Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA)/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha Üniversitesi tarafından sağlanan bu görüntü, Ay Gezi Aracı 2 (LEV-2) tarafından, Ay’ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı olarak adlandırılan robotik bir ay gezgininin çekilmiş görüntüsünü göstermektedir. SLIM, ayda. Proje müdürü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Japon bir ay kaşifinin geçen ay Ay’a tarihi bir “kesin” iniş yaptıktan sonra, 10 ay taşından veri elde ettiğini ve bunun ayın kökenine dair ipucu bulmaya yardımcı olabilecek beklenenden çok daha büyük bir çalışma olduğunu söyledi. , 14 Şubat 2024. Kredi: JAXA/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha Üniversitesi, AP aracılığıyla, Dosya

Japonya’nın uzay ajansı, Japonya’nın aya iniş aracının, iki hafta süren dondurucu ay gecesinde şaşırtıcı bir şekilde hayatta kalmasının ardından bu ayın sonlarında başka bir operasyon girişiminin planlandığını söyledi.

Ay’ı Araştırmak için İnsansız Akıllı İniş Aracı (SLIM), Ocak ayında güneş panellerinin yanlış yöne bakmasına neden olacak şekilde riskli bir açıyla iniş yaptı.

Güneş’in açısı değiştikçe iki gün boyunca hayata geri döndü ve yüksek özellikli bir kamerayla bir kraterin bilimsel gözlemlerini gerçekleştirdi.

Bu hafta, sıcaklığın eksi 133 dereceye düştüğü “sert ay geceleri için tasarlanmamış” SLIM sondası, iki hafta sonra uyanarak bir sürpriz daha yarattı.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) Cuma günü X (eski adıyla Twitter) hesabında, kayalık ay yüzeyinin çekilen bir görüntüsüyle birlikte “SLIM, 1 Mart sabah saat 3’ten (Japonya Saati) sonra güneş batarken tekrar uykuya daldı” dedi. sonda tarafından.

JAXA, “Şiddetli sıcaklık döngüleri nedeniyle arıza olasılığı artacak olsa da, Mart ayı sonunda güneş ışığı geri geldiğinde SLIM işlemini tekrar deneyeceğiz.” dedi.

Duyuru, mürettebatsız Amerikalı iniş aracı Odysseus’un aydaki ilk özel uzay gemisi olmasının ardından geldi.

Araç, güç bankaları tükenmeden önce son görüntüsünü Perşembe günü gönderdi.

Hassas iniş teknolojisi nedeniyle “Ay Keskin Nişancısı” olarak adlandırılan SLIM, 20 Ocak’ta hedef iniş bölgesine indi.

Bu başarı, Japonya’nın uzay programı için yakın zamandaki bir dizi başarısızlığın ardından elde edilen bir zaferdi; ülke, Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan’ın ardından aya “yumuşak iniş” gerçekleştiren beşinci ülke oldu.

Görevin amacı, Ay’ın mantosunun (genellikle kabuğunun altındaki derin iç katman) erişilebilir olduğuna inanılan bir kısmını incelemektir.

NASA bu on yılın sonlarında astronotları aya geri göndermeyi planlıyor.

ABD, uluslararası ortaklarıyla birlikte, sonunda bölgede uzun vadeli yaşam alanları geliştirmek, içme suyu ve Mars’a yapılacak yolculuklarda roket yakıtı olarak kutup buzlarını toplamak istiyor.

© 2024 AFP

Alıntı: Japonya’nın aya iniş aracı, ay gecesinden (2024, 2 Mart) sağ kurtulduktan sonra uykuya daldı. 2 Mart 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-03-japan-moon-lander-surviving-lunar.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1