Yeni iPad’lerin çıkması ve bu yılın sonlarına doğru çıkacak yeni nesil iPhone modelleriyle birlikte meraklı zihinler, Apple’ın bu cihazlara güç sağlamak için hangi çipleri kullanmayı planladığını bilmek istiyor. Sızıntı, görüldü AppleInsider, dikkat çekmeyen ve olağanüstü bir performans geçmişine sahip bir sızıntıcıya atfediliyor. AppleInsider, sızdıranın korumalı gönderilere ve küçük bir takipçi listesine sahip olduğunu ve yayının, kullanıcının adını veya paylaşım yaptığı platformu açıklamadığını söylüyor.
Sızdırılan ilk iki cihaz, 2020’den itibaren A14 Bionic ile donatılacak ve bunlar, giriş seviyesi iPad’in iki çeşidi gibi görünüyor. Ancak 10. nesil iPad’in kaputunun altında zaten A14 Bionic yer alıyor. Bu birimler, eğitim pazarı için yenilenen dahili özelliklere sahip 10. nesil iPad olabilir. Burada görülecek bir şey yok.
Daha sonra, 2024 iPad mini’nin iki versiyonunda, mevcut modelde kullanılan A15 Bionic çipten, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te bulabileceğiniz 3nm A17 Pro’ya yükseltme yapılacak. Bugüne kadar bunlar 3nm yonga seti kullanan tek iki telefon.
12,9 inçlik bir modelin de söylentisinin eklenmesiyle iPad Air’in bu yıl 10,9 inç ve 12,9 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuyla satışa sunulması bekleniyor. Bu size biraz tanıdık geliyorsa, bu boyutlar iPad Pro’da (2022) bulunan 11 inç ve 12,9 inç ekranlara yakındır. Apple, bu iki ekran boyutuna sahip daha düşük fiyatlı bir serinin, iPad Pro satışlarını baltalamadan alıcıları çekeceğini umuyor.

2024 iPad Air, Apple’ın TSMC’nin ikinci nesil 5nm işlem düğümünde üretilen M2 çipinden güç alacak. İPad Air’in mevcut sürümü M1 çipini destekliyor. Merak ediyorsanız M2, şu anda iPad Pro (2022) serisini çalıştıran SoC’dir.

iPad Pro’dan bahsetmişken, Apple’ın birinci sınıf tabletleri bu yıl, daha önce hiçbir iPad’de OLED panellerde görülmemiş bir yeniliğe kavuşuyor. Daha büyük modelin 12,9 inç ekrana sahip olup olmayacağından veya 13 inç’e hafif bir artışla mı geleceğinden hâlâ emin olmasak da, sızıntı bize 2024 iPad Pro birimlerinin 3nm M3 SoC ile donatılacağını söylüyor.

Şimdi iPhone 16 serisi için. Önceki söylentiler bunu gerektiriyordu iPhone 16 Ve iPhone 16 Ayrıca 3nm A18 Bionic’i taşıyacak ve yine TSMC’nin 3nm düğümü kullanılarak yapılan daha iddialı A18 Pro da güç kaynağı olacak. iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max. Gizemli sızıntı yapan kişi aynı fikirde miydi? Buna göre MacSöylentilerAynı sızıntıcı onlara, tüm iPhone 18 serisi modellerinin TSMC’nin N3E ikinci nesil 3nm işlem düğümü kullanılarak yapılan aynı çipi kullanacağını söyledi.

Ama performansta fark olacaktır. Kullanılan A18 çip iPhone 16 Ve iPhone 16 Plus, tam işlevsel sürümle karşılaştırıldığında daha az CPU veya performans çekirdeğine sahip olacak. iPhone 16 Profesyonel ve iPhone 16 Pro Max.

iPad mini’nin takvimi bilinmezken, 2024 iPad Air ve iPad Pro modellerinin bu ay tanıtılıp piyasaya sürüldüğünü görmeliyiz (bugün takvimin değiştiğini neredeyse unutuyordum). gelince iPhone 16 serisinde, Apple’ı geleneksel Eylül lansmanından çıkaracak hiçbir şey görmüyoruz.telefon-1