Yeni araştırmalar, ömür boyu atıştırmalıklar ve donmuş yiyeceklerle dolu akşam yemeklerinin vücudunuzu pek çok şaşırtıcı şekilde etkileyebileceğini öne sürüyor. Mevcut kanıtların geniş ölçekli bir incelemesi olan çalışma, düzenli olarak ultra işlenmiş gıdaları tüketmek ile birçok sağlık sorununa yakalanma riskinin artması arasında bir ilişki buldu. Ayrıca bu yiyeceklerin erken ölümle ilişkili olduğu da bulundu.

Birçok çalışma aşırı işlenmiş gıdaların sağlığımız için benzersiz derecede kötü olduğunu göstermiştir. Ancak bu son araştırmanın yazarları, yayınlanan Çarşamba günü BMJ’de, bu gıdaları çevreleyen bilimsel literatürün henüz kapsamlı, kuşbakışı bir görünümünün bulunmadığı söyleniyor. Bunu düzeltmek için, belirli bir konudaki diğer incelemelerin ve meta-analizlerin gözden geçirildiği bir “şemsiye inceleme” yürütmeye karar verdiler.

Toplamda ekip, yaklaşık 10 milyon kişiyi kapsayan ve hiçbiri ultra işlenmiş gıda üreticileri tarafından finanse edilmeyen 14 incelemeden elde edilen verilere baktı. Genel olarak, bu gıdalara daha fazla maruz kalmanın, kalp hastalığından uyku sorunlarına ve depresyona kadar 32 sağlık sonucu riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkili olduğunu buldular. Ultra işlenmiş gıdaların daha fazla tüketilmesi, herhangi bir nedenden ölme riskinin daha yüksek olmasıyla (%21 daha yüksek) ve ayrıca özellikle kalp kaynaklı ölüm riskinin daha yüksek olmasıyla (%66 daha yüksek) bağlantılıydı.

Yazarlar, “Bu şemsiye inceleme, aşırı işlenmiş gıdaya daha fazla maruz kalmayla ilişkili olumsuz sağlık sonuçları riskinin daha yüksek olduğuna dair tutarlı kanıtlar buldu” diye yazdı.

Herhangi bir gıda grubunun ne kadar sağlıksız olabileceğini ortaya çıkarmak çok zor olabilir ve yazarlar bu bağlantılardan bazılarına ilişkin kanıtların diğerlerinden çok daha güçlü olduğunu belirtmektedir. Örneğin Crohn hastalığı, obezite ve kolon kanseri gibi durumlarda yazarlar potansiyel bir ilişki için zayıf veya hiç kanıt bulamadılar. Tersine, daha yüksek bir riske dair en güçlü kanıt, kalple ilgili ölümler, yaygın zihinsel sağlık bozuklukları ve tip 2 diyabette görüldü.

Bu araştırmanın bir diğer sınırlaması da, ultra işlenmiş gıdanın tam olarak ne olduğu konusunda herkesin hemfikir olmamasıdır. Yazarların ve diğer birçok araştırmacının kullandığı kriterler NOVA Gıda Sınıflandırma sistemi olarak bilinmektedir. tanımlar Bu gıdalar “tamamen veya çoğunlukla gıdalardan ekstrakte edilen, gıda bileşenlerinden türetilen veya laboratuvarlarda gıda substratlarından veya diğer organik kaynaklardan sentezlenen maddelerden yapılan” herhangi bir şey olarak kabul edilir. Ultra işlenmiş gıdaların yaygın örnekleri arasında alkolsüz içecekler, şekerlemeler ve yemeye hazır yemekler yer alır. Ama bazı şeyler oldu çekişme Bu sistemin gerçekte ne kadar yararlı olduğu ve gıda uzmanlarının bile bunu yapıp yapamayacağı konusunda güvenilir bir şekilde tanımlamak Bu kriterlere göre ultra işlenmiş bir gıda.

Bununla birlikte, küçük rastgele ve kontrollü deneyler şunu buldu: Aşırı işlenmiş gıdalar bizim için özellikle kötü olabilir. Toplanan tüm veriler göz önüne alındığında, bu gıdalardan çok fazla yemenin gerçek bir sağlık riski yaratmaması çok garip olurdu. Yazarlar ise bu gıdaların sağlığımızı tam olarak nasıl olumsuz etkileyebileceğini anlamak için daha titiz araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu söylüyor ancak aynı zamanda politika yapıcıların bunlara olan bağımlılığımızı azaltmak için halihazırda daha fazlasını yapması gerektiğini de savunuyorlar. Diğer araştırmalar herkesin diyetlerinin (bunun diyetleri de dahil) olduğunu ileri sürdü. çocuklar ve gençler— bu yiyeceklerle fazlasıyla dolular.

Çalışmanın yazarları, “Bu bulgular, toplum sağlığının iyileştirilmesi için ultra işlenmiş gıda tüketimini hedeflemeyi ve en aza indirmeyi amaçlayan acil mekanik araştırmaları ve halk sağlığı eylemlerini destekliyor” diye yazdı.genel-7