En son eklenenler Radeon RX 7900 GRE ve Nvidia RTX 40 Super serisi olmak üzere mevcut nesil grafik kartlarının sayısı artmaya devam ederken, dikkatler yavaş ama emin adımlarla gelecekteki mimarilere çekiliyor. Bir örnek olarak, potansiyel performans tahminleri AMD RDNA 4 GPU’lar ortaya çıktılar, ama ne yazık ki muhteşem olmaktan çok orta halliler.

Elbette bu noktada bunların hepsi hala söylenti ve spekülasyon, ancak şirketin RDNA 5 GPU’ları daha da ileri gidene kadar AMD ışın izlemenin büyük ölçüde gelişmeyeceğini ilk kez duymuyoruz. RDNA 4 nesli için AMD, ışın izleme konusunda hala Nvidia ile rekabet edemeyecek gibi görünüyor, bu da AMD’nin bir sonraki GPU’larının en iyi grafik kartı seçeneği olarak değerlendirilmesini zorlaştıracak.

X’in (eski adıyla Twitter) RDNA 4 özelliklerini tartıştıkları son videolarından çıkan tartışmalara yanıt veren YouTuber RedGamingTech (RGT), kaynaklarından duydukları mimariye ilişkin bazı ışın izleme performansı tahminlerini paylaştı.

“25 ya da belki 26’yı duyuyorum [percent]” Onlar iddia, bu iyileştirmeyi videolarında tartıştıkları Navi 44 veya Navi 48 GPU’ya uygulama konusunda yetersiz kalıyor. Bu, RTX 40 serisine karşı hoş karşılansa da, RTX 5090 gibi gelen ardılları savuşturmak için muhtemelen yeterli olmayacak hafif bir artışı temsil ediyor.

Son söylentilere göre RTX 5090’ın RTX 4090’dan %60 ila %70 daha hızlı olduğu ve RTX 50 serisini tüm potansiyel RDNA 4 rekabetlerinin çok ilerisinde bıraktığı göz önüne alındığında, bu durum daha da kötü hissettiriyor.RDNA 4 grafik kartlarının piyasaya sürülmesi yaklaştıkça lansmanının doğası, orta seviye ve bütçe alanlarına daha fazla odaklanarak RDNA 3’e daha az ve RDNA 1’e daha çok benzeyecek şekilde şekilleniyor. Sızıntılara inanılacaksa, en azından RTX 4080 ile yarı fiyatına bir AMD GPU’nun eşleştiğini görmeliyiz.

RDNA 4’ü çevreleyen tüm göreceli felaket ve kasvete rağmen, Computex 2024’te duyurulması beklenen Zen 5 işlemcili AMD CPU’ların geleceği parlak görünüyor. Bu, şirketin yakın zamanda RX 7900 GRE’yi Çin dışındaki pazarlara yeniden piyasaya sürdüğünü de unutmamak gerek.

oyun-2