Geçtiğimiz birkaç yılda, açık ara en büyük yapay zeka çip üreticisi olan Nvidia, kendisini yapay zeka alanının daha da derinlerine itecek girişimlere yatırımlarını artırdı. Binaen Finansman ve yatırım veritabanı S&P Global ve Crunchbase’e bakıldığında, Nvidia’nın startup yatırımları 2022’den 2023’e kadar geçen yıla göre %280 arttı; şirket ve onun VC kolu Nvidia Ventures geçen yıl yaklaşık 46 anlaşmaya katıldı.

Tek olan bu değil. Nvidia’nın yapay zeka çip alanındaki baş rakipleri AMD, Arm ve Intel, yeni kurulan şirketlere de agresif bir şekilde yatırım yapıyor ve özellikle köpüklü üretken yapay zeka segmenti de dahil olmak üzere pazarlarda zemin kazanmanın yollarını arıyor.

TechCrunch olarak biz, en iyi AI yonga üreticileri olan Nvidia, AMD, Arm ve Intel arasında yatırımların nasıl biriktiğini merak ediyorduk. Bu nedenle, her çip üreticisinin ve onların VC bölümlerinin son faaliyetlerini göz önünde bulundurarak Crunchbase verilerini inceledik.

Intel

Nvidia’nın rakipleri arasında Intel, uzun süredir devam eden VC’si Intel Capital sayesinde açık ara en büyük startup yatırım operasyonuna sahip. 2023’te Intel Capital, OpenAI rakibi AI21 Labs, tehdit avlama platformu Twelve Labs, uygulama dağıtım ağı Fly.io ve işyeri güvenliği kuruluşu TuMeke dahil olmak üzere yatırımları genelinde 350 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Crunchbase verileri kapsamlı değildir. Ancak bu, Intel Capital’in 2022’de 47 startup anlaşmasına katıldığını, 2023’te ise 32 startup anlaşmasına katıldığını gösteriyor. Intel ayrıca geçen yıl dört startup’a (aralarında GenAI satıcısı Aleph Alpha ve Hugging Face de var) ve 2022’de bir startup’a (Vanguard Semiconductor) doğrudan yatırım yaptı. Crunchbase — genel toplam anlaşma sayısını 2023’te 36’ya ve 2022’de 48’e çıkaracak.

İlginçtir ki, yapay zeka girişimleri (bugünlerde çip endüstrisi için stratejik öneme sahip olmalarına rağmen) Intel’in girişim portföyünün nispeten küçük bir bölümünü oluşturuyor. Crunchbase’e göre Intel’in yazılım, BT ve kurumsal SaaS şirketlerindeki varlıklarının sayısı, anlaşma hacmi açısından AI start-up şirketlerinin sayısından çok daha fazla.

Intel, donanımını çeşitli yapay zeka uygulamaları için daha çekici hale getiren, GenAI destekli ürünler de dahil olmak üzere yeni yazılım ürünleri ve hizmetleri sunmaya çalışırken bu durum değişebilir. Daha Ocak ayında Intel, havacılık, finansal hizmetler, telekomünikasyon ve yarı iletken endüstrilerindeki kuruluşlar için Intel çipleri üzerinde çalışan GenAI çözümleri geliştirmek üzere Articul8 AI adlı bir şirket kurdu.

Kol

Arm, Intel’e kıyasla özellikle aktif bir startup yatırımcısı olmayabilir. Ancak, tasarladığı yonga setlerinin çoğunu müşterilerine lisanslayarak kazandıran şirketin, Arm’ın Cambridge Üniversitesi, Cambridge İnovasyon Sermayesi ve Cambridge ile ortak başlattığı bir VC fonu ve hızlandırıcı olan Deeptech Labs aracılığıyla birçok doğrudan yatırım anlaşmasının yanı sıra anlaşmaları da var. Martlet Başkenti.

Geçtiğimiz yıl Arm, mikroişlemci girişimi SiPearl, eSIM güvenlik şirketi Kigen ve Raspberry Pi ve Raspberry Pi Vakfı olmak üzere yeni girişimlere dört doğrudan yatırım yaptı ve Deeptech Labs aracılığıyla da altı yatırım yaptı. Deeptech Labs nakitinden yararlananlar arasında kuantum ağ oluşturma girişimi olan Nu Quantum; 3D algılama teknolojisini geliştiren RoboK; ve otomatik rüzgar türbini inceleme teknolojisi sağlayıcısı Perceptual Robotics.

Arm, 2023’te toplam 10 startup’a para akıttı. Bu, Arm’ın yalnızca dört şirkete yatırım yaptığı 2022’ye göre önemli bir artış; açık kaynaklı donanım startupı Arduino’ya doğrudan yatırım ve Deeptech Labs aracılığıyla üç yatırım (Waku Robotics, Xapien ve SonicEdge).

Şirketin hem veri merkezi hem de tüketiciye yönelik yapay zeka çiplerinin satışlarının bu yıl hızla artacağına dair bahisler göz önüne alındığında, Arm’ın gelecekteki yatırımlarının yapay zekaya daha açık bir şekilde yöneleceği tahmin ediliyor.

AMD

Intel ve Arm gibi AMD de startuplara hem doğrudan hem de bir VC kuruluşu olan AMD Ventures aracılığıyla yatırım yapıyor. Ancak AMD için anlaşmalar çok az ve çok uzak oluyor.

Geçen yıl AMD Ventures tek bir yatırım yaparak Ethernet yongaları ve yazılım ailesi kuran bir girişim olan Ethernovia için Seri A’ya katıldı. Bir yıl önce AMD Ventures, bulut oyunları ve yapay zekaya yönelik bir hizmet olarak altyapı platformu olan Radian Arc’a yatırım yapmıştı; başka hiçbir şirkete yatırım yapmamıştı.

AMD’nin doğrudan anlaşmaları, kurumsal VC anlaşmalarından sayıca üstündü; en azından 2023’te, alışılmadık bir şekilde. O yıl AMD, yapay zeka destekli yazılım otomasyon teknolojisine öncülük eden Essential AI’ya yatırım yaptı; Yapay zeka modellerini optimize etmek için araçlar üreten bir şirket olan Moreh; ve Hugging Face (Intel ve Nvidia ile birlikte).

Doğrudan yatırımlar da hesaba katıldığında AMD’nin 2023’teki anlaşma toplamı dörde çıktı; rakiplerine kıyasla muhafazakar tarafta. Ancak 2024 biraz farklı görünebilir. Yorum almak için iletişime geçilen AMD, şirketin kurumsal gelişimden sorumlu baş strateji sorumlusu Mathew Hein’den şunları paylaştı:

AMD Ventures, geçtiğimiz yıl yatırım faaliyetlerini hızlandırdı ve 2024’te daha da hızlanarak çift haneli yatırım seviyesine ulaşmayı hedefliyor. Aşamalar halinde yatırım yapıyoruz, pazar lideri olmaya hazır gelecek vaat eden erken girişimlerin yanı sıra daha sonraki aşamada olgunlaşan şirketleri destekliyoruz. 2024’teki yeni yatırımlarımızın çoğu, yapay zeka platformları, üretken model şirketleri ve yapay zeka altyapı teklifleri de dahil olmak üzere yapay zeka ekosistemini hedef alacak.

2024 yılı AMD için diğer açılardan da önemli bir yıl olacak. Şirket, veri merkezlerindeki yapay zeka iş yüklerini yönetmek için tasarlanan MI300 yapay zeka çipinin üretimini artırıyor ve dizüstü bilgisayarlara yönelik mobil yapay zeka hızlandırmalı işlemcileri olan Ryzen 8040’ı piyasaya sürüyor.

Sayılara göre

Yani bu doğru: Nvidia, ilk girişimlere yatırım yapan tek çip üreticisi değil. Ama o yapmak rekabette üstünlük sağlıyor gibi görünüyor. Daha önceki S&P Global raporuna göre, Nvidia yalnızca 2023’ün ilk üç çeyreğinde “bağlı olmayan” firmalara yaklaşık bir milyar dolar aktardı rapor — Intel Capital’in bile yakalamakta zorlandığı bir rakam.

Yapay zeka çip yapımı alanındaki başarının, güçlü bir başlangıç ​​​​ekosisteminin desteklenmesini gerektirmesi gerekmez. Ancak yapay zeka çipleri pazarının yaklaşık %95’ini kontrol eden, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Nvidia’nın, finansal nüfuzunu geniş bir alana yayarak hakimiyetini güçlendirmeye çalıştığı açık.

Rakiplerinin işinin onlar için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebilirim.genel-24