Android kullanıcıları, cihazlarında bir asistan uygulaması seçme konusunda şu anda çok sayıda seçeneğe sahip. Daha önce Google Asistan ve Bixby hüküm sürerken, yapay zeka destekli sohbet robotlarının yükselişi, bunların bir tarayıcıda kullanabileceğiniz metin alanlarından daha fazlası olarak geliştiğini gördü. Şu anda yüklediğiniz uygulamalara bağlı olarak yeni seçenekleriniz var ve Microsoft’un Copilot’u da bunlardan biri olarak şekilleniyor.

Android uzmanı Mishaal Rahman’ın X’te (Twitter) bildirdiği üzere, Microsoft Copilot uygulamasının en yeni beta sürümü (v. 27.9.420225014) artık onu varsayılan yardımcı uygulamanız olarak ayarlama olanağı sunuyor. Bu, sohbet robotuna cihazınızın herhangi bir yerinden basit bir kaydırma veya düğmeye basılarak erişilebilmesini sağlar.

Microsoft Copilot, Android’de varsayılan dijital asistan uygulaması olarak eklendi

Resim: Telefon Arenası

Bu, Android kullanıcıları için güzel bir eklenti olsa da henüz tamamen kusursuz bir deneyim beklemeyin. Şu anda, Copilot’u etkinleştirmek esas olarak uygulamayı açıyor; bu, diğer asistanlar gibi hemen dinlemeye başlamayacağı veya ekranınızdakileri analiz etmeyi sunmayacağı anlamına geliyor.

Ancak bu, özelliğin şu anda Google Asistan veya Bixby kadar yararlı olmayacağı veya hatta Gemini’nin olabileceği kadar yararlı olmayacağı anlamına gelmiyor. Halen beta aşamasındadır ve Microsoft’un, Copilot’u gerçekten entegre bir Android asistanı haline getirmek için uygulama üzerinde çalışmaya devam etmesi muhtemeldir. Microsoft bunu henüz resmi olarak duyurmadı ancak bizim tahminimiz, uygulamanın kararlı sürümüne geçtiğinde daha fazla özelliğin devreye gireceği yönünde.

telefon-1