Google Drive yalnızca bir hafta içinde birkaç yeni özellik ve iyileştirme kazandı. Oynatma ve arama geliştirmeleri, Google Drive’ın en son iki güncellemesinin bir parçasıdır; bu nedenle bunlardan bazılarının çok yakında uygulamanızda görünmesini bekleyin.

Uygulamaya eklenen en önemli değişiklikler arasında Google Drive’ın arama deneyimindeki iyileştirmeler üç temel husustan oluşuyor:

  • Doğrudan arama çubuğunun altından erişilebilen ve Dosya Türü, Sahipler ve Son değiştirilme filtrelerini içeren filtre kategorileri sunarak sorgu filtrelerine erişme şeklinizi basitleştirin.
  • Siz sorgunuzu yazarken ilgili sorgu filtrelerini gösterir, kolayca bir filtre seçmenizi sağlar ve aramanın tamamını yazarken zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar.
  • Arama sonuçları sayfasına ulaştıktan sonra aramanızı daha da hassaslaştırma seçeneği eklendi.

Kötü haber şu ki, bu iyileştirmeler yalnızca iOS cihazlarına yayılıyor, ancak Google, Android kullanıcılarının da çok yakında bunları alacağını söyledi. Daha da önemlisi, bu değişiklikler halihazırda Google Workspace müşterilerinin, Google Workspace Bireysel abonelerinin ve kişisel Google hesabı olan kullanıcıların kullanımına sunulmuştur. Arama iyileştirmelerinin yanı sıra, Google Drive’a bazı yeni oynatma özellikleri de ekleniyor. Temel olarak Google, Drive’a yüklenen tüm videolar için HTTP üzerinden Dinamik Uyarlanabilir Akış (DASH) video kod dönüştürmeleri oluşturma ve oynatma özelliğini ekliyor.

Bunun anlamı, kullanıcıların yerel ağlarının kalitesine bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük çözünürlüklü oynatma elde edeceğidir. Bu güncellemenin ardından, Google Drive kullanıcıları, oynatın tıklatılmasından oynatmanın gerçekten başlatılmasına kadar geçen sürede iyileşme olduğunu ve normal oynatmada ve daha yüksek hızlarda oynatma sırasında yeniden ara belleğe almada azalma olduğunu fark etmelidir.

Bu özel güncelleme şu anda tüm Google Workspace müşterilerine, Google Workspace Bireysel abonelerine ve kişisel Google hesabına sahip kullanıcılara sunuluyor. Bu oynatma iyileştirmelerinin şimdilik yalnızca Drive’a yüklenen yeni videolar için geçerli olduğunu ancak mevcut videoların yıl sonuna kadar güncelleneceğini belirtmekte fayda var. Google diyor.telefon-1