışı yasa dışıdır. kurumsal blog.

Avrupa Komisyonu’nun Apple yerine Spotify ve diğer yayıncıları tercih eden kararına rağmen şirket, Apple’ın nasıl ilerleyeceği konusunda hâlâ temkinli davranıyordu. Cupertino teknoloji devi zaten söz verdi çekici Karar ve Spotify, bu gibi durumlarda “ayrıntıların önemli olduğunu” ekliyor.

“Apple diğer pazarlarda rutin olarak yasalara ve mahkeme kararlarına karşı geldi. Bu nedenle, Apple’ın uzun süredir devam eden adil olmayan uygulamalarına açık ve kesin bir şekilde çözüm bulacağını umduğumuz sonraki adımları sabırsızlıkla bekliyoruz.” diye yazdı Spotify.

Özellikle Apple, geliştiricilerin bağımsız uygulama mağazaları açmasına ve kendi ödemelerini yönetmesine olanak tanıyarak uygulama mağazası pazarında yeni rekabeti teşvik etmek amacıyla EC’nin Dijital Pazar Yasası gereklilikleri etrafında akıllıca çalıştı. Ancak Apple’ın çözümü, yeni DMA kurallarını kabul eden iOS geliştiricilerinden, kaybedilen geliri telafi etmenin bir yolu olarak yeni, ek bir ücret olan Temel Teknoloji Ücreti talep etmekti.

Spotify, dikkatli bir şekilde dile getirilmediği takdirde, Apple’ın yine yeni gereksinimlerden kaçınmanın bir yolunu bulacağından muhtemelen endişe duymaktadır.

Financial Times daha önce bildirmişti cezanın yaklaşık 500 milyon Euro (yaklaşık 539 milyon ABD Doları) olacağını söyledi. Görünüşe göre kararları doğruydu ama fiyat etiketi yoktu.

Karar, Spotify ve Deezer gibi diğer küçük yayıncıların App Store’un iş modeliyle ilgili yıllardır yürüttüğü şikayetlerin ardından geldi. Spotify ilk olarak 2019 yılında teknoloji devine karşı antitröst şikayetinde bulundu ve bu şikayet daha sonra AB’nin 2020’de duyurduğu Apple App Store’a yönelik resmi soruşturmasına yol açtı. Ertesi yılın Nisan ayında AB, Apple’ı rekabeti bozmakla suçlayan bir itiraz beyanı yayınladı. akış hizmetleri pazarında.

Spotify, Apple’ın kurallarının kendisini ve diğer müzik yayını servislerini, abonelikleri nasıl yükseltecekleri, promosyonlara, indirimlere ve diğer avantajlara nasıl erişecekleri konusunda kendi uygulamalarında kendi müşterileriyle iletişim kurmalarını “susturduğunu” söylüyor. Apple, Spotify’ın Apple’a herhangi bir ödeme yapmadığını ancak yine de “Apple’ın tüm araçlarına sınırsız erişim” istediğini söyledi.

Buradaki sorunun bir kısmı, iOS geliştiricilerinin müşterilerine sunduğu müzik akışı gibi dijital hizmetlere yönelik aboneliklerde geliştiricilere %15 ila %30 oranında komisyon talep eden Apple’ın App Store komisyon yapısının doğasıdır. (İkinci yılda abonelikler %30’dan %15’e düşer). Spotify, Apple’ın “%30 vergisinin” adil olmadığını ve Apple’ın kurallarının, geliştiricilerin uygulamalarının kullanıcılarını alternatif ve bazen daha ucuz ödeme yolları konusunda bilgilendirmesini engellediği için tüketicilere zarar verdiğini savundu. Başka bir deyişle Spotify, müşterileri muhtemelen abonelik için doğrudan ödeme yapabilecekleri ve bunun komisyon gerektirmeyeceği web sitesine yönlendirme fırsatını kaçırıyor.

Apple geçen ay yaptığı açıklamada, “Spotify, Apple’a uygulamalarını oluşturmalarına, güncellemelerine ve dünya çapında 160 ülkedeki Apple kullanıcılarıyla paylaşmalarına yardımcı olan hizmetler için hiçbir ücret ödemiyor” dedi. Ayrıca Spotify’ın web sitesi üzerinden abonelik sunmasına rağmen fiyatlarını hiçbir zaman düşürmediğini de vurguladı. Ayrıca Spotify’ın Avrupa’daki müzik akışı pazarında %56’lık bir paya sahip olduğu, Apple Music’in ise %11’lik paya sahip olduğu belirtildi.

Elbette Spotify’ın Apple’ınki gibi ücretli bir planın yanı sıra ücretsiz, reklam destekli bir hizmet de sunduğu göz önüne alındığında bu adil bir karşılaştırma değil. Ve Apple’ın defalarca belirttiği gibi, App Store geliştiricilerinin %85’i “dijital ürün ve hizmetler” sunmadıkları için Apple’a ücret ödemiyor; bu, Uber gibi hizmetlerin nasıl olduğunu düşündüğünüzde etkisini yitiriyor. Airbnb ve diğerleri, tekliflerini müşterilere almak ve satmak için Apple’ın platformuna güveniyor.

Avrupa Komisyonu’nun cezasının açıklanmasının ardından Spotify, mücadelenin bitmediğini söyledi.

“Her yerde gerçekten adil bir dijital pazar oluşturmayı başarana kadar çalışmalarımız tamamlanmayacak ve bunu gerçeğe dönüştürmeye yönelik kararlılığımız sarsılmaz kalacak” diye yazdı.genel-24