SpaceX / SpaceX

Federal Havacılık İdaresi (FAA), SpaceX’in geçen yılın kasım ayında gerçekleştirdiği ve birinci kademe Super Heavy güçlendirici ile üst kademe Starship uzay aracının uçuş ortasında patlamasıyla sonuçlanan ikinci Starship uçuşuna ilişkin incelemesini tamamladı.

Elon Musk liderliğindeki uzay uçuşu şirketi, SpaceX’in önümüzdeki ay yeşil ışık yakabileceği beklentisiyle, şimdiye kadar uçabilecek en güçlü roket olan Starship’i üçüncü test uçuşunda fırlatmak için onay bekliyor. kısa bir süre sonra tekrar gökyüzü.

Kasım ayındaki uçuş testinin ardından SpaceX, FAA’nın gözetimi ve NASA ile Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun katılımıyla soruşturma çalışmalarına öncülük etti.

FAA Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, “SpaceX, SpaceX’in kaza raporunda belgelenen temel nedenleri ve 17 düzeltici eylemi tespit etti ve FAA da kabul etti” dedi. “Bir sonraki fırlatmadan önce SpaceX tüm düzeltici eylemleri uygulamalı ve FAA’dan tüm güvenlik, çevre ve diğer geçerli düzenleyici gereksinimleri karşılayan bir lisans değişikliği almalıdır.”

İçinde bir gönderi Pazartesi günü web sitesinde SpaceX, Kasım ayındaki uçuşa ilişkin analizine ilişkin bazı ayrıntıları paylaştı ve bunun, Nisan ayındaki ilk test uçuşunun kalkıştan sadece birkaç dakika sonra başarısız olmasının ardından aşama ayrımını sağlayan ilk Starship testi olduğunu belirtti.

SpaceX, “Sahne ayrılmasının ardından Super Heavy, roketi amaçlanan iniş konumuna doğru itmek için aracın 33 Raptor motorundan 13’üne komutlar gönderen geri tepme ateşlemesini başlattı” dedi. “Bu yanma sırasında, bir motor enerjik olarak arızalanmadan önce birkaç motor kapanmaya başladı ve bu durum hızla hızlandırıcının planlanmamış hızlı bir şekilde sökülmesine (RUD) yol açtı. Aracın parçalanması, Meksika Körfezi üzerinde yaklaşık 90 kilometre yükseklikte uçuşa üç buçuk dakikadan fazla bir süre kala meydana geldi.

SpaceX, güçlendirici RUD’nin en olası temel nedeninin “motorlara sıvı oksijenin sağlandığı yerde filtre tıkanması olduğunu, bu durumun motor oksitleyici turbo pompalarında giriş basıncı kaybına yol açtığını ve bunun sonucunda bir motorun arızalanmasıyla sonuçlanacağını ve bunun da güç kaybıyla sonuçlanacağını” söyledi. araç.”

Bunun tekrar olmasını önlemek amacıyla itici gaz filtreleme yeteneklerini geliştirmek için güçlendirici oksitleyici tankların içinde donanım değişiklikleri yapıldığı ve ayrıca güvenilirliği artırmak için operasyonların iyileştirildiği belirtildi.

Aynı test uçuşunda Starship uzay aracı, sıvı oksijen yakıt sızıntısı “uzay aracının uçuş bilgisayarları arasında iletişim kaybına yol açan bir yanma olayı ve ardından gelen yangınlara” neden olana kadar yolculuğuna devam etti ve bu da aracın kaybıyla sonuçlandı. hemen ardından. SpaceX, o zamandan beri sızıntıyı azaltmak ve yangından korunmayı iyileştirmek için donanım değişiklikleri yaptığını söyledi.

FAA’dan fırlatma iznini bekleyen şirket, “Daha fazla Yıldız Gemisi uçmaya hazır” dedi.

SpaceX, yeni nesil ağır kaldırma roketini yakın gelecekte Ay’a yapılacak kargo ve mürettebat görevlerinde ve daha ileriye bakıldığında Mars’a yapılacak benzer uçuşlarda da kullanmayı umuyor.
genel-19