Bir iPhone ayarı var Reddit kullanıcısı “tüm OLED iPhone’larda pil ömrünü büyük ölçüde artıracak” diyor. Yazının yazarı geçimini sağlamak için LED ve OLED aydınlatma ile çalıştığını söylüyor. Ve dikkate alınması gereken iki ilkeyi gündeme getiriyor:
 1. Göz ışığa logaritmik tepki verir (bu nedenle yayılan ışığın iki katı ALGILANAN parlaklığın iki katı anlamına gelmez).
 2. Ne kadar çok ışık yayarsanız emisyon o kadar az verimli olur (yani parlaklığı iki katına çıkarmak için güç tüketimini temelde üç katına çıkarırsınız).

Bu Reddit kullanıcısı, iOS’ta bir görüntünün üzerine daha koyu bir kaplama yerleştirmek gibi olan “Beyaz Noktayı Azalt” seçeneğinin kullanılmasını öneriyor. Bu, ekrandaki her piksel için maksimum parlaklık ayarını düşürdüğü için OLED iPhone modellerinde pil ömrünün uzatılmasına yardımcı olacaktır. Bu da ekranı aydınlatmak için daha az güç tüketilmesi anlamına geliyor.

İki pil tasarrufu özelliğini birleştirmek, iPhone’unuzun pil ömrünü “büyük ölçüde” uzatabilir

Bu, OLED panel kullanan bir telefonda karanlık modun kullanılmasının pil ömründen tasarruf sağlamasının nedenine benzer. OLED ekranda siyah rengin oluşturulması, bir pikselin kapatılmasının sonucudur. Ekrandaki siyah alan büyüdükçe kapatılan piksel sayısı da artar. Kapalı olan pikseller güç çekmediğinden pil ömrü uzar.
Reddit kullanıcısı, “Beyaz Noktayı Azalt” ayarını “Düşük Güç Modu” pil tasarrufu özelliğini açarak birleştirerek Beyaz Noktayı Azalt ayarını açan özel bir otomasyon oluşturur (bu, beyaz noktayı azaltan kaydırıcıyı kullanarak daha da özelleştirilebilir). parlak renk yoğunluğunun ne kadar azaltılacağını ayarlamanızı sağlar) ve kalan pil ömrü belirli bir eşiğin altına düştüğünde “Düşük Güç Modu”nu kullanır.

Başka bir deyişle bu, her zaman etkinleştirmemeniz gereken bir şeydir. Yalnızca pil ömrünüz, telefonunuzu dışarıdayken çalıştırıp çalıştıramayacağınız konusunda endişe etmenize neden olan belirli bir işarete ulaştığında ve onu takmak için herhangi bir yerde durmayı planlamadığınızda kullanılmalıdır.

Düşük Güç Modunu etkinleştirecek ve Beyaz Noktayı Azaltacak bir Otomasyon kurun

“Beyaz Noktayı Azalt” seçeneğini etkinleştirmek için şuraya gidin: Ayarlar > Ulaşılabilirlik > Ekran ve Metin Boyutu. Beyaz Noktayı Azalt seçeneğine ilerleyin ve açın. Yine özelliğin ekranınızdaki etkisini özelleştirmek için kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

“Düşük Güç Modu”nu etkinleştirmek için şuraya gidin: Ayarlar > Pil ve “Düşük Güç Modu”nu açın. Bu, iPhone’unuzu tamamen şarj edene kadar uygulama indirme ve e-posta alma gibi telefonunuzun arka planında gerçekleşen bazı etkinlikleri azaltacaktır.
Otomasyonu ayarlamak için iPhone’unuzda ücretsiz Apple Kısayolları uygulamasının yüklü olduğundan emin olun. Eğer yapmazsan, bu linkten yükleyin.
 • Yapılacak ilk şey, Erişilebilirlik uygulamasında “Beyaz Noktayı Azalt” seçeneğine gitmek ve kaydırıcıyı kendinizi rahat hissettiğiniz yüzdeye ayarlamaktır.
 • Ardından Kısayollar uygulamasını açın ve ekranın altındaki Otomasyon sekmesine gidin.
 • “Pil Seviyesi”ne dokunun ve otomasyonun ne zaman devreye girmesini istediğinizi ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın. Sağ üst köşedeki “İleri”ye basın.
 • Üstteki atlıkarıncada Düşük Güç Modunu Ayarla’ya dokunun ve sonraki sayfada sağ üst köşedeki “Bitti”ye basın.
 • Kısayollar uygulamasını tekrar açın ve ekranın altındaki Otomasyon sekmesine dokunun.
 • “Düşük Güç Modu açıldığında” yazan kutunun üzerindeki sağ oka dokunun.
 • “Yap” başlığının altında “Seç”e dokunun.
 • Yeni Boş Otomasyon’a dokunun ve ekranın altındaki arama çubuğuna Beyaz Nokta yazın.
 • Beyaz Noktayı Ayarla üzerine dokunun.
 • Bir sonraki sayfada “Beyaz Noktayı Aç” seçeneğine ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Bitti” seçeneğine dokunun.
 • Kısayollar uygulamasına geri dönün ve Otomasyon’a dokunun ve sağ üst köşedeki “+” işaretine dokunun.
 • “Düşük Güç Modu”na gidin ve “Kapalı”yı seçin.
 • Yeni Boş Otomasyon’a dokunun ve ekranın altındaki arama çubuğuna Beyaz Nokta yazın.
 • Beyaz Noktayı Ayarla üzerine dokunun.
 • Bir sonraki sayfada “Beyaz Noktayı Kapat” seçeneğine ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Bitti” seçeneğine dokunun.

Bu kurulumu yapmamıza göre, iPhone’unuzun pil seviyesi seçtiğiniz seviyenin altına düştüğünde ve Düşük Güç Modu açıldığında White Point’i çalıştırmanız için bir bildirim alacaksınız. Üzerine tıklayıp “Beyaz Noktayı Azalt” seçeneğini etkinleştireceksiniz. Düşük Güç Modunu kapattığınızda aynı bildirimi göreceksiniz. Beyaz Noktayı devre dışı bırakmak için üzerine dokunun.

Bu ne kadar iyi çalışıyor? Başka bir Reddit kullanıcısının ifadesine göre, “13 pro max’ı aldığım günden beri (Beyaz Nokta Bakiyesi) %50’ye ayarlandı. Oyuncu değilim. Ancak Reddit’i her zaman kullanıyorum ve tüm e-postalarımı telefonumdan yapıyorum. . Pilim bana 3 gün gidiyor. Bazen 4.”telefon-1