WhatsApp kullanan 3 milyar kişi için küçük ama hoş bir yükseltme yolda: net ve ayrıntılı animasyonlara sahip geliştirilmiş çıkartmalar.

Buna göre WABetaBilgisiWhatsApp güncellemeleri için başvurulacak kaynak olan Google Play Store’daki Android sürüm 2.24.5.10’un en son beta sürümü, uygulamanın Lottie çerçevesi üzerine oluşturulmuş animasyonlu çıkartmalar için destek üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Bunlar halihazırda mevcut olan temel WebP tabanlı çıkartmaları tamamlayacak.

WhatsApp, Lottie desteğini ekleyerek çıkartmaları daha heyecanlı hale getirirken aynı zamanda etkili ve yüksek kaliteli olduğu bilinen popüler bir görüntü formatı olan WebP ile iyi çalıştıklarından emin oluyor. Lottie, WebP görüntülerine kıyasla daha karmaşık ve dinamik animasyonlara olanak tanır.

Lottie, hareketler, geçişler ve efektler ekleyerek WhatsApp’taki çıkartmaları daha ilgi çekici hale getiriyor. Ayrıca, kalitelerini kaybetmeden bunları büyütebilir veya küçültebilirsiniz; böylece her tür ekranda ve sohbette harika görünürler. Lottie, GIF’ler gibi geleneksel animasyon formatlarının aksine, pikselleşme olmadan her boyuta ölçeklendirilebilen vektör grafikleri kullanarak farklı ekranlarda netlik sağlar.

Lottie çıkartmalarını paylaşma özelliği şu anda geliştirilme aşamasındadır ve uygulamanın gelecekteki bir güncellemesinde kullanıma sunulacaktır. WhatsApp, çıkartmalar için Lottie desteğini uygulamanın yanı sıra, animasyonlu emoji desteği üzerinde de çalışıyor.

Mesajlaşma uygulamaları metin, resim ve videoların ötesine geçiyor. Artık birçok uygulama GIF’leri, özelleştirilebilir çıkartma paketlerini ve yeni Unicode emoji eklemelerini destekliyor. Örneğin, WhatsApp’ın önemli bir rakibi olan Google Mesajlar, yakın zamanda Ekran Efektleri adı verilen yeni bir özelliği tanıttı (şimdilik beta kullanıcıları için). Bu özellik, belirli ifadeler gönderildiğinde veya alındığında mesajın arka planına mesajın amacını vurgulayan animasyonlar ekler.

Yapay zeka uygulamalarda ve cihazlarda yaygınlaştıkça, yeni tepki verme ve etkileşim yolları da ufukta görünüyor. Örneğin Meta, halihazırda Instagram, Facebook Stories, Messenger ve WhatsApp’a AI çıkartmaları sunarak kullanıcılara daha da etkileyici seçenekler sunuyor.telefon-1