SLIM Ay’a inen araç, dondurucu ay gecesi sırasında kış uykusuna yattıktan sonra beklenmedik bir şekilde hayata geri döndü ve Ay’da yüzüstü kaldıktan bir aydan fazla bir süre sonra Dünya’ya bir sinyal gönderdi.

Pazartesi günü, Japonya’nın uzay ajansı açıklığa kavuşmuş iniş yeri ile iletişimi yeniden kurduğunu söyledi. Görevin arkasındaki ekip SLIM’e bir komut gönderdi ve şaşırtıcı bir şekilde 25 Şubat’ta aya inen araçtan bir yanıt aldı. Ancak Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), ekipmanın sıcaklıkları çok yüksek olduğundan iletişimler kesildi. yazdı X’te.

Smart Lander for Investigating Moon’un kısaltması olan SLIM, 31 Ocak’ta uyku moduna girdi. Bu, Güneş’in ayın yakın tarafında batması ve iniş aracının güneş panellerinin güç üretemez hale gelmesiyle meydana geldi. Ay’a iniş aracı, Ay’da yaklaşık 14 Dünya günü süren dondurucu gece sıcaklıklarına dayanacak şekilde tasarlanmamıştı. Ancak SLIM, Ay’da gecenin gündüze dönüşmesiyle kendini yeniden canlandırarak tüm zorluklara meydan okudu. İniş aracının idealden daha az bir iniş yaptıktan sonra yüzüstü yattığı göz önüne alındığında, bu özellikle etkileyici bir başarı.

JAXA, iniş aracının aletleri soğuduktan sonra SLIM ile iletişimi sürdürmeyi planlıyor; Son zamanlarda temasın yeniden kurulması, sıcaklığın hala çok yüksek olduğu Ay öğle vaktinde meydana geldi. Pazar günkü kısa kontrol sırasında JAXA, SLIM’in navigasyon kameralarından birini kullanarak ay yüzeyinin bir görüntüsünü yakalamayı başardı.

SLIM, 19 Ocak Cuma günü Ay’a indi ve Japonya, tozlu Ay yüzeyine başarıyla uzay aracı yerleştiren beşinci ülke oldu. Ancak inişten yaklaşık üç saat sonra JAXA, uzay aracının sistemini kapatmak zorunda kaldı çünkü SLIM’in güneş pilleri yeterli elektrik üretmiyordu.

SLIM’in iki ana iticisinden biri son iniş aşamasında arızalanmış olabilir. iniş aracı Ay’a yüzüstü dönecek iticileri yukarıya dönük ve güneş panelleri batıya, Güneş’ten uzağa bakıyor. JAXA, o sırada %12 olan kalan gücünü korumak için uzay aracının sistemini inişten yaklaşık üç saat sonra kapatma kararı aldı.

İniş aracı zaten görevin ana amacına ulaşmıştı; ay yüzeyine kesin iniş Bir hedefin 100 metrelik yarıçapına inmek için kullanılan son teknoloji ürünü hassas teknolojiyi test etmek. Bütün bunlar bir yana, SLIM Ay’da geçirdiği zamandan vazgeçmek istemiyor gibi görünüyor; yerdeki görev ekibiyle iletişim kurmak için tüm zorluklara meydan okuyor ve zorlu bir ay gecesinde, tozlu yüzeyde yüzüstü hayatta kalmayı başarıyor.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve Gizmodo’nun özel Uzay uçuşu sayfası.genel-7