Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi (MWC) bu yıl sona ererken çok sayıda yeni cihaz, teknoloji ve hizmete tanık olduk. Samsung, ilk Galaxy Ring’i canlı olarak sergiledi ve rakibi Honor’un akıllı zil ve kapaklı telefon pazarına da girişini duyurmasını sağladı. Telefonlar alanında Nubia, bütçe dostu oyun, çevirmeli ve kameralı telefonları küresel pazara sunmaya hazırlanıyor. Bu heyecan verici sürümler arasında, bu cihazların omurgası olan yonga setleri de dikkat çekti ve bu konuda da güncellemelerimiz var.

Önde gelen yonga seti üreticilerinden Qualcomm, amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 4’ün Ekim 2024’te piyasaya sürüleceğini doğruladı. Bu bilgi, şirketin Pazarlama Direktörü (CMO) Don McGuire tarafından X’te yayınlanan bir video aracılığıyla sağlandı (üzerinden) Android Başlıkları).

Snapdragon Zirvesi’nin Ekim ayında planlandığını doğruladı ve hiçbir şüpheye yer bırakmadan özellikle Snapdragon 8 Gen 4’ten bahsetti. Qualcomm’un amiral gemisi SoC’sinin Snapdragon Zirvesi sırasında duyurulması alışılagelmiş bir durum, dolayısıyla bu haber beklenmedik değil.

Ayrıca McGuire, şirketin mobil platformlarının Oryon CPU ile yeniden keşfedildiğinden de bahsetti. Snapdragon 8 Gen 4’ün, Qualcomm’un özel tasarlanmış CPU çekirdekleri olan Oryon çekirdeklerini içermesi bekleniyor.

Yeni Oryon çekirdeklerinin yanı sıra Snapdragon 8 Gen 4, NPU’sunda (Sinir İşlem Birimi) önemli bir yükseltme alacak. McGuire, Snapdragon’un içerisindeki kişilerle yaptığı konuşmada bu gelişmeden kısaca bahsetti.

Son raporlar, Snapdragon 8 Gen 4’ün düşük güç verimliliğine sahip çekirdeklere sahip olmayacağını öne sürüyor. Bunun yerine iki büyük yüksek performanslı “Phoenix” CPU çekirdeğine ve altı orta performanslı “Phoenix” CPU çekirdeğine sahip olması bekleniyor.

Sızıntılar ayrıca Snapdragon 8 Gen 4 ile 4GHz hıza ulaşmanın gerçek bir olasılık olduğunu gösteriyor. Sızıntıda hangi çekirdeğin 4GHz hızına ulaşacağı belirtilmese de bunun iki büyük yüksek performanslı Phoenix çekirdeği olması muhtemel.

Yaklaşan Snapdragon 8 Gen 4’ün yeni nesil Samsung Galaxy S25 serisine güç vermesi bekleniyor ve yonga setinin yakında çıkacak Xiaomi 15 Pro’da da yerini bulacağına dair belirtiler var. Bu amiral gemisi yonga seti hakkında daha fazla ayrıntının önümüzdeki aylarda ortaya çıkması bekleniyor, bu nedenle güncellemeleri takip edin.telefon-1