NASA’nın Artemis II misyonundaki dört astronot, 50 yıldan uzun bir süre sonra Ay’a seyahat eden ilk insanlar olacak ve daha sonraki görevlerin yüzeye inmesi bekleniyor.

Ay etrafındaki misyonları en erken Eylül 2025’e kadar beklenmiyor, ancak NASA’nın Artemis II misyonundaki dört astronot şimdiden geri dönüşlerine hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta, tarihi ay misyonu için seçilen üç Amerikalı ve bir Kanadalı, Kaliforniya kıyısı açıklarında ABD Donanması ile denizde eğitim görüyordu.

Misyonun komutanı kıdemli NASA astronotu Reid Wiseman Çarşamba günü San Diego Deniz Üssü’nde “Bu çılgınlık. Bunlar filmlerin konusu ve biz bunu her gün yaşıyoruz” dedi.

Önceki gece dörtlü, Pasifik Okyanusu’nda küçük bir şişirilebilir sal üzerinde sallanıyordu.

Devasa bir amfibi saldırı gemisinde yüzlerce denizci, dalgıç ve pilot, görevin son ayağı için kritik bir kostümlü prova yaparak uzay kaşiflerini geri alma sürecinde çalıştı.

48 yaşındaki Wiseman ve üç meslektaşı, Apollo programının 50 yıl önce sona ermesinden bu yana aya seyahat eden ilk insanlar olacak.

Her şey yolunda giderse, Orion kapsülüyle 10 günlük bir keşif gezisi sırasında ayın etrafında uçacaklar ve sonunda paraşüt destekli denize inişle sona erecekler.

Fırtınayla nasıl baş edilir, astronot yaralanırsa ne yapılır bunlar detaylı eğitimin sadece bir kısmıydı.

NASA, prova için Orion uzay kapsülünün gerçek boyutlu bir kopyasını kullandı; 'Yıldız Savaşları' serisi karakterine benzerliği nedeniyle 'Darth Vader' lakaplıydı

NASA, prova için Orion uzay kapsülünün gerçek boyutlu bir kopyasını kullandı; ‘Yıldız Savaşları’ serisi karakterine benzerliğinden dolayı ‘Darth Vader’ lakaplıydı.

NASA, prova için, “Yıldız Savaşları” karakterinin kaskına benzemesi nedeniyle “Darth Vader” lakaplı Orion’un gerçek boyutlu bir kopyasını kullandı.

Görevin geri dönüş aşamasını denetleyen NASA yetkilisi Lily Villareal, AFP’ye “Sürekli olarak ne yapacağımızı düşünüyoruz” dedi. “Her senaryoya hazırlıklı olmalıyız.”

Artemis programıyla insanların sadece aya dönmeye değil, aynı zamanda orada kalıcı bir varlıkla “kalmaya” da çalıştıklarını söyledi.

Ay’dan Mars’a

Artemis II ayın etrafında uçacak olsa da, programın 2026 yılı sonu için planlanan ancak olası daha fazla gecikmeyle karşı karşıya olan üçüncü görevi, insanları ay yüzeyine indirmeyi amaçlıyor.

Bundan sonra NASA’nın büyük amacı, Mars’a insanlı yolculuklar yapmayı amaçlayan, ay yüzeyinde bir üs ve yörüngede bir uzay istasyonu kurarak birkaç hafta sürecek görevler göndermek olacak.

Villareal, “Dünyamızın kaynakları sınırlı” dedi. “Bu yüzden insanlığın iyiliği için ne yapabileceğimizi bulmalıyız.”

Christina Koch, Ay misyonuna çıkan ilk kadın olmaya hazırlanırken, Artemis II mürettebatından arkadaşı Victor Glover da Ay çevresinde seyahat eden ilk Siyah astronot olacak.

Christina Koch, Ay görevine çıkan ilk kadın olmaya hazırlanırken, Artemis II mürettebatından arkadaşı Victor Glover da Ay çevresinde seyahat eden ilk Siyah astronot olacak.

Özel şirketler de birkaç yıldır aya turist taşımanın hayalini kuruyor.

Hindistan, Japonya ve Çin gibi yeni güçler oraya başarıyla uçak indirdi.

Pekin, 2030 yılına kadar Ay’a insan göndermek istiyor ve daha fazla gecikmeyi önlemek için NASA’ya baskı yapıyor.

“Bu noktada, bu gezegendeki herkesin birçok ülkedeki kaynaklara, ayı keşfetmeye yönelik kapasiteye ve ilgiye sahip olduğu bir ortamda, soru aslında neden gittiğimiz değil, liderlik edecek miyiz yoksa takip mi edeceğiz?” dedi başka bir Artemis II astronotu Christina Koch.

42 yaşındaki Amerikalı, Ay misyonuna çıkan ilk kadın olmaya hazırlanırken, 47 yaşındaki vatandaşı Victor Glover da ayın etrafında dolaşan ilk Siyah astronot olacak.

Onlara, Kanada’dan böyle bir göreve katılan ilk kişi olan 48 yaşındaki Jeremy Hansen eşlik edecek.

NASA, Artemis görevlerinde ilk kadın ve Siyah astronotun ayda yürüyüşünü görmeyi planlıyor.

Devasa bir amfibi saldırı gemisinde yüzlerce denizci, dalgıç ve pilot, görevin son ayağı için kritik bir kostümlü prova yaparak uzay kaşiflerini geri alma sürecinde çalıştı

Devasa bir amfibi saldırı gemisinde yüzlerce denizci, dalgıç ve pilot, görevin son ayağı için kritik bir kostümlü prova yaparak uzay kaşiflerini geri alma sürecinde çalıştı.

1969 ile 1972 yılları arasında Apollo programı, tamamı beyaz olan 24 adamı aya görevlere gönderdi ve bunlardan 12’si yüzeye indi.

24 astronottan yalnızca sekizi hâlâ hayatta ve bazıları yeni gelenleri kanatları altına almaya hazır.

Örneğin Wiseman’a göre eski Apollo 10 üyesi Thomas Stafford, Artemis II ekibini öğle yemeğine davet etti.

“Hemen şunu konuşuyor… Bilgisayarlar arızalanırsa ne yapacaksınız? Yörüngelerinin nasıl çalışacağını düşündünüz mü?” Wiseman’ı anlatıyor. O, “çocuklarının oraya güvenli bir şekilde çıkıp geri döneceğinden emin olmak isteyen bir baba gibiydi.”

© 2024 AFP

Alıntı: Aya gidiş ve dönüş: NASA’nın Artemis II mürettebatı sıçrama provası yapıyor (2024, 29 Şubat) 29 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-moon-nasa-artemis-ii-crew.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1