Kredi bilgileri: Fraunhofer FHR

ESA’nın ERS-2’si, oldukça başarılı bir görevin ve yörüngede neredeyse 30 yılın ardından, 21 Şubat 2024’te yaklaşık 18:17 CET’de (17:17 UTC) Dünya atmosferine yeniden girdi.

ERS-2’nin doğal yeniden girişinin kesin zamanını ve yerini tahmin etmek, uydunun Dünya etrafındaki son dönüşleri sırasında yeni gözlemlerin bulunmaması nedeniyle daha da zorlaştı.

Bu GIF, ERS-2’nin gökyüzünde yuvarlanan son görüntülerinden bazılarını birleştiriyor. Almanya’daki Fraunhofer Yüksek Frekans Fiziği ve Radar Teknikleri Enstitüsü’ndeki (FHR) İzleme ve Görüntüleme Radarı (TIRA) tarafından yakalandılar.

TIRA’nın 34 metrelik anteni, uyduyu 19, 20 ve 21 Şubat’ta birkaç dakika boyunca üzerinden geçerken takip etti. Son oturum 21 Şubat’ta saat 8:00 CET civarında gerçekleşti ve yeniden girişe hala yaklaşık 10 yörünge kaldı.

Üç TIRA izleme oturumundan elde edilen görüntüleri karşılaştırdığımızda, ERS-2’nin güneş panelinin zaten gevşemeye başladığını ve yeniden girişten önceki gün artık uydunun geri kalanına sıkı bir şekilde bağlı olmadığını görebiliriz.

Bir uydunun yeniden giriş yörüngesini tahmin ederken uzmanlar onu neredeyse sonuna kadar tek bir katı nesne gibi ele alıyor. Eğer ERS-2’nin güneş dizisi gevşek olsaydı ve bir gün önceden bağımsız olarak hareket ediyor olsaydı, uydunun atmosferle beklemediğimiz şekillerde etkileşime girmesine neden olmuş olabilirdi.

Uzmanlar şu anda verileri analiz ediyor. Güneş panelinin bükülmesi, ERS-2’nin yeniden girişinin tahmin edilenden biraz daha geç gerçekleşmesiyle ilgiliyse, bu araştırma, gelecekteki doğal yeniden girişlere ilişkin tahminlerimizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Resim: ERS-2’nin son veda sırasındaki bükülmeleri ve bükülmeleri (2024, 26 Şubat), 26 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-image-ers-buckles-farewell.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1