Ne bilmek istiyorsun

  • Koreli bilim insanları yakın zamanda KOALA adı verilen yeni bir yapay zeka görüntü oluşturma modeli geliştirdiler.
  • Microsoft’un Designer’dan Image Creator gibi diğer modellerinin aksine, araç daha yüksek görüntü oluşturma hızlarına sahiptir.
  • Stable Diffusion XL adı verilen açık kaynaklı bir görüntü oluşturma aracının boyutunu sıkıştıran, bilgi damıtma adı verilen yeni bir teknikten yararlanıyor.
  • Bu şekilde, eski GPU’lara sahip eski PC’lerde bile görüntüleri daha hızlı oluşturabilir.

Yeni bir AI destekli görüntü oluşturucu ufukta görünüyor ve potansiyel olarak Microsoft’un Designer’dan Görüntü Oluşturucusu (eski adıyla Bing Image Creator), Midjourney ve OpenAI’nin DALL-E 3 modelini devralabilir.

Yeni araç, ortalama görüntü oluşturma aracınızdan önemli ölçüde daha hızlı, iki saniyeden daha kısa sürede görüntüler oluşturabilir. Bir noktaya göre Canlı BilimBu yeni buluşun arkasındaki Güney Koreli bilim insanları, Stable Diffusion XL adı verilen açık kaynaklı bir görüntü oluşturma aracının boyutunu sıkıştıran, bilgi damıtma adı verilen yeni bir teknikten yararlandı.

Bing Image Creator tarafından oluşturulan kodun önünde bir yapay zeka robotunun görüntüsü duruyordu

(Resim kredisi: Windows Central / Bing Image Creator)

Bağlam açısından Stable Diffusion XL’de 2,56 milyara kadar parametre bulunur. Bildiğiniz gibi yapay zeka, eğitim için görseller de dahil olmak üzere mevcut içeriğe büyük ölçüde güveniyor. Bu geniş parametre kümesi, görüntü oluşturmanın neden biraz zaman alabileceğini açıklıyor. Ancak bu yeni teknikle bilim insanları, en küçük modeli olan KOALA’nın parametrelerini 700 milyona düşürdü.genel-20