Threads, API’sini Hootsuite, Sprinklr, Sprout Social, Social News Desk ve Techmeme gibi sınırlı sayıda ortakla test ettikten sonra Haziran ayı sonuna kadar yayınlamayı planlıyor. API, geliştiricilerin Threads için üçüncü taraf uygulamalar oluşturmasına ve sitelerin doğrudan platformda yayınlamasına olanak tanıyacak.

Threads geliştiricisi Jesse Chan’a göre API, kullanıcıların “kimlik doğrulamasına, ileti dizilerini yayınlamasına ve bu araçlar aracılığıyla yayınladıkları içeriği getirmelerine” olanak tanıyacak sosyal platformdaki bir gönderidedaha fazla özellik daha sonra gelecek.

Yıllardır kullanıcılar, Twitter veya Reddit gibi sosyal medya sitelerinde paylaşım yapmak ve bu sitelerde etkileşimde bulunmak için Hootsuite ve Tweetbot gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanıyor. Ancak son birkaç yılda birkaç bu siteler, API’leri kaldırarak veya bunları çok daha pahalı hale getirerek bazı uygulamaları kapanmaya zorlayarak üçüncü taraf uygulamalara karşı çıktı.

Bluesky ve Mastodon gibi Threads’in rakiplerinden bazıları, başından beri üçüncü taraf uygulamaları benimsedi. Örneğin, X’in API değişiklikleri Tweetbot’u kapanmaya zorladıktan sonra yaratıcıları Mastodon için Tweetbot benzeri bir uygulama olan Ivory’yi yaptı.genel-2