İnsanlar, 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü, tam ay tutulmasına yaklaşan güneşi izlemek için Redmond, Oregon yakınlarında toplanıyor. 8 Nisan 2024’te Kuzey Amerika’da gerçekleşecek tam güneş tutulması, ilk olarak Meksika’nın Pasifik kıyısında karaya çarptı. ABD’yi çapraz olarak Teksas’tan Maine’e kadar geçer ve doğu Kanada’dan çıkar. Katkıda bulunanlar: AP Fotoğrafı/Ted S. Warren, Dosya

8 Nisan’daki tam güneş tutulmasını nerede izleyeceksiniz? Kuzey Amerika’nın bir şeridinde karadan, denizden veya havadan gökyüzünün kararmasını izlemek için yerinizi seçmek için yalnızca birkaç haftanız kaldı.

115 mil genişliğinde (185 kilometre genişliğinde) yaşayanlar için tamamen karanlığın yolubu sadece dışarı çıkıp giyinmek meselesi olabilir özel tutulma gözlükleri gösterinin ortaya çıkışını izlemek için. Yolun dışındaki milyonlarca kişi veya sadece açık gökyüzü şansını artırmak isteyenler için bu, bir oyun planıyla yola çıkmak anlamına gelebilir.

Tutulma sabah Meksika’nın Pasifik kıyısına ulaşıyor, Teksas’tan Maine’e kadar ABD’yi çapraz olarak kesiyor ve öğleden sonra geç saatlerde doğu Kanada’dan çıkıyor. Kıtanın geri kalanının büyük bir kısmı kısmi bir tutulma görecek.

Tam güneş tutulması nerede izlenir

Hava önemli olacak ve yol boyunca bahar havası riskli olabilir. Emekli Kanadalı meteorolog, Meksika ve Teksas’ın güneşli gökyüzü için en iyi şansı sunduğunu söyledi Jay Anderson.

“Hiçbir yerde güneş ışığı garantisi yok; sadece daha iyi şanslar var” dedi.

Anderson, herhangi bir tutulma gününde bir konumdaki havanın ne sıklıkla bulutlu olduğunu hesaplamak için önceki 20 yılın uydu verilerini inceliyor. Meksika ve Teksas’ın yanı sıra, bütünleşme yolunda, özellikle Büyük Göller boyunca, ümit verici başka noktaların da bulunduğunu söyledi.

Tavsiye: Eğer esnekseniz, yaklaşık 10 gün sonra yerel hava durumuna dikkat etmeye başlayın ve planlarınızı üç günlük tahmine göre yapın. Kendisi, zorlu tutulma avcılarının sıklıkla birden fazla yerde sıraya girdiğini ve en iyi tahmine dayanarak son dakika kararları verdiğini söyledi.

8 Nisan'daki tam güneş tutulması için nerede olacaksınız?  Yer kapmak için hala zaman var

21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Cheyenne, Wyo’daki Interstate 80 boyunca yoğun trafik yavaş yavaş ilerliyor. Wyoming, tam tutulmanın gerçekleşeceği eyaletlerden biriydi ve binlerce insan bu manzarayı görmek için eyalete akın ederek büyük bir olaya neden oldu. Normalde büyük metropol bölgelerde görülen trafik sıkışıklıkları. Katkıda bulunanlar: Blaine McCartney/The Wyoming Tribune Eagle, AP aracılığıyla, Dosya

Tutulma avcısı gibi nasıl hazırlanılır

Deneyimli bir tutulma avcısı, bir yer seçip bunu bir tatil haline getirmenizi, böylece tutulmanın “en üstteki kiraz” olmasını ve işlerin yolunda gitmemesi ihtimaline karşı tek önemli nokta olmamasını öneriyor.

Tom Schultz, diğer akrabalarıyla birlikte New York’un Rochester kentindeki kayınvalidesinin evinden tutulmayı izlemek üzere Kosta Rika’daki huzurevinden seyahat edecek.

Schultz, “Yağmur yağarsa bu harika aile birleşimini yaşarız” dedi.

Kıdemli Anne Marie Adkins, tam tutulmayı görmek için San Antonio’daki kasabayı geçebilirdi, ancak gökbilimcilerin önderliğinde Meksika’nın Mazatlán kentine yapılan bir tura katılmayı ve orada gökyüzünün açık olacağına dair bahis oynamayı tercih etti. Diğer gezilerinde bulutlar yüzünden engellendi. 2017 ABD tutulması için Nebraska’ya gitti ve o gün daha iyi gökyüzü bulmak için çabalamak zorunda kaldı.

Adkins, “Bu bir kumar. Ne elde edeceğinizi asla bilemezsiniz” dedi.

Tutulma sonrası trafik, özellikle Texas Hill Country gibi daha kırsal bölgelerde özel bir endişe kaynağıdır. Patricia Moore, Bandera ziyaretçi merkezi, geçen yılki “ateş çemberi” tutulmasının polis ve diğer ilk müdahale ekipleri için kostümlü prova sağladığını söyledi. “Dünyanın Kovboy Başkenti” Minik Bandera, yakındaki hafta sonu müzik festivallerinden kalabalıkları bekliyor.

“Tutulmanın ardından zorlu bir süreç olacak” dedi.

8 Nisan'daki tam güneş tutulması için nerede olacaksınız?  Yer kapmak için hala zaman var

Fort Rucker, Ala.’dan Tyler Hanson, 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Nashville, Tenn’de tam tutulmadan önce güneşi izliyor. 8 Nisan 2024’te Kuzey Amerika’da gerçekleşecek tam güneş tutulması ilk olarak Meksika’nın Pasifik kıyısına indi. , Teksas’tan Maine’e kadar ABD’yi çapraz olarak keser ve doğu Kanada’dan çıkar. Katkıda bulunanlar: AP Fotoğrafı/John Minchillo

Tutulma izleme partileri nerede?

Tutulmanın pazartesi gününe denk gelmesiyle birlikte yol üzerindeki şehir ve kasabalar, ziyaretçi çekmek için etkinlikler ve izleme partileriyle dolu bir hafta sonu düzenledi. Müzelerde, parklarda, şarap imalathanelerinde ve diğer işletmelerde bu heyecandan faydalanmayı ümit eden çok sayıda müzik festivali ve toplantı planlanıyor.

Niagara Şelaleleri Destination Niagara US sözcüsü Sara Harvey, günlerce sürecek bir olay listesi bulunduğunu ve tutulma için 4 Temmuz büyüklüğünde kalabalıklar beklendiğini söyledi.

Gösteriyi Niagara Şelalesi Eyalet Parkı’ndan izlemek için çok sayıda görüş noktası bulunduğunu ve ünlü Maid of the Mist turist teknelerinin hava izin verdiği sürece çalışıyor olabileceğini söyledi. Harvey, hava bulutlu olsa bile ziyaretçilerin “şelalenin güzel bir manzarasını” görebileceklerini söyledi.

Teksas’ın Waco kentinde şenlikler tutulma gününde sona erecek Baylor McClane stadyumunun dışında bilim temalı aktivitelerTouchdown Alley denen yer boyunca.

Tutulma için Meksika kıyısı açıklarında bulunan bir yolcu gemisinde kabin almak için çok geç olabilir, ancak Erie Gölü üzerinde çarklı Victorian Princess adlı tekneye binmek de dahil olmak üzere başka su seçenekleri de var. Erie, Pensilvanya.

Gökyüzü sizi çağırırsa, Güneybatı ve Delta, tutulma yolu boyunca veya yakınında uçacak uçuşları belirledi. Austin’den Detroit’e özel bir Delta uçuşu hızla tükendi ve havayolunun Dallas’tan bir uçuş daha eklemesine neden oldu.

Güneş, ay ve Dünya’nın hizalanmasını izlemek için farklı türde bir yer mi arıyorsunuz? Indianapolis Motor Speedway, NASA astronotlarına ve diğer konuklara ev sahipliği yapacak. Sandusky, Ohio’daki Erie Gölü’ndeki Cedar Point eğlence parkı gün boyu açılıyor. Ve Arkansas’taki Little Rock Hayvanat Bahçesi bagaj kapağında bir bağış toplama partisi düzenliyor ve ziyaretçileri hayvanat bahçesi sakinlerinin öğle karanlığına tepkilerini izlemeye davet ediyor.

Ayrıca günü gezegenleri ziyaret ederek de geçirebilirsiniz. Kuzey Maine’de bir güneş sisteminin ölçekli modeli ABD Route 1’in yaklaşık 100 mil (160 kilometre) boyunca görüntüleniyor. Emekli jeoloji profesörü Kevin McCartney, tutulma gününde Presque Isle’daki Maine Üniversitesi’nde 23 metre yüksekliğinde (7 metre yüksekliğinde) yeni bir yol kenarı güneşi ortaya çıkarmayı bekliyor . “Bunu kaçırmanız mümkün olmayacak” dedi.

Hava durumu uzmanı Anderson, tam tutulmanın “özel büyülü anını” görmek için seyahate değer olduğunu söyledi: “Bu, doğa olaylarının Taylor Swift’i.”

© 2024 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: 8 Nisan’daki tam güneş tutulmasında nerede olacaksınız? Yer kapmak için hâlâ vakit var (2024, 2 Mart) 3 Mart 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-03-april-total-solar-eclipse.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1