Odysseus’un inişi, ay yüzeyiyle ilk teması absorbe ederek asıl görevini yerine getirirken bir bacağını ele geçirdi. İniş aracının sıvı metan ve sıvı oksijen motoru hâlâ kısılıyorken stabilite sağlıyordu. Kredi bilgileri: Sezgisel Makineler

Ay’ın Güney Kutbu’na tarihi teslimat…

Rekor kıran bilimsel balon uçuşu…

Ve bir asteroit misyonunun Güneş’in yakınından geçişi…

Size anlatacağımız hikayelerden birkaçı – Bu Hafta NASA!

Yeni NASA Teknolojisi, Ay’da Bilim Çalıştırıldı

50 yılı aşkın süredir ilk kez, Ay’da yeni NASA bilim araçları ve teknoloji gösterileri gerçekleştirildi. Altı bilim enstrümanı ve teknoloji demosundan oluşan bir paket, 22 Şubat’ta Intuitive Machines’in Odysseus iniş aracı tarafından Ay’ın Güney Kutbu bölgesine teslim edildi.

IM-1 olarak bilinen görev, ajansın Ticari Ay Yükü Hizmetleri veya CLPS girişimi ve Artemis kampanyası için ilk başarılı teslimattı.

Antarktika'daki NASA Bilimsel Balonu

NASA’nın bilimsel balonu Antarktika’daki McMurdo’da fırlatılmayı bekliyor. Kredi bilgileri: NASA

GUSTO, NASA Bilimsel Balon Rekorunu Kırdı

GUSTO bilimsel balon misyonu, NASA’nın ağır kaldırmalı, uzun süreli bilimsel balon misyonları arasında en uzun uçuş rekorunun yeni sahibidir. Geçtiğimiz günlerde Antarktika üzerinde yükseklerde uçarken elli beş gün, bir saat ve 34 dakikalık önceki rekoru geride bıraktı.

GUSTO, Dünya’nın büyük bir bölümünü haritalandıran bir astrofizik görevidir. Samanyolu galaktik merkez ve yakındaki Büyük Macellan Bulutu da dahil olmak üzere galaksi.

NASA'nın OSIRIS-REx Asteroit Örnek İade Misyonu

NASA’nın OSIRIS-APEX uzay aracı, görevinin kritik bir aşamasını başarıyla geçerek Güneş’e başlangıçta planlanandan 25 milyon mil daha yaklaştı ve sonunda 2029’da asteroit Apophis ile buluşacak. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

OSIRIS-APEX İlk Perihelion’u Tamamladı

Ön telemetri, NASA’nın daha önce OSIRIS-REx olarak bilinen OSIRIS-APEX uzay aracının, kendisini Güneş’e çalışması için tasarlandığından 25 milyon mil daha yakınlaştıran bir operasyonu yakın zamanda tamamladığını gösteriyor.

Güneş’in yakın geçişi veya günberi, uzay aracının Nisan 2029’da Dünya ile nadir yakın bir karşılaşma yapması beklenen asteroit Apophis’i incelemek için yapacağı yolculukta yapacağı yedi geçişten ilkiydi.

NASA X-59 Sessiz Süpersonik Araştırma Uçağı Büyüleyici Atış

NASA’nın X-59 sessiz süpersonik araştırma uçağı, uçağın inşa edildiği Palmdale’deki Lockheed Martin’in Skunk Works tesisinde 12 Ocak 2024’te piyasaya sürülmesinden önce çekilen “muhteşem bir çekim” için dramatik bir şekilde aydınlatılıyor. Kredi bilgileri: Lockheed Martin / Michael Jackson

NASA Instruments Süpersonik Sessiz Darbeyi Dinleyecek

En son Bütün Ölçümlerde Halı Belirleme veya CarpetDIEM testleri, araştırmacıların yeni nesil zemin kayıt sistemlerinin kalitesini ve sağlamlığını incelemesine yardımcı olmayı amaçlıyordu.

Kayıt ekipmanı, NASA’nın deneysel X-59 uçağıyla gelecekteki uçuş testleri için, uçağın sadece sessiz bir ses gürültüsü üretirken süpersonik uçabildiğini doğrulamak için gereklidir. X-59 henüz uçmadığından, kayıt ekipmanına süpersonik geçişler yapmak için bir F-15 ve bir F-18 uçağı kullanıldı.

@NASA’da bu hafta olan şey bu.uzay-2