Kredi bilgileri: NASA/Kenny Allen

NASA astronotu ve Artemis II pilotu Victor Glover, 25 Şubat’taki eğitim sırasında Pasifik Okyanusu’ndaki Orion uzay aracının maketinden çıkarken mürettebat arkadaşları ona bakarken ABD Donanması personeli tarafından destekleniyor.

Artemis II mürettebatı ile NASA ve Savunma Bakanlığı’ndan bir ekip, 10-10 yıllık görev sürelerinin sonunda okyanusa indiklerinde mürettebatın güvenliğini sağlamak için kullanılacak prosedürleri ve araçları test etmek üzere denizde birkaç gün geçiriyor. NASA’nın Artemis kampanyası kapsamındaki ilk mürettebatlı görev kapsamında önümüzdeki yıl ayın çevresinde 685.000 mil yolculuk yapılacak.

Mürettebatın Dünya’ya döneceği gün, özel eğitimli personele sahip bir Donanma gemisi, su sıçramasını bekleyecek ve ardından dört astronotun çıkarılmasına yardımcı olmak için Orion kapsülüne yaklaşacak. Ön sundurma adı verilen şişirilebilir bir sal, kapsülden çıktıklarında, helikopterler tarafından tek tek kaldırılıp bekleyen gemiye uçmadan önce onlara dinlenebilecekleri bir yer sağlayacak.

NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketinin üzerinden fırlatılacak olan Artemis II, Orion uzay aracının gelecekteki ay görevleri için ihtiyaç duyulan yaşam destek sistemlerini test edecek.

Alıntı: Artemis II mürettebatı, kurtarma ekipleri ay görevinin son aşaması için eğitim alıyor (2024, 27 Şubat) 27 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-artemis-ii-crew-recovery-teams.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1