Motorola, 2023’teki Moto X40, Edge 40 Pro ve Edge Plus 2023’ün (hepsi farklı pazarlarda farklı isimlerle aynı telefondu) ardından şirketin bir sonraki amiral gemisi telefonu olacak Moto X50 Ultra için bir video teaser yayınladı. Geçen ay telefon, FCC de dahil olmak üzere çeşitli düzenleyici web sitelerinde göründü ve Çin’de ilk olarak suni deri arka kısım ve 125W kablolu şarjı ve 50W kablosuz şarjı destekleyen 4500mAh pil ile görünmesi bekleniyor. Ayrıca kaputun altında 4nm Snapdragon 8 Gen 3 uygulama işlemcisinin (AP) yer alması bekleniyor.

Motorola son adlandırma geleneğini sürdürürse, Çin’de Moto X50 Ultra olarak piyasaya sürülen cihaz, küresel pazarda Moto Edge 50 Pro ve Kuzey Amerika’da Moto Edge+ 2024 olarak bilinecek.
Teaser videosu, yeni telefonun hızını göstermek için Lenovo sponsorluğundaki bir Formula 1 araba yarışını gösteriyor. Bu aynı zamanda Motorola’nın 24 saniye süren teaser’da ima ettiği son teknoloji yapay zeka özelliklerini de temsil ediyor. Bilmiyorsanız Çin merkezli Lenovo, Motorola’nın ana şirketidir. Video bir Weibo gönderisinden geliyor (aracılığıyla GSMArena) F1 Çin Grand Prix’sinden bahsediyor. Videoda ayrıca, cihazın sol üst köşesindeki sahte deri arka kısmı ve arka kamera dizisini gösteren telefona hızlı bir bakış da gösteriliyor.

Video Küçük Resmi

Geçen ay size Motorola’nın dördüncü çeyrekte Avrupa’nın dördüncü büyük akıllı telefon üreticisi olarak bitirerek şaşırtıcı bir güç gösterdiğini söylemiştik. Geçtiğimiz yılın Ekim ayından Aralık ayının sonuna kadar olan dönemde şirket, kıtadaki sevkiyatlarının yıllık bazda %73 arttığını gördü. Motorola ayrıca 2023 yılının tamamında Avrupa’da dördüncü sırada yer aldı ve sevkiyatları 2022’ye göre %34 arttı.
Şirket, Motorola DROID’in Android 2.0 çalıştıran ilk Android telefon olduğu 2009-2010’da sahip olduğu büyüyü yeniden yakalamaya çalışıyor ve cihazın ABD’de iPhone’un ilk gerçek rakibi olmasına yardımcı oluyor. Telefon aynı zamanda Androidmania’nın başlamasına da yardımcı oldu. Ancak Motorola, şirketin Samsung, HTC ve LG gibi diğer Android üreticilerinin gerisinde kalmaya başlamasıyla kısa sürede yolunu kaybetti.
Motorola’nın geri dönüşü düşük fiyatlı ve bütçeye uygun telefonlarla başladı ve o zamandan bu yana amiral gemisi seviyesine geri dönse de hâlâ Samsung ve Apple’ın şiddetli rekabetiyle karşı karşıya.telefon-1