Kredi bilgileri: Sezgisel Makineler

Ticari bir iniş aracı Ay’a iniyor…

Uzay istasyonunda bilim tartışılıyor…

Ve bir sonraki uzay istasyonu mürettebat rotasyon görevine hazırlanıyoruz…

Size anlatacağımız hikayelerden birkaçı – Bu Hafta NASA!

ABD Robotik Ticari Misyonu Ay’a İndi

22 Şubat’ta Intuitive Machines’in Odysseus ay iniş aracı Ay’ın Güney Kutbu yakınlarına indi; bu, NASA’nın CLPS girişimi ve Artemis kampanyasının bir parçası olarak ilk aya iniş anlamına geliyordu.

Intuitive Machines, NASA’nın, Ay yüzeyine yapılacak Artemis astronot görevlerinden ve son olarak Ay yüzeyine yapılacak mürettebatlı görevlerden önce Ay’ı keşfetmesine yardımcı olmak amacıyla ay yüzeyine bilimsel deneyler ve teknoloji gösterileri sunmak için birlikte çalıştığı birkaç ABD şirketinden biridir. Mars.


Gemiden canlı Uluslararası Uzay istasyonuNASA’nın astronotları SpaceX Mürettebat-7 misyonu, NASA yöneticisi Senatör Bill Nelson ve NASA’nın Biyolojik ve Fiziksel Bilimler Bölümü yöneticisi Dr. Lisa Carnell ile yörüngedeki laboratuvardaki bazı çığır açıcı araştırma ve teknoloji gösterileri hakkında konuşuyor. Kredi bilgileri: NASA

NASA Yöneticisi Uzay İstasyonu Ekibiyle Bilimi Tartışıyor

21 Şubat’ta Dünya’dan uzaya yapılan bir çağrı sırasında NASA liderliği, Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatıyla yörüngedeki laboratuvarda gerçekleştirilen bilimsel araştırma ve teknoloji gösterileri hakkında konuştu.

Bunlar arasında insanlarda yaşa bağlı kemik kaybına neyin yol açtığına dair anlayışımızı geliştirebilecek araştırmalar ve uzayda cerrahi prosedürler gerçekleştirmek için Dünya’dan uzaktan kontrol edilebilen küçük bir robot da vardı.

Nasa.gov/station adresinden uzay istasyonunda bilim hakkında daha fazla bilgi edinin.

NASA SpaceX Crew-8 Mürettebat Ekipman Arayüzü Testi

Sağdan sola NASA’nın SpaceX Crew-8 üyeleri, NASA astronotları, görev uzmanı Jeanette Epps; Matthew Dominick, komutan; Michael Barratt, pilot; ve görev uzmanı Roscosmos kozmonotu Alexander Grebenkin; Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Mürettebat Ekipman Arayüzü Testine katılın. Kredi bilgileri: SpaceX

Mürettebat-8, Uzay İstasyonu Görevi İçin Karantinaya Giriyor

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na yakında göndereceği SpaceX Crew-8 misyonunun üyeleri yakın zamanda karantinaya girdi; bu, son fırlatma öncesi faaliyetleri için Florida’ya gitmeden önceki son önemli dönüm noktalarından biri.

NASA astronotları Matthew Dominick, Michael Barratt ve Jeanette Epps’in de dahil olduğu mürettebat, uzay istasyonunda kaldıkları süre boyunca araştırma, teknoloji gösterileri ve bakım gerçekleştirecek. Lansmanın şu anda NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden 1 Mart’tan önce yapılmaması hedefleniyor.

NASA'nın Artemis III Misyonu için Roket Yakıt Tankları Şekilleniyor

Ajansın Artemis III görevi için NASA’nın SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketinin ana aşamasını oluşturacak tüm önemli yapılar yapısal olarak tamamlandı. Teknisyenler, NASA’nın New Orleans’taki Michoud Montaj Tesisi’ndeki Dikey Montaj Binası içindeki soldaki 15 metrelik sıvı oksijen tankı yapısının kaynak işlemini 8 Ocak’ta tamamladı. Sağdaki sıvı hidrojen tankı, iç temizliğini 14 Kasım’da tamamladı. Kredi: NASA/Michael DeMocker

Artemis III Roketinin Yakıt Tankları Şekilleniyor

Uzay Fırlatma Sisteminin çekirdek aşamasını oluşturacak tüm önemli yapılar veya SLS NASA’nın Artemis III misyonuna yönelik roket yapısal olarak tamamlandı.

NASA’nın Michoud Montaj Tesisi’ndeki teknisyenler yakın zamanda 15 metrelik sıvı oksijen tankı yapısının kaynaklanmasını tamamladı. Mega roketin diğer dev itici yakıt tankı (sıvı hidrojen tankı) da tamamen kaynaklı bir yapıdır. Her iki tank da, astronotları Ay’ın Güney Kutbu yakınındaki Ay yüzeyine indirmeyi planlayan Artemis görevlerinin ilkinde kullanılan roketin bir parçası olacak.

@NASA’da bu hafta olan şey bu.uzay-2