Bu Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü, Başak takımyıldızında bulunan bir galaksi olan NGC 4423’ü gösteriyor. İlk bakışta düzensiz gibi görünse de aslında sarmal bir gökadadır. Yoğun bir merkezi çıkıntı ve sarmal kollarla karakterize edilen gerçek şekli, Dünya’dan sabit görüş açımız nedeniyle gizlenmiştir. Katkıda bulunanlar: ESA/Hubble ve NASA, M. Sun

Başak burcunda bulunan NGC 4423, yanıltıcı bir şekilde düzensiz bir galaksi gibi görünse de aslında sarmal bir galaksidir. Dünya’dan sabit bakış açımız görüşümüzü sınırlıyor ve gök cisimlerinin hareketine rağmen, uzaydaki muazzam mesafeler nedeniyle NGC 4423’e ilişkin görüşümüzde bir değişiklik görmemiz pek mümkün değil.

Burada, Başak takımyıldızı yönünde yaklaşık 55 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir galaksi olan NGC 4423’ü görüyoruz. Bu görüntüde NGC 4423 oldukça düzensiz, boru şeklinde bir forma sahip gibi görünüyor, dolayısıyla onun aslında bir sarmal gökada olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Bunu bildiğimizde, galaksinin daha yoğun merkezi çıkıntısını ve çevredeki daha az kalabalık diski (sarmal kolları oluşturan kısım) ayırt edebiliriz.

Eğer NGC 4423 önden bakıldığında sarmal gökadalarla en çok ilişkilendirdiğimiz şekli andıracaktır: parlak bir merkezden uzanan muhteşem kıvrımlı kollar, aralarına daha sönük, daha karanlık, daha az nüfuslu bölgeler serpiştirilmiştir. Ancak gökyüzünü gözlemlerken, Dünya ile gözlemlediğimiz nesneler arasındaki göreceli hizalanmalar nedeniyle kısıtlanırız: NGC 4423’ün daha iyi önden görüntüsünü alabilmek için Dünya’nın konumunu kolayca değiştiremeyiz!

Elbette gök cisimleri uzayda hareketsiz kalmazlar, çoğunlukla birbirlerine göre son derece yüksek hızlarla hareket ederler. Bu, eğer bir galaksi Dünya’ya göre tesadüfi bir yönde hareket ediyorsa, yeterince uzağa hareket ettiğinde onu büyük ölçüde farklı bir perspektiften görebileceğimizi önerebilir. Bu teorik olarak mümkün, ancak gerçek şu ki uzaydaki mesafeler çok büyük ve insan ömrü göreceli hizalamada gözle görülür bir farkın oluşması için çok kısa. Başka bir deyişle, NGC 4423’ün aşağı yukarı her zaman sahip olacağımız görüntüsü bu!uzay-2