Kredi bilgileri: ESA – M. Pédoussaut

ESA’nın hassas formasyon uçuş misyonu Proba-3 için önemli bir hazırlığı temsil eden, Belçika’nın Kruibeke kentindeki Redwire Uzayında gerçekleştirilen lazer tabanlı bir test kampanyasının kızılötesi görünümü.

Bu yılın sonuna doğru iki uydu, birbirlerine göre birkaç milimetreye kadar olan mesafeyi korumak için birlikte yörüngeye fırlatılacak ve uzayda yapay bir güneş tutulması yaratılacak. Proba-3’ün ‘Occulter’ uzay aracı, diğer ‘Coronagraph’ uzay aracının üzerine gölge düşürerek güneşin ateşli yüzünü kapatacak ve hayalet güneş koronasını 19,5 saatlik yörünge başına altı saate kadar sürekli gözlem için kullanılabilir hale getirecek.

Bununla birlikte, yaklaşık 150 m uzaktaki Occulter uydusundan gelen Coronagraph uydusu üzerinde yalnızca birkaç santimetre ötedeki gölgenin konumunu korumak için iki uydu, uydular arası radyo bağlantıları, GNSS, görsel görüntüleme ve — en yakın aralıkta en hassas konumlandırma için bir lazer metroloji (veya ‘ölçüm ölçümü’) sistemi. Bu sistem, göreceli konum ve tutumun (işaret yönü) izlenmesi için Occulter uzay aracından Coronagraph uzay aracının yüzüne yerleştirilen köşe küp retroreflektöre doğru bir lazer göndererek milimetrik hassasiyet elde edecek.

Proba-3’ün görev yöneticisi Damien Galano, “Proba-3’ün lazer metroloji sistemini kalibre etmek için performansı 60 m uzunluğundaki Redwire temiz odasında test edildi” diye açıklıyor. “Coronograph’ın lazeri bir retroreflektörden yansıtıldı ve sonuçta elde edilen konumlandırma ölçümleri, ayrı bir lazer izleme sistemi kullanılarak mutlak ‘temel gerçeğe’ karşı kontrol edildi.”

Bu misyon, ESA için İspanyol Şener liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından, 14 ülkeden 29’dan fazla şirketin katılımıyla oluşturuluyor. Proba-3 platformları İspanya’da Airbus Defence and Space tarafından tasarlandı ve uydu entegrasyonu Belçika’da Redwire tarafından yapıldı. İspanya’daki GMV, Proba-3’ün formasyon uçan alt sisteminden sorumluyken, ana koronagraf cihazı Belçika’nın Center Spatial de Liège, CSL’sinden geliyor. Proba-3’ün Eylül ayında Hindistan’dan PSLV-XL fırlatıcısı tarafından fırlatılması bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Proba-3’ün lazer hassas konumlandırması (2024, 1 Mart) 3 Mart 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-03-proba-laser-precise-positioning.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1