Kredi: Unsplash/CC0 Kamu Alanı

Bizim Dünyamız yaklaşık 4,5 milyar yaşında. İlk yıllarında geniş okyanuslar hakimdi. Sık sık volkanik patlamalar oluyordu ve atmosferde serbest oksijen bulunmadığından ozon tabakası da yoktu. Dinamik ve gelişen bir gezegendi.

Bilim insanları bunların hepsini biliyor ancak elbette bilgimizde hala boşluklar var. Örneğin 3,5 milyar yıl önce gezegenin farklı yerlerinde ne tür kayaların oluştuğunu biliyorken, bu oluşumlara hangi jeolojik süreçlerin yol açtığını hâlâ anlayabiliyoruz.

Neyse ki bu tür soruların yanıtları mevcut. Kanıtlar, geçmişi 19. yüzyıla kadar uzanan antik volkanik ve tortul kayalarda korunmaktadır. Arkean çağı4 milyar ila 2,5 milyar yıl önce.

Bu kayalar, bugün kıtaların kraton adı verilen en eski kısımlarında bulunur. Kratonlar milyarlarca yıl önce oluşmuş eski kıtaların parçalarıdır. Bunları incelemek, geçmişte Dünya’nın içindeki ve yüzeyindeki süreçlerin nasıl işlediğine dair bir pencere sunuyor. Yeşil taşlar ve granitler de dahil olmak üzere çeşitli farklı kaya gruplarına ev sahipliği yaparlar.

Bir örnek şu: Singhbhum Craton, Hindistan’ın doğusundaki Odisha eyaletindeki Daitari Yeşiltaş Kuşağı’nda. Yerkabuğunun bu eski kısmı, 3,5 milyar yıl öncesine dayanan önceki araştırmalarda bulunmuştu. Kratonun en eski kaya toplulukları büyük ölçüde yeşil taş dizileri olarak da bilinen volkanik ve tortul kayalardır. Yeşiltaşlar çoğunlukla deniz altı volkanik kayalardan ve küçük tortul kayalardan oluşan kaya topluluklarıdır.

Araştırma ekibim ve ben yakın zamanda yayınladık bir çalışma Singhbhum Craton’u Güney Afrika ve Avustralya’daki kratonlarla karşılaştırdık. Bu bölgeleri seçtik çünkü aynı zaman dilimine (yaklaşık 3,5 milyar yıl öncesine) ait, aynı türdeki kayaları aynı durumda (yoğun biçimde deforme olmamış veya başkalaşıma uğramamış) koruyorlar. Bunlar, Dünya’nın erken dönem yüzey süreçlerini incelemek için en iyi arşivlerdir.

Temel bulgularımız, yaklaşık 3,5 milyar yıl önce bugün Hindistan, Güney Afrika ve Avustralya’da patlayıcı tarzda volkanik patlamaların yaygın olduğuydu. Bu patlamalar çoğunlukla okyanusların altında, bazen de okyanusların üstünde meydana geldi.

Bu erken Dünya süreçlerini anlamak, gezegenin evrimsel tarihini ve farklı jeolojik çağlarda yaşamı sürdürebilen koşulları bir araya getirmek için hayati önem taşıyor. Bu tür araştırmalar aynı zamanda bizi çevreleyen kadim jeolojik harikaları ve gezegenimizin öyküsünü anlamak için keşfedilecek çok daha fazla şey olduğunu da hatırlatıyor.

Araştırma

Laboratuvarımızda inceleyebilmek için Singhbhum Craton’dan bazı kaya örnekleri aldık. Aynı sitenin yanı sıra Güney Afrika ve Hindistan’daki sitelerden elde edilen mevcut veriler karşılaştırma amacıyla kullanıldı.

Detaylı saha bazlı çalışmalarımız aşağıdakilerle tamamlandı: uranyum-kurşun (U-Pb) radyometrik yaş tarihleme. Bu yaygın ve köklü yöntem, bir magmanın ne zaman kristalleştiğine dair bilgi sağlar; başka bir deyişle bize bir kayanın ne zaman oluştuğunu söyler. Bu şekilde, hangi süreçlerin ne zaman devam ettiğini göstermek için önemli jeolojik zaman çizelgeleri oluşturmayı başardık.

Ayrıca bu bölgenin jeolojisinin Güney Afrika’da belgelenen yeşil taş kuşaklarıyla büyük benzerlikler taşıdığını da bulduk. Berberton Ve Nondweni alanlar ve Pilbara Kratonu Batı Avustralya’da.

En önemlisi, tüm bu alanlar, 3,5 ila 3,3 milyar yıl önce, yastıklı lav ve komatitler olarak korunan, yaygın denizaltı mafik – yani yüksek magnezyum oksit anlamına gelen – volkanik patlamalara maruz kaldı.

Bu, araştırma konusu olan silisik (yüksek silikon dioksit konsantrasyonu) volkanizmasından farklıdır. gösterdi yaklaşık 3,5 milyar yıl önce yaygındı.

Bu bulgular, eski volkanik ve tortul süreçlere ve bunların Dünya’nın jeolojik ve biyolojik evriminin daha geniş bağlamındaki önemine ilişkin anlayışımızı zenginleştiriyor.

Gezegenimizin oluşum yılları

Keşiflerimiz çeşitli nedenlerden dolayı çok önemlidir. Birincisi, Dünya’nın Arkean zamanlarındaki erken tektonik aktivitelerinin daha net bir resmini sunarak gezegenin oluşum yıllarına dair anlayışımıza katkıda bulunuyorlar.

İkincisi, Singhbhum Craton’un yeşil taş kuşakları da dahil olmak üzere benzersiz jeolojik özellikleri, Dünya’nın yüzeyi ve atmosferik süreçler hakkında paha biçilmez bilgiler sağlıyor. Bu, erken yaşanabilir koşullar ve Dünya’da yaşamın ortaya çıkışı hakkında hipotez kurmak için çok önemlidir.

Ayrıca Singhbhum Kratonunu Güney Afrika ve Avustralya’daki benzer kratonlarla karşılaştırmak, Arkean döneminde gerçekleşen jeolojik süreçlerle ilgili daha kapsamlı bir model oluşturmamıza olanak sağlıyor. Bu, genç Dünya’nın farklı bölgelerinde yaygın olan antik jeodinamik süreçlere ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Bu araştırma, dünya çapındaki antik kratonların jeolojik tarihine ilişkin daha fazla araştırma yapılması ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu erken Dünya süreçlerini anlamak, gezegenin evrimsel tarihini ve yaşamı sürdürebilen koşulları bir araya getirmek için hayati önem taşıyor.

The Conversation tarafından sağlanmıştır


Bu makale şuradan yeniden yayınlanmıştır: Konuşma Creative Commons lisansı altındadır. Okumak orijinal makale.Konuşma

Alıntı: Dünyanın erken evrimi: 3,5 milyar yıl önce oluşmuş kayalardan yeni bilgiler (2024, 25 Şubat) 25 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-earth-early-evolution-fresh-insights.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1