Spotify, hizmetini her türden müşteriye hitap edecek şekilde uyarlamaya çalışıyor. Belirli müşterileri etkileyecek en son değişiklik, Spotify Premium için ödeme yapmak istemeyenler için yalnızca sesli kitaplara yönelik bir katmanın eklenmesidir.

Ne yazık ki fiyat, yayın hizmetinin 10,99 ABD doları tutarındaki ve 15 saat boyunca sesli kitap, reklamsız müzik ve podcast dinleme imkanı sunan Premium katmanına göre daha az çekici. Bu arada, yeni başlatılan Sesli Kitap Erişimi katmanının maliyeti 9,99 ABD dolarıdır ve yalnızca 15 saatlik sesli kitap dinleme olanağı sunar.

İki seviye karşılaştırıldığında, sadece 1 $ daha fazla ücret karşılığında yeni Sesli Kitap Erişimi abonelik katmanının sunduğu her şeye ve reklamsız sınırsız müzik ve podcast’lere sahip olacağınız oldukça açıktır.

Belki Spotify, Sesli Kitap Erişimi katmanını daha değerli hale getirmek için Premium katmanının fiyatını değiştirmeyi planlıyordur, ancak bu sadece tahmin. Buna göre Spotifyyalnızca sesli kitaplara yönelik yeni planı, dinleyicilerin ücretsiz, reklam destekli hizmetiyle müzik ve podcast’leri dinlerken aynı zamanda en sevdikleri sesli kitapları da dinleyebilmelerine olanak tanıyor.

Bu seviyenin kime hitap ettiği oldukça açık olsa da fiyat ve teklifler, Spotify’ın Premium için ödeme yapanlara halihazırda sağladığı avantajlara yakın değil.

Spotify, Premium’da Sesli Kitaplar’ı kullanıma sunduğundan bu yana, her gün Sesli Kitap içeriğini arayan ve bu içerikle etkileşime giren ücretsiz kullanıcıların sayısında yüzde 45’lik bir artış fark ettiğini söylüyor. Bu nedenle yeni bir plan seçeneği eklemeye karar verdiler ancak sonuç, kaçırılmış bir fırsat gibi görünüyor.telefon-1