Martin McDonagh, 48. Hong Kong Uluslararası Film Festivali’nde (HKIFF) bir ustalık sınıfı ve kariyer retrospektifi için hazırlanıyor.

İngiliz-İrlandalı oyun yazarı, senarist, yönetmen ve yapımcı, tiyatro ve sinema alanındaki kariyerini ve ilham kaynaklarını Hong Kong’daki bir izleyici kitlesiyle tartışacak. McDonagh, otuz yıla yayılan kariyerinde bir Akademi Ödülü, altı BAFTA, dört Altın Küre ve üç Olivier Ödülü kazandı.

Tiyatroda başarıya ulaştıktan sonra ufuk açıcı oyunlarla Leenane’nin Güzellik Kraliçesi (1996), Inishmaan’ın Sakatlığı (1996), Connemara’da Bir Kafatası (1997) ve Yalnız Batı (1997), McDonagh, zekası, karanlık temaları ve kara mizahıyla dikkat çeken bir dizi filmle uzun metrajlı bir film yapımcısı olarak küresel başarı elde etti.

HKIFF, McDonagh’ın 2004 Oscar ödüllü kısa filmini gösterecek Altı Atıcıve çıkış yapan filmi Colin Farrell ve Brendan Gleeson’ın başrollerini paylaştığı suç draması Brugge’de (2008), en iyi özgün senaryo dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve aynı kategoride BAFTA kazandı.

Festivalde 2012’nin ürünleri de gösterilecek yedi Psikopatbaşrollerinde Colin Farrell, Sam Rockwell, Woody Harrelson ve Christopher Walken’ın yer aldığı komedi suç draması; 2017’ler Ebbing, Missouri’nin Dışında Üç BillboardVe Inisherin’in Banshee’leriyıldızlar Frances McDormand ve Sam Rockwell’e Oscar kazandıran drama; ve 2022’ler Inisherin’in Banshee’leriDokuz Akademi Ödülüne aday gösterildi.

HKIFF 28 Mart’tan 8 Nisan’a kadar geçerlidir. Festival tam programını bu ayın sonlarında açıklayacak.sinema-2