2024 akıllı telefonlar için dönüm noktası mı olacak? Verileri geniş bir dil modeline beslersek, soru yapay zeka tarafından üretilebilir.

Bunun nedeni, Gartner’a göre küresel pazarın art arda 9 çeyreklik düşüşün ardından 2023’ün dördüncü çeyreğinde yeniden büyüme sinyali vermeye başlaması. Belki de en kötüsü geride kaldı ama Mobil Dünya Kongresi’nin ana trendi olacağı açıkça söylense bile yapay zekanın en azından şimdilik bununla hiçbir ilgisi yok.

Gartner analisti Roberta Cozza, Londra’dan telefonda bize şöyle açıklıyor: “Günümüzde akıllı telefonlarda zaten çok fazla yapay zeka var; yenilik, üretken yapay zekanın özellikle akıllı telefonlar için özel olarak tasarlanmış hafif bir formatta gelişidir.” «”Hafif” derken, bulutu sorgulamadan cihaz üzerinde çalışabilen bir sürümü kastediyoruz. Bunun bir örneği, Pixel 8’de zaten mevcut olan Gemini Nano’dur. Bu nitelikte başka çözümler de görmeyi bekliyoruz.”

Cihazdaki yapay zeka, maliyetleri azaltma avantajına sahiptir çünkü bulut sorguları aynı zamanda daha fazla gizlilik garantisine ve daha düşük gecikme süresine sahiptir.

Bu, bulut yapay zekasının bir rol oynamayacağı anlamına gelmiyor. Ancak bu teknolojinin alacağı formlar hâlâ akışkan durumda. Kullanıcılara sağladığı değer konusunda hâlâ kanıtlanacak çok şey var: şimdilik ilerleme kaydeden tek kişi s24 ile Samsung oldu. Kahramanlar Google’dan Microsoft’a, süper sermayeli Nvidia’dan (Wall Street’te yaklaşık 2 trilyon dolar değerinde), Qualcomm’a, Çin Baidu’ya, üreticilere ve Apple’ın yapmaya karar verdiği şeye kadar uzanıyor.genel-18