SpaceX’in Falcon 9 roketi, 22 Starlink uydusunu taşıyarak uzaya uçuyor.

Arjantin Pazartesi günü, Güney Amerika ülkesinin kendine has yeni “anarko-kapitalist” Başkanı Javier Milei’nin hayranı olan Elon Musk’un uydu internet hizmeti olan Starlink’in konuşlandırılması için yetki verdi.

Arjantin’in Enacom iletişim otoritesi, hükümet gazetesinde yayınlanan bir kararla Starlink’in yanı sıra Amazon’daki yeni rakibi, bu yıl faaliyete geçmesi beklenen Project Kuiper ve Londra merkezli OneWeb’e de yetki verdi.

Başkanlık sözcüsü Manuel Adorni, Buenos Aires’te gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, uydu internet pazarıyla ilgili her konuda daha fazla özgürlük, daha fazla yatırım ve daha fazla rekabet anlamına geliyor.”

Adorni, bu hamlenin “her ne sebeple olursa olsun diğer teknolojilerin izin vermediği şirketlere ve kişilere” internet bağlantısı sağlayacağını söyledi.

Starlink web sitesine göre uydu internet hizmeti 2024 yılının ikinci çeyreğinde Arjantin’de kullanıma sunulacak.

Musk, geçen Kasım ayında Milei’yi seçildiği için tebrik etmiş ve sosyal medya platformu X’te “Arjantin için refahın önde olduğunu” söylemişti.

Milei, milyarderle Aralık ayında yaptığı telefon görüşmesinin ardından Musk’a “özgürlük fikirlerini savunduğu” için teşekkür ettiğini söyledi.

Ülkenin ekonomik gerilemesi üzerine öfke dalgası üzerine seçilen bir yabancı olan Milei, göreve geldiğinden bu yana pesoyu yüzde 50’den fazla değer kaybetti, on binlerce kamu işini kesti ve hükümet bakanlıklarının sayısını yarıya indirdi.

Ekonomik istikrarı yeniden sağlayacağına söz verdi ancak insanları işlerin iyileşmeden önce daha da kötüleşeceği konusunda uyardı.

© 2024 AFP

Alıntı: Arjantin, rakibi Amazon Kuiper’e Starlink’i yetkilendirdi (2024, 27 Şubat) 27 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-argentina-authorizes-starlink-rival-amazon.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1