Intel, çok sayıda çekirdekle öne çıkan Sierra Forest nesil Xeon işlemcilerini resmi olarak tanıttı.


DALL-E tarafından oluşturuldu

Bu CPU’lar bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. Intel, mevcut basın bülteninde telekomünikasyon segmentiyle ilgili olarak bu işlemcilerden bahsediyor ancak yeni ürünler yalnızca buna odaklanmayacak.

Yeni CPU’lar arasındaki en önemli fark, yalnızca küçük çekirdeklerin bulunmasıdır ve bu, Intel sunucu işlemcileri için alışılmadık bir çözüm olacaktır. Üstelik serinin en üst modellerinde bu çekirdeklerden 288 adede kadar yer verilecek. x86 uyumlu CPU’lar arasında liderin artık 128 çekirdeğe sahip AMD Epyc Bergamo olduğunu da hatırlatalım. Doğru, küçük Intel çekirdekleri Hyper-Threading’i desteklemiyor, bu nedenle onlardan 576 iş parçacığı beklememelisiniz.

Intel, 288 çekirdeğe sahip işlemcileri piyasaya sürdü ancak bu çekirdeklerin tümü küçük.  CPU Xeon Sierra Forest'ın resmi duyurusu gerçekleşti

Ancak Intel çok yüksek enerji verimliliğinden bahsediyor. Ayrıca Sierra Forest, 2021 sunucu platformuna kıyasla raf başına 2,7 kat daha yüksek performans sağlayacak. Doğru, Intel, Sierra Forest’ı büyük çekirdekli CPU’lara dayalı çözümlerle karşılaştırıyor ki bu pek doğru değil. Ancak her durumda avantaj açıktır.

Sierra Forest, Intel 3 proses teknolojisi kullanılarak üretilecek ve LGA 7529 tasarımına sahip olacak.genel-22