Fraunhofer FHR’nin ESA’nın ERS-2 uydusunu radarla izlemesi, uydunun parçalanmasının anlaşılmasını geliştirerek ve geleceğe yönelik daha doğru tahminlere yardımcı olarak, yeniden girişten önce önemli yapısal değişiklikleri ortaya çıkardı. Kredi bilgileri: Fraunhofer FHR

ESA’nın ERS-2 uydusu, yörüngede yaklaşık 30 yıl kaldıktan sonra, son anları Almanya’nın Fraunhofer Enstitüsü tarafından takip edilerek Dünya atmosferine başarılı bir şekilde yeniden girdi. Güneş panelinin beklenmedik şekilde ayrılması, uyduya yeniden giriş tahminlerinin iyileştirilmesi için önemli veriler sağladı.

ESA’nın ERS-2’si, oldukça başarılı bir görevin ve yörüngede neredeyse 30 yılın ardından, 21 Şubat 2024’te yaklaşık 18:17 CET’de (17:17 UTC) Dünya atmosferine yeniden girdi.

ERS-2’nin doğal yeniden girişinin kesin zamanını ve yerini tahmin etmek, uydunun Dünya etrafındaki son dönüşleri sırasında yeni gözlemlerin bulunmaması nedeniyle daha da zorlaştı.

ERS-2’nin Son Anlarını Takip Etmek

Bu GIF, ERS-2’nin gökyüzünde yuvarlanan son görüntülerinden bazılarını birleştiriyor. İzleme ve Görüntüleme Radarı tarafından yakalandılar (TIRA) Almanya’daki Fraunhofer Yüksek Frekans Fiziği ve Radar Teknikleri Enstitüsü’nde (FHR).

TIRA’nın 34 metrelik anteni, uyduyu 19, 20 ve 21 Şubat tarihlerinde birkaç dakika boyunca yukarıdan geçerken takip etti. Son oturum, 21 Şubat’ta saat 8:00 CET civarında gerçekleşti ve yeniden girişten önce hala kabaca 10 yörünge vardı.

ERS-2 Yeniden Giriş

ERS-2 yeniden girişi – nasıl ve neden oluyor? Kredi bilgileri: ESA

ERS-2’nin Güneş Dizisi Ayrılmasının Analizi

Üç TIRA izleme oturumundan elde edilen görüntüleri karşılaştırdığımızda, ERS-2’nin güneş panelinin zaten gevşemeye başladığını ve yeniden girişten önceki gün artık uydunun geri kalanına sıkı bir şekilde bağlı olmadığını görebiliriz.

Bir uydunun yeniden giriş yörüngesini tahmin ederken uzmanlar onu neredeyse sonuna kadar tek bir katı nesne gibi ele alıyor. Eğer ERS-2’nin güneş dizisi gevşek olsaydı ve bir gün önceden bağımsız olarak hareket ediyor olsaydı, uydunun atmosferle beklemediğimiz şekillerde etkileşime girmesine neden olmuş olabilirdi.

Uzmanlar şu anda verileri analiz ediyor. Güneş panelinin bükülmesi, ERS-2’nin yeniden girişinin tahmin edilenden biraz daha geç gerçekleşmesiyle ilgiliyse, bu araştırma, gelecekteki doğal yeniden girişlere ilişkin tahminlerimizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

ESA, Alman Uzay Durumsal Farkındalık Merkezi (GSSAC) ile yakın işbirliği içinde, uzay gözlem radarı TIRA’nın ölçümlerini sağladığı için Fraunhofer Yüksek Frekans Fiziği ve Radar Teknikleri Enstitüsü FHR’ye teşekkür eder.

Bu görüntülerdeki renk, sıcaklığı değil radar yankı yoğunluğunu temsil eder.uzay-2