Pazartesi günü Apple, Avrupa’daki antitröst yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1,84 milyar Euro (2 milyar dolar) tutarında çarpıcı bir para cezasına çarptırıldı. AB, şirketin Spotify ve diğer müzik akışı uygulamalarını müşterilere App Store dışında abone olmaları halinde paradan tasarruf edebileceklerini söylememeye zorlayarak “hakim konumunu kötüye kullandığını” söyledi.

AB’nin Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager bir basın toplantısında, “Bu yasa dışıdır ve milyonlarca Avrupalı ​​tüketiciyi etkiledi” dedi. Avrupalı ​​kullanıcıların “müzik akışı aboneliklerini nereden, nasıl ve hangi fiyatlarla satın alacakları konusunda özgür bir seçeneği” yok.

Apple’ın rakip bir müzik hizmeti var ve bu da politikasını düzenleyicilerin gözünde özellikle berbat kılıyor, ancak sorun daha geniş. Yıllardır dijital ekonomideki şirketler Apple’ın “App Store VergisiŞirketin App Store’da yapılan satın alma işlemlerinden aldığı %30’luk ücret. Uygulamaların, kullanıcılara bir web tarayıcısı kullanarak abone olmaları halinde ücretten kaçınabileceklerini söylemesi yasaktır. Sonuç olarak Spotify ve Netflix gibi uygulamaları indiren yeni müşteriler, nasıl abone olacaklarına dair hiçbir bilgi bulamayacak. Şirketler iPhone kullanıcılarından ekstra ücret talep etmek istemiyor ve maliyetleri kendileri üstlenemiyor ancak ödemeyi nereye yapacakları konusunda size ayrıntılı bilgi vermeleri halinde Apple onları yasaklamakla tehdit ediyor.

İçinde basın bülteniApple, uygulama pazarının rekabetçi olduğunu ve politikalarının dünya için iyi olduğunu iddia ederek AB’yi eleştirdi. Şirket, “Karar, Komisyon’un tüketicinin zararına ilişkin herhangi bir inandırıcı kanıt ortaya çıkarmadaki başarısızlığına rağmen alındı” diye yazdı. Apple, cezanın Spotify’ın Avrupalı ​​bir şirket olmasıyla ilgili olduğunu ima etti. Apple, “Bu kararın birincil savunucusu ve en büyük yararlanıcısı, Stockholm, İsveç merkezli bir şirket olan Spotify’dır” diye yazdı.

Spotify, “Bu karar güçlü bir mesaj gönderiyor; hiçbir şirket, hatta Apple gibi tekel bile, diğer şirketlerin müşterileriyle etkileşimini kontrol etmek için gücü kötüye kullanamaz” dedi. ifade. “Bu, serbest piyasanın temel bir konseptidir; müşteriler hangi seçeneklere sahip olduklarını bilmeli ve neyi, nerede, ne zaman ve nasıl satın alacaklarına Apple değil müşteriler karar vermelidir.”

Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, geçtiğimiz günlerde bir mahkeme savaşını kaybettik ABD’de konuyla ilgili. Ancak AB, geliştiricilere karşı daha dost canlısı davrandı ve yakında Apple’ın kullanıcıların erişim izni vermesini isteyecek. alternatif uygulama mağazaları. Apple, kullanıcıları güvende tutan emniyet ve güvenlik süreçleri için %30 ücretin ödenmesi gerektiğini savunuyor.genel-7